Pentru Cristi - Mesaj important de la Maestrul Yoda

Ovidiu

Pentru Cristi - Mesaj important de la Maestrul Yoda

Mesaj de Ovidiu » Mar, 04 Iun 2013 17:26

Mesaj important de la Maestrul Yoda - Pentru Cristi

Asa cum i-am promis lui Cristi, i-am cerut o audienta Maestrului Yoda pentru a-l consulta intr-o anumita privinta. Dupa doua zile de asteptare m-a primit. Dupa felul lui tipic. Nu, nu dormind ca in filme ci facand ceva. Impletea ciorapi. Concentrat, parea ca nici nu a remarcat ca e cineva in fatza lui. Am astepat sa ma bage in seama. Intr-o pozitie respectuoasa. In tacere, tinandu-mi respiratia pentru a nu-l tulbura. In fine a terminat ciorapul la care lucra si l-a pus in dreapta lui. Unde erau multi alti ciorapi terminati. Apoi m-a privit si mi-a spus calm:
- Daca ai terminat poti sa pleci.
Am ridicat ochii …
- Dar … Maestre nici nu am inceput …
Stiam ca poate citi gandurile, stiam ca stie de ce am venit dar mai stiam si ca respecta intimitatea gandurilor si daca nu le expui el nu va spune nimic.
Maestrul a adoptat o pozitie enervata. De fapt el nu se enerveaza niciodata dar cand adopta o pozitie trebuie sa-i respecti pozitia ca si cum ar fi reala.
- Si de cand indraznesti sa ma deranjezi pentru o problema mai putin importanta decat impletirea unui ciorap? De cand pentru tine soarta unui om e mai putin importanta decat un ciorap? Nu-mi plac astfel de oameni. Pleaca!
- Dar Maestre! …. (Am baguit pleostit.)
- Da, da …. Maestre! ….. Ciorapul Maestrului! ...
Si a izbucnit in ras. Un ras lung, care s-a stins incet, in chicote izolate.
Am zambit si eu pentru prima data. Castigasem audienta, cu pretul umilintei. Iritarea lui era normala. Chiar daca era o iritare formala caci el nu se irita niciodata. Primisem inca o lectie. In fatza lui uitasem tot ce imi spusese candva. Una din lectiile lui fusese: “Cand datoria iti cere sa faci ceva, fa-o rapid, fara nici o ezitare. Chiar si impotriva propriilor tale interese.”
Asteptarea mea sa termine ciorapul nu fusese respect ci o insulta la ceea ce ma invase. Persoana maestrului nu are nici o importanta. Important este ce inveti si esentialul e sa gandesti tu insusti. A repeta cuvintele Maestrului ca un papagal e o prostie. Trebuie sa gandesti, sa analizezi sa filtrezi. Asta doar un Maestru te poate invata. Iar eu incepusem sa ma maimutaresc intr-o asteptare respectuoasa …. asteptarea mea fusese ca o ofensa fata de maestru. Nu am respectat ce ma invatase candva … demult ...
Ciorapul Maestrului! Ridicol … Si am izbucnit si eu in ras. Ochii Maestrului s-au luminat.
Nu am mai asteptat si i-am expus problema lui Crist. Desi stiam ca stie despre ce e vorba. Dar daca nu as fi facut-o nu ar fi spus nimic. Ca si cum nu ar sti nimic. Pentru a primi ceva de la Maestru trebuie sa-i ceri.

Deci am prezentat, Maestrului "Cazul “Cristi”
Cristi scrie:... Am multe plante frumoase-zic eu, dar punerea lor in valoare lasa adesea de dorit. Am foarte multe transplantari inca de facut, incerc zilnic sa aranjez 50-100 de plante. Nu reusesc mai multe si uneori nici 'norma zilnica' fiindca am un program profesional foarte incarcat.
Ma sperie faptul ca sera de 300m2 devine neincapatoare mai ales de cand am transplantat o parte din plantele din viitoarea oferta; mi-am promis ca nu voi mai extinde sera decat in cazul in care voi avea o justificare clara de ordin financiar. E deja prea mult pentru un amator!
Cristi scrie:Acum stiu si eu marele adevar: 'Never say never!" :lol:
Daca renunt la productie, lichidez stocul si pe viitor seaman in cantitati simbolice -strict noutati, cateva seminte/specie, dau o parte din plantele de colectie (sunt multe specii din care am 4-6 plante si imi mentin doar 2-3), se creeaza suficient spatiu pe mese astfel incat sa imi fie de ajuns in urmatorii 4-5 ani.
In momentul asta nu cunosc mai mult de 20 de specii si forme de cactusi in lume pe care eu nu le am si pe care mi le doresc mult. Pe unele puteam sa le am ca plante, dar le vreau in felul meu: sa le fac din seminte; atunci simt ca sunt cu adevarat 'copiii' mei.
Nu am ambitii in domeniu, nu vreau sa fac cea mai cea colectie sau mai stiu eu ce; le tin pentru mine, ma bucura si ma relaxeaza.
Daca se va justifica mentinerea productiei-care oricum va fi minimala, probabil ca voi extinde sera. E foarte posibil sa merite productia si totusi sa renunt la ea din lipsa de timp.
Vorba maestrului Yoda din Star Wars: 'Impossible to see the future is". :mrgreen:
--------------------------------------------------------------------------------

