Lumea pasarilor - Birding

Ovidiu

Lumea pasarilor - Birding

Mesaj de Ovidiu » Mar, 14 Aug 2012 13:39

Buna

Gandindu-ma ca poate e mai atractiv si poate mai cu folos am decis sa deschid noi subiecte privind lumea animalelor. Initial am deschis un subiect general "Lumea animalelor - in fotografie" in ideea ca forumul sa nu devina prea stufos si sa nu incep prea multe subiecte pe care din diverse motive sa nu le pot continua. In unele domenii ar fi cantitatea mai redusa de fotografii ce o am deocamdata si desigur nesiguranta cand le voi putea completa si in general vorbind, deci indiferent de numarul d epoze, desigur lipsa de timp. Insa aceste motive au cazut in urma unei discutii cu Gino care mi-a spus ca i-ar place sa le vada mai ordonate, cam cum i-am spus si eu ca mi-ar place sa vad si unele subiecte mai ordonate si la cactusi si anume pe genuri.
Si desigur este o anumita ratiune in aceasta. Si anume ca subiectele pot fi mai utile in imbogatirea cunoasterii. Prezentate asa de-a valma sunt mai mult un sir de curiozitati.

In timp Lumea animalelor in fotografie va ramane un subiect pentru animalele care nu-si gasesc un corespondent in subeicte dedicate sau unor poze cu animale mai aparte sau desigur celor care nu vor sa expuna in subiecte dedicate.

Apoi desigur poate printre noi sunt sau vor fi si pasionati de domenii mai restranse carora le-a place sa scrie ceva dar in subiecte mai specializate.
De aceea am adaugat la titlu cuvantul engelz 'Birding' care a devenit destul de universal in multe limbi. El vine de la cuvantul 'bird' care inseamna pasare si vrea sa exprime/cuprinda/defineasca o anumita pasiune a multor amatori din intreaga lume care s-ar desemna in romana prin 'privitul pasarilor'. De altfdel in engleza se mai foloseste si cuvantul compus 'Birdwatching' care in traducerea cuvintelor ce-l compun se traduce chiar asa 'privitul pasarilor' dar nu stiu daca in romana aceasta tarducere sau alte cuvinte echivalente au primit o semnificatie de sine statatoare echivalenta pentru 'Birding'
Birding este o activitate recreationala in care amatorii individuali sau organizati pe asociatii au ca pasiune observarea lumii pasarilor in toate aspectele ei. Urmarirea vizaula cu ochiul liber sau folosind instrumente gen binoclu, ascultatul cantecului, observarea comportamentelor in diferite perioade ale anului si ale vietii acestor zburatoare. Desigur ca orice pasiune ea implica si socializarea amatorilor care fie schimba informatii de tot felul, de la identificari pana la metodele proprii despre cum observa ei pasarile si altele.
Amatorii nu fac o cercetare stiintifica a pasarilor. Acesta e domeniul ornitologilor profesionisti, dar frecvent intalnesti si in randul ornitologilor amatori persoane cu cunostiinte foarte avansate in anumite aspecte ale acestei stiinte numita Ornitologie. Frecvent ortnitologii amatori se implica in programe voluntare de protectie sau de observatie a pasarilor prin rapoarte pe care trimit unor site-uri specilizate in colectare de date astfel incat se pot intocmi statistici mai bune privind situatia speciilor referitor la aria lor de raspandire si stituatia numerica a populatiilor.

Desigur fotografia a devenit un auxiliar important si in acest hobby.
Topicul este deschis oricui care doreste sa arate fotografiile sale privind pasarile. Indiferent ca au o anumita inclinatie pentru acest hobby al privitului pasarilor sau doar au realizat fotografii cu pasari din alte cauze cum ar fi simpla placere generala fotografiatului naturii.
Desi ar fi de dorit ca pozele sa fie cat mai bune, desigur acest deziderat nu e intotdeauna posibil. Asa ca nu sunt cerinte stricte mai ales ca unele pasari sunt mai greu de fotografiat fie ca sunt mai sperioase sau mai rare intr-o anumita zona.
Absolut subiectul nu e strict afisarii de poze cu pasari identificate de cel care a facut fotografia. Este deschis tuturor fotografiilor cu pasari cu nume cunoscute sau nu.
Totusi cand locatia nu este evidenta ar fi de dorit sa se specifice aceasta, pentru ca informatia este mai consistenta si mai de folos.

