Asi se baila el Tango - Pierre Dulaine

Ovidiu

Asi se baila el Tango - Pierre Dulaine

Mesaj de Ovidiu » Dum, 24 Mar 2013 17:11

http://www.youtube.com/watch?v=EsS9jgcvwE0

Secventa de mai sus este dintr-un film 'Take the lead' ce l-am descoperit anul acesta (sic! nimic nou sub Soare - asta e scris in amintirea unui personaj de forum care s-a jucat de-a profesorul de dans dar nu cred ca cineva va crede ca nu vazuse inca filmul mentionat mai sus).

Filmul prezinta, fictional dar bazat pe fapte reale, o parte din viata lui Pierre Dulaine. Pierre s-a nascut in 1944 in Palestina, tatal soldat irlandez in armata britanica iar mama pe jumatate palestiniana, pe jumatate frantuzoaica. Profesia lui e dansul, atat ca dansator cat mai ales ca instructor de dans.
Poate unii nu stiu despre dans decat ca e o arta care cere un anume talent, dar, ca in orice alt domeniu, talentul nu e suficient si pentru a fi in adevaratul cuvant un profesionist complet si mai ales sa ajungi un instructor de dans de succes, talentul trebuie sustinut de studii. Iar Pierre Dulaine le are.

Pierre Dulaine a dezvoltat nu doar o scoala de dans ci o intreaga filozofie care sa-i sustina un scop mai ambitios decat simplul scop de a invata copii sa danseze. In sinteza, metoda sa, urmareste "Changing Lives Through Dance" - schimbarea vietii prin dans. Esenta filozofiei lui consta in dezvoltarea respectului care in mod normal ar trebui sa fie in relatiile sociale dintre femei si barbati. Dezvoltare a respectului reciproc care sa conduca la dezvoltarea respectului de sine pe baza unor valori reale avand ca fundament valorile considerate ca pozitive. Respectul de sine si totodata increderea in sine,

Cand vad ceva care mi se pare interesant incerc sa ma documentez, asa am ajuns sa stiu unele date despre Pierre Dulaine, cine doreste sa stie mai multe, eventual daca e cazul cu ajutor din partea unei persoane care stie engleza, poate citi aici

http://en.wikipedia.org/wiki/Pierre_Dulaine

Revenind la film. Succesul metodei sale a fost mare si a fost preluata si extinsa in alte scoli publice de invatamant dupa modelul a ceea ce el a facut la inceput. (12000 de elevi particpau la cursuri de dans dupa metoda/filozofia lui la data turnarii filmului). Desigur filmul este usor roamantat sau mai bine cum spune wikipedia - fictionalizat. Probabil lucrurile nu au mers asa usor ca in film, de fapt nici filmul nu incerac sa spuna ca a mers usor dar cum e un film si un film e scurt ...
Filmul e concentrat pe viata elevilor unui liceu public din New York, un liceu cu elevi ce provin dintr-o anumita arie cu multe dificultati (nu uitati New York City e un oras cu peste 8 milioane de locuitori si deserveste o arie metropolitana de peste 17-18 milioane de oameni, dupa numar ai putea zice ca e o tara nu un oras).
Un liceu intr-un cartier in care gastile copiilor din cartier promoveaza cultul cocalarului (smecherul de cartier) si care furnizeaza carnea vie pentru bandele ce propespera de pe urma drogurilor si a altor apucaturi ce trag societatea in jos. Acum sa nu va inchipuiti ca liceul era un cartier locuit in intregime de ticalosi si delicventi. Nici vorba, nu exista asa ceva, dar peste tot sunt cartiere unde anumite lucrururi sunt mai greu de controlat.
In fine nici macar nu poti zice ca unii copii ajunsi adulti sunt ticalosi, pentru ca multi nu au avut alt model in viata decat un tata vecin sau o mama care nu mai avea curajul sa infrunte greutatile vietii si eventual un vecin "realizat" - un traficant marunt de droguri si desigur cocalarul sef care se mentinea, sus, prin tehnica dulaului sef de haita, adica prin a da peste bot oricaruia are o initiativa personala, indiferent de initiativa pentru ca trebuie sa-ti tii supusi in supunere mentala. Sef care din cand in cand era inlocuit de cate un dulau mai tanar care reusise sa-l dea de dura pe fost si asta era realizarea suprema spre care putea tinde un cocalar.
Ei bine intr-un astfel de liceu si-a propus Pierre Dulaine sa schimbe ceva. Un liceu in care la intrare elevii trec printr-o poarta speciala cu senzor si sunt controlati de arme. Sigur au ras de el si profesorii si copii si directoarea care dupa ce a acceptat a pariat ca ca profesorasul acesta care vrea sa-i invete pe copii sa danseze, nu va mai reveni dupa prima ora de lectii. Directoarea a acceptat pentru ca el s-a oferit sa predea gratis si a provocat-o cu ce rezultate are liceul si ce face liceul pentru copii. Asa ca directoarea i-a permis sa se adreseze copilor si de or vrea, nu are decat sa-i invete sa danseze, adica in sinea ei si-a zis sa-l lase sa se dea singur cu capul de pereti decat sa se trezeasca cu critici.
Pentru ca toti, toti, parintii si profesori stiau un singur lucru copii astia nu stiu decat sa danseze si alta preocupare in viata nu au. Si uite ca vine un aiurit care vrea sa-i invete sa danseze. Au ras pana si copii pnetru ca si ei aveau aceiasi parere despre ei: adica ei sunt cei care stiu sa danseze.
Imi place mai ales un dialog dintr-o secventa a filmului

