Lumea insectelor

Ovidiu

Lumea insectelor

Mesaj de Ovidiu » Sâm, 01 Iun 2013 15:30

Cristi scrie:Azi, dupa ce ieri am colindat pe coclauri ...
Am dus si copiii cu noi; ei si-au adunat conuri, carabusi, s-au catarat in copaci.....
Adorabila imagine!

Azi 1 Iunie, e Ziua Copilului sarbatorita atat in Romania cat si in multe alte tari. In unele tari ea e sarbatorita la alte date. Nu data conteaza. Conteaza ca aceasta zi speciala este recunoscuta.

Azi fotografii special dedicate micutilor cecetatori ai naturii. Nu doar ai lui Cristi, ci tuturor, din lumnea intreaga.
De fapt intotdeauna cand pun pe internet fotografii cu plante si animale ma gandesc si la copii si ca s-ar putea sa le placa si sa le starneasca curiozitatea si imaginatia. Azi in mod special pentru ei.

Cristi

Re: Lumea insectelor

Mesaj de Cristi » Sâm, 01 Iun 2013 21:47

Superbe fotografii!
cactus wizard

Anne-mary

Mesaj de Anne-mary » Dum, 23 Iun 2013 15:24

Buna. Ovidiu, daca imi zici ca asta e un gandac de bucatarie iesit la picnic, ma supar . Am selectat alte 2 poze cu detalii dar sunt pe calculator si acum nu am acces la el. O poza e facuta dintr.o parte si sub carapace se vedea abdomenul dungat (dungi maronii) ....cred ca era abdomenul. Mi.ar fi placut sa fie gandacul-rinocer :). Am vazut si pozat o libelula albastra si in rest ....am alergat dupa baieti.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Dum, 23 Iun 2013 16:05

Anne-mary:

Eu zic ca e un coleoptera (gandac) din subfamilia subfamily Cetoniinae (Familia Scarabaeidae)
Nu-mi dau seama de gen. Ar putea fi Cetonia sau alt gen. Sunt multe.
Trebuie sa caut niste site-uri europene unde sa poti interactiona cu experti in insectele din Europa :grin:

PS In primul rand din pozele mele de mai sus, in prima poza (stanga) si ultima (dreapta) sunt coleoptere din subfamilia Cetoniinae. In cazul meu genul Euphoria dar din cate stiu acesta nu se intalneste in Europa. Cu toata diferenta dintre cei doi de mai sus e posibil sa fie aceiasi specie. O specie cu o variabilitate foarte mare. Banuiesc ce sunt dar astept niste opinii de la experti, de asta nu am trecut numele la poze.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mie, 07 Aug 2013 18:29

La odihna in gradina

(pe o frunza de Agava)
(pe un cladodiu de Opuntia gosseliniana )
(pe o frunza de Sansevieria cylindrica)

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mar, 13 Aug 2013 18:01

- Conchylodes ovulalis
- Neohelvibotys neohelvialis
- Cisseps fulvicollis
- Melipotis cellaris

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mar, 13 Aug 2013 19:10

Acum vreo doua saptamani am intalnit un trubadur singuratic. Vizitam o zona sacra. La un moment dat am ajuns langa ruinele unei vechi misiuni catolice ce se imbina cu natura intr-o armonie perfecta. M-am oprit langa ziduri naruite de vreme. Furat de farmecul locului. Nu stiu cat am stat asa. Contempland peisajul in tacerea asternuta sub dogoarea soarelui amiezii. Un peisaj incarcat de istorie si maretia naturii. La un moment dat am fost trezit de o voce ce se ridica spre cer. Atunci l-am zarit. Era langa mine dar nu-l vazusem pana atunci. Statea pe un zid de piatra ce fusese candva parte din fortificatia ce inconjura biserica si cladirile anexe ale misiunii.
Un spiridus al locului. Un trubadur solitar.
Si vocea lui se inalta tot mai sus iar natura il acompania.

http://www.youtube.com/watch?v=k6V73ekXhs4

De unde stia spiridusul acest catec vechi? E un cantec care spune o poveste trista. O poveste de iubire. Iubirea neimplinita a unui cowboy sarman ce se indragostise de fata fermeirului pentru care lucra. Dar fata nu-l vedea. Nici nu stia ca el exista. Era doar unul din cei care manau vitele pe pamantul fermei ce acoperea mii de hectare. Lumile lor erau prea diferite iar sarmanul cowboy nu a avut curajul sa-i marturiseasca dragostea. Cand fata s-a maritat cu altul inima cowboy-ului s-a rupt. Si-a incalecat calul si a plecat. Fredonand
" Inima mea e in Rosa Rio, sub cerul Argentinei
Acolo e o frumoasa frumoasa cu ochi negri, sclipitori
Inima mea e in Rosa Rio, sentimentele ... da, da ...
Acolo e frumoasa domnita pe care o voi iubi pana cand voi muri ..."

O poveste trista. Dar o poveste peste care s-a asternut trecutul iar tristetea a fost inlocuita de nostalgie. Nostalgia care alina durerea. Atunci am inteles farmecul peisajului ce ma furase. Era incarcat de nostalgie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte pasiuni si hobby-uri”