Si desigur subiectul nu e strict legat de fotografie. Oricine poate scrie ceva sau nu, dupa dorinta sau dupa timp si inspiratie. Deci pot fi si informatii scrise si desigur sau mai ales, caci doar suntem amatori, povesti de tot felul despre lumea pasarilor.
Sigura conditie care se cere celui care intervine la subiect e placerea de a participa la acest subiect. :smile:
--------------

M-am gandit cu ce poze sa incep ca sa nu las subiectul inceput sau fara poze.
Mi-am amintit de dorinta unui coleg de a fotografia anumite pasari. Dar nu reusea atunci sa faca poze mai bune. Si anume dorea sa faca poze cu Sticleti.
Nici eu nu am reusit inca poze suficicient de clare dar cred ca pozele pot aduce un plus de cunoastere celui care nu stie cum arata si un ajutor in identificarea ulterioara a acestora.
Pasarile au fost la distanta mare, unele in varful unor mesteceni inalti, altele stateau printre scaietii uscati, semintele lor fiind cele care ii fac sa supravietuiasca iernii aspre. Distanta mare la care au fost fotografiate pasarile care sunt si de talie mica nu-mi permite sa decupez mai mult fotografia. Oricum sper ca pozele sa placa si in aceste conditii.
Desi micute, desi cam sperioase urmarirea acestor mici bijuterii ale naturii a fost o relaxare in aspra si lunga iarna ce a trecut. Pozele sunt facute in iarna aceasta in Romania la marginea orasului Cluj-Napoca.

Carduelis carduelis (sticletele)

Ovidiu

Re: Lumea pasarilor - Birding

Mesaj de Ovidiu » Lun, 20 Aug 2012 15:05

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 20 Aug 2012 21:06

Buna seara

Odata cu venirea lor stim cu adevarata ca-i primavara.
Randunelele sunt cele mai cunoscute pasari migratoare alaturi de berze.
Hirundo rustica - randunica - face parte din familia Hirundinidae si este originara din Africa.
Randunelele vin in fiecare primavara in Europa in cautare de hrana dar si pentru imperechere.
Sunt pasari indragite de toata lumea si au triluri foarte frumoase.

Hirundo rustica

Gino

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mar, 21 Aug 2012 16:22

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Lun, 24 Sep 2012 06:28

Imi pare rau ca trebuie sa va spun dar cred ca trebuie sa incepeti pregatirile de iernare a cactusilor. Cel putin la cei mai sensibili la frig.
Oricum dupa primul val de frig in mod normal in zonele temperate urmeaza de regula, sau poate mai bine zis frecvent, o perioada de vreo luna cu temperaturi mai ridicate. E un fenomen meteo cunoscut sub numele de "Vara indienilor" si se petrece si in Romania.

http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_summer

Totul e sa nu va surprinda primul val de frig. Adica cei care au plante afara sa fie pregatiti a le proteja peste noapte pe cele sensibile protejandu-le cu folie dar neaparat trebuie descoperite peste zi ca se formeaza condens puternic. Iar folia sa nu atinga plantele. Nu e neaparat necesar ca protectia sa fie etansa. Asta daca vreti sa prelungiti timpul in care plantele stau afara. In fine asta e parerea mea de amator. Nu ma pricep la scumpeturi mofturoase si tepoase. Mai precis pot sa spuna cei cu exeprienta cu mai multe plante.

Au inceput sa soseasca. Le-am vazut cam de o saptamana dar azi am vazut primul stol masiv de cel putin sute de pasari. Nu le-am putut cuprinde pe toate intr-o singura poza si din pacate zburau foarte, foarte sus si erau si departe inspre sudul catre care zburau. Nici nu imi pot da seama ce erau dar, oarecum apreciind dupa distanta la care erau si cum le vedeam, in mod sigur erau de talie mare. Ar putea fi si pelicani. Gastele candiene nu coboara asa mult inspre sud decat rar si in numar mai redus. Cel putin in zona mea. Si cred ca erau de talie mai mare decat gastele canadiene. Oricum nu le cunosc dupa modul de zbor.