http://www.youtube.com/watch?v=md-xOtz4 ... 23850179CB

incepe undeva pe la min 5 din secventa de mai sus. Directoarea observase o schimbare in bine la elevi si a inceput sa-l sustina. Dar altii nu il suportau. In special un profesor, titular adica nu voluntar, a mobilizat si comitetul de parinti pentru a-l orpi pe Pierre sa mai predea lectii de dans dupa ore, strigand sus si atre ca e o pierdere de vreme pentru copii. Asa ca l-a adus in fata comitetului de parinti care a decis incetarea acestei activitati ridiculizandu-l in fata parintilor ca vrea sa-i invete pe copii cha-cha-cha.
La un moment dat Pierre (cel din film desigur) are o replica
- A face ceva este greu, mult mai usor e sa blamezi pe tatal tau, pe mama ta, societatea (mediul), guvernul ....

Dupa mine replica asta ascunde mult adevar...
Cat de usor ne justificam in ziua de azi prin a da vina pe tot ce e in jurul nostru ... explicand astfel fie situatia noastra fie nepasarea noastra de ceea ce se intampla in jurului nostru ...
Sigur nu e vorba de politica ... e vorba de a face ceva concret, oricat de mic ar fi el, ceva pentru cei din jurul nostru si asta in interesul nostru prentru ca cu cei din jurul nostru traim - asta in cazul in care nu am fi capabili sa gasim nici o alta motivatie mai de soi.

Pana la urma Pierre a invins explicand comitetului de parinti de fapt ce face el prin lectiile sale ...

In fine sa nu o mai lungesc, ca nici nu-mi place sa povestesc filme nici sa par un stie, tot ca nu sunt. Doar ca imi place uneori sa mai scriu cate ceva .... uneori ...

Am impresia ca filmul poate fi vizualizat pe net si daca unele secvente din serie lipsesc se gasesc echivalente. Nu stiu cum a fost pus pe net poate pentru ca intradevar e un film de valoare (nu filmul cat realizarile lui Pierre)

Tangoul de mai sus e cu elemente spectaculare, anume ales pentru acel moment din film.

Mie imi place mai mult asa

http://www.youtube.com/watch?v=TmYon5R0ZJg

si daca se poate la malul marii sau ma rog o atmosfera pe aproape.

marioara

Re: Asi se baila el Tango - Pierre Dulaine

Mesaj de marioara » Dum, 24 Mar 2013 17:36

Mie imi plac amandoua si imi place si cum scrii. Continua sa scrii pentru ca o faci cu talent si eu una citesc cu placere postarile tale, cred ca si altii.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Dum, 24 Mar 2013 20:11

Multumesc Marioara!