Nu pot mari mai mult si poza sa ramana cat de cat inteligibila. :cry:

O filmare de exceptie aici:

http://www.youtube.com/watch?v=P0v9vd4J ... re=related

Ca si melodia de altfel.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mie, 07 Aug 2013 20:13

Graurul - Sturnus vulgaris

Nativ in Europa si vestul Asiei s-a raspandit si pe celelalte continente.
In America de Nord a fost introdus intentionat in anul 1890, In Central Park din New York City, de catre Eugene Schieffelin care a incercat sa introduca in America de Nord toate speciile de pasari mentionate in operele lui Shakespeare. Astfel el a eliberat in parc 60 de exemplare in anul 1890. In anul urmator, 1891, el a mai eliberat 40 de exemplare.
Cam in acelasi timp Portland Song Bird Club din Oregon a eliberat 35 de exemplare in Portland, Oregon. Aceste 35 de exemplae au devenit o populatie stabilizata in zona Pacificului de Nord dar a disparut misterios in jurul anului 1902.
In schimb cele 100 (60+40) de exemplare eliberate in Central Park, New York City s-au adaptat cu succes si au inceput sa-si extinda teritoriul.
Pe la mijlocul anilor '40 din secolul trecut graurii isi fac din nou aparitia pe coasta de vest a Americii, in zona Pacificului de Nord si dupa toate probalitatile acestia sunt descendenti ai celor eliberati pe coasta de est.
Aclimatizarea graurilor in America de Nord s-a incheiat cu succes. Un succes de faima trista intrucat in competitia cu pasarile autohtone le-a pus pe acestea din urma in pericol.
Astazi expertii ornitologii estimeaza ca urmasii celor 100 de exemplare se situeaza in jurul a 200 de milioane de exemplare ce se intalnesc din Canda pana in America Centrala.
Sa mai mentionez ca Eugene Schieffelin a fost presedintele American Acclimatization Society (Societatea Americana de Aclimatizare) care a activat in secolul XIX cu scopul de a introduce specii de plante si animale din Europa in America de Nord. Dar in secolul XIX nu se stia ce se stie astazi si ce consecinte nefaste pot avea astfel de actiuni. Din contra In secolul XIX se considera ca introducerea ar putea fi benefica ocupand alt nivel in ecosistem, fara a deranja speciile autohtone.
Vad grauri destul de frecvent. In special in zona oraselor.

Poze facute la data de 06 august 2013

Se pare ca aici nu respecta regula: iarna cioc de culoare maro-negru si vara cioc de culoare galben. Ori nu mai stiu eu cum e. :confused:

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Dum, 18 Aug 2013 22:30

Cyanocitta cristata sau pe nume comun Blue Jay ce s-ar traduce prin Gaita Albastra. E din familia Corvidae.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Lun, 19 Aug 2013 05:48

Sa profit de ocazie sa prezint si gaita europeana. De fapt ar fi Gaita Euroasiatica pentru ca arealul ei se intinde din vestul Europei pana in Extremul Orient. Deci pe o arie foarte intinsa, asa ca nu e de mirare ca numara multe subspecii (33 dupa unii autori). A fost descrisa pentru prima data de Linneus in Systema Naturae sub numele de Corvus glandarius, dar in 1758 i-a schimbat numele in Garrulus glandarius stabilind genul Garrulus. Primul nume arata ca face parte din familia corvidelor adica Corvidae. Corvidele sunt considerate a fi cele mai intelegente dintre pasari si chiar dintre animale.
De fapt numele comun al acestei pasari e simplu Gaita, fara adugirea Euroasiatica, dar pentru ca e in acelasi timp si un nume generic pentru suratele ei unii aduga epitetul care arata aria in care apare.
E o pasare de talie destul de mare, depasind cu ceva 30 de cm. E usor de recunoscut dupa penele albastre punctate cu negru de pe aripi. Se hraneste atat cu hrana animala cat si vegetala. Consuma multe insecte daunatoare agriculturii. E drept se mai da si la oua si pui de pasari mici dar si la rozatoare. Mananca si unele fructe salbatice si seminte. Depoziteaza seminte ca rezerva pentru iarna, prin scorburi si scoarta de copaci, contribuind la raspandirea semintelor in natura.
Parerea mea e ca sunt pasari precaute si destul de greu sa te apropii de ele. De altfel e cunoscut ca fiind una din cele care avertizeaza animalele din jur prin strigate de alarma sesizand repede cand apare un pericol in zona.

Iata aici una, cam zgribulita de frigul lunii februarie:
Pe la inceputul lui aprilie cautand hrana prin gradini
(In ultima poza de mai sus se uita banuitoare peste umar cu expresia "ceva nu-i in regula". )
Si una care pe la mijlocul lui aprilie a inceput sa stranga materiale pentru cuib .

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte pasiuni si hobby-uri”