Daca ti-au placut amandoua atunci ma gandesc ca iti va placea si asta

http://www.youtube.com/watch?v=iYXtBG1u_HY

Am sa ma stradui sa mai scriu mai mult inca o saptamana. Scopul meu a fost sa va scot din iarna caci stiu cum e.
Dar vorba lui Cristi, relativ la forumurile de cactusisti, spusa mai demult si care a sunat cam asa

"Cei care se pricep nu scriu iar cei care scriu nu au cactusi"

asa ca m-am straduit sa fac ce pot ca sa mai uitati de iarna.
O saptamana pentru ca urmeaza din nou niste schimbari in viata mea. In curand ma voi pune din nou in miscare, ca sa zic asa. Am avut un an cam lent. Nu-i nici un secret, unii stiu, in doua luni fata imi termina scoala iar eu, in ultimul timp, am fost consemnat la domiciliu cu nepotul. N-am avut alta solutie mai buna.
Dar se pare ca schimbarile incep ceva mai repede, ca "cineva" mi-a promis ca voi fi rapit la sfarsitul saptamanii care vine. Rapit si dus la malul marii. Promis si nu amenintat, asta cred ca inseamna ca ma pot baza pe asta :laugh:

Sigur voi ramane in jurul forumului, doar ca voi avea perioade in care voi fi mai activ sau mai putin. Eu sper ca iarna va trece si mai ales baietii cu cactusi se vor mai incalzi. Daca nici cu un titlu de genul "Femeile si cactusii" nu am reusit sa-i incalzesc atunci ... :ganditor:

Nota: "Femeile si cactusii" (cei care ma cunosc stiu ca imi place sa creez altfel de titluri si sa ma joc cu cuvintele scrise) e un subiect cat se poate de interesant si ideea ar fi de a prezenta cactusii dupa o tema aparte si anume cactusii care au primit numele in onoarea unei doamne. Prezentare insotita, atunci cand se poate, de date biografice. Sper sa nu ramana unicul topic deschis cel care l-am scris deja ... Dar vorba lui Cristi, cei care scriu nu au cactusi .... oricum eu unul voi incerca sa mai adaug macar un nume saptamna asta deschizand inca un "episod al serialului" care ar merita sa continue.

Subiecte similare pot fi create pe prezentarea cactusilor si suculentelor insotite de "date biografice" ale "numelor" si in alte cazuri. Si altele ... singura limita e imaginatia.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Lun, 25 Mar 2013 17:30

Scuze
Din cauza grabei, am cam amestecat lucrurile in final fara a reusi sa finalizez ideea.
Vroiam sa zic ca in orice domeniu puteti face lucruri similare a ce a facut Pierre Dulaine in dans.
Chiar si in cactusereala. Depinde cum "dansati". Luati viata ca un val de melodii. Prindeti ritmul momentului si miscati-va dupa melodie.
Chiar si in cactusareala. Pasiunea, daca exista, nu se limiteaza a colectiona cactusii ca timbrele in clasor si ... si gata. De fapt nici filatelia nu se limiteaza la asta. Fara studiu, documentare, experimentare, ... pasiunea e ca un vas gol ce nu se va umple niciodata. Iar in cazul colectiilor 'pasiunea colectarii fara socilizare' , adica fara comunicare, e doar o forma de avaritie care in final exclude interesul si pasiunea e pierduta. Fara comunicare nu exista pasiune adevarata.
In fine poate nu m-am exprimat nici acum prea coerent dar ... cine vrea, intelege ce vreau sa zic.

Deci Apologize

http://www.youtube.com/watch?v=4K3jejRZIuA

Amestecul de genuri in arta, fie ea si cea a muzicii sau a miscarilor, e o experienta interesanta si poate fi uneori benefica putand rezulta, mai rar, chiar si noi curente.

Dar cred ca combinarea tangoului cu alte genuri nu e indicata. Cred ca trebuie sa-i respecti spiritul, pentru ca tangoul e ...
Dar mai bine sa ascultam o parere autorizata. Si ce parere poate fi mai autorizata decat cea a doamnelor?

http://www.youtube.com/watch?v=U6Kik4wlyaI

... definitiv Tangoul e Regele. Pentru ca nici un alt dans nu a facut femeile sa se exprime cu mai multa pasiune.

http://www.youtube.com/watch?v=F2zTd_YwTvo

Scrie răspuns

Înapoi la “Timp liber - relaxare - amuzament”