Nota: Va continua.
Scuze Cristi, nu pot expune dintr-o data mesajul Maestrului. O intalnire cu Maestrul e extrem de coplesitoare. Iar eu nu sunt un Maestru pentru a-i putea face fatza fara a ma simti coplesit, ca atare pentru a continua Mesajul Maestrului trebuie sa ma reincarc energetic. Adica trebuie sa fac ceea ce am de facut, lucruri care se cer cu stringenta. Am chiar si cativa cactusi care striga dupa mine sa fie transplantati …
Pe de alta parte, daca nu stii, mesajul unui Maestru nu consta doar in cateva cuvinte, intreaga intrevedere e mesajul. Trebuie sa stii sa intelegi, dincolo de cuvinte.
De exemplu cele de doua zile de asteptare … nici vorba de o asemanare cu asteptarea birocratica. A fost un test. Chiar e important? … Daca as fi renuntat aveam raspunsul, ingrijorarea mea fatza de cazul tau era lipsita de temei.
Ca atunci cand vezi o carte si simti imediat impulsul, nevoia, dorinta de a o cumpara. Ca fiind ceva de extrema importanta pentru tine si fara de care nu mai poti trai. Presupunand ca ai banii si poti cumpara practic fara effort. Trebuie sa gasesti forta sa astepti cateva zile chiar cu riscul de a nu o mai gasi. Daca dupa cele cateva zile impulsul persista cu aceiasi intensitate cumpar-o! Daca nu o mai gasesti vei vedea cu adevrat daca poti sau nu tari fara ea. Daca e musai in final vei gasi-o undeva. Daca o cumperi si impulsul scade dramatic adica nu o citesti ci cel mult o frunzaresti … e o lectie, din care ar trebui sa inveti ceva.
Ca si cum ai cumpara un cactus fara de care simti ca nu mai poti. Dar cactusul sfarseste pe un raft alaturi de alti cactusi nebagati in seama decat de obligatia de a-i uda si transplanta din cand in cand. Ca si cum, din timp in timp, stergi de praf cartile necitite ….

Ovidiu

Re: Pentru Cristi - Mesaj important de la Maestrul Yoda

Mesaj de Ovidiu » Vin, 14 Iun 2013 17:01

Cristi inca o data scuze pentru intarzierea cu care reiau acest mesaj important :mrgreen:

--------------------

Deci Maestrul Yoda a studiat cu atentie "cazul Cristi" apoi a exclamat:
- Voi pamantenii nu o sa intelegeti niciodata ca nu marimea ci calitea conteaza!
apoi a continuat
- O colectie personala nu trebuie sa fie impovaratoare sub nici un aspect. Nici din punct de vedere fizic, nici temporal si nici financiar. O colectie personala trebuie sa-ti aduca satisfactii fara un efort major care sa te duca la sacrificarea celor de langa tine. Trebuie sa-ti aduca un plus de relaxare activa, atat fizic cat si intelectual sau spiritual. Si nu in cele din urma, o colectie personala, nu e pusa in valoare decat atunci cand e impartasita cu altii, in special cu cei apropiati. Pe scurt trebuie sa stii cum sa traiesti bucuria de a colectiona si sa o traiesti din plin. Altfel nu are rost.

Dupa o pauza de cateva clipe s-a uitat la mine si m-a intrebat:
- Bun, si ce vrei de la mine?
- Pai ... daca mai are sanse de recuperare si ce se poate face ...
- De ce te intereseaza asta?
- Pentru ca imi pasa!
- Ahaa ... iti pasa ...
si se duse la gramada de ciorapi de unde lua o pereche si o intinsese sspre mine
- Poftim, ia o pereche de ciorapi drept rasplata pentru ca iti pasa.
Am luat ciorapii si am multumit respectuos. Apoi m-am asezat, mi-am scos ciorapii din picioare si mi-am pus ciorapii primiti. Maestrul s-a incruntat si s-a rastit la mine:
- Cum indraznesti! Ciorapii facuti de mine sunt pretuiti de regi si printi, sunt pastrati cu sfintenie si tu .... tu ...
- Sunt doar ciorapi Maestre. - i-am raspuns linistit
Maestrul s-a intors cu spatele la mine ca sa nu-i vad rasul ce-i incoltea si m-a intrebat
- Si ... de ce iti pasa?
- De cand am nevoie de un motiv ca sa imi pese?
- Asa deci ... - mormai Maestrul, apoi se intoarse spre mine continuand sa-mi vorbeasca
- Esti un prost! Sigur ca are toate sansele, e tanar! In schimb tu nu mai ai decat o sansa si o ratezi pierzand timpul pentru ca "iti pasa" de oameni!
- Dar ... ar trebui sa nu-mi mai pese? am intrebat resemnat.
- Nu! Dar nu mai ai ce face. Forta generatiei tale a trecut. Acum e randul lui si a generatiei lui sa impinga lumea mai departe. Tu ai facut ce ai putut cand a fost vremea ta.
Apoi a inceput sa se plimbe, continuand
- Considerand generatiile dupa varsta, am putea spune ca, in vremurile astea moderne, pana la 20 de ani oamenii sunt copii sau adolescenti a caror responsabilitate e inexistenta sau extrem de redusa. La voi e legiferata varsta de 18 ani. Sigur legiferarea aceasta e din motive practice. Trecerea la nivelul urmator nu se petrece identic la fiecare individ. Apoi intre 20 si 30 de ani e genetia care se pregateste pentru mestesugul razboiului numit "viata de om" Isi finalizeaza pregatirea teoretica si trece la practica. Totusi nu are inca forta sau mai ales experienta necesara. Aceasta e deplina cand atinge 30 de ani. Intre 30 si 40 de ani, aceasta este generatia care impinge societatea, forta numarul unu a societatii daca vrei sa-i spui asa. In aceasta perioada un individ are maxim de putere si in general in aceasta perioada realizeaza cel mai mult chiar daca aparent poate avea realizari sau impliniri mai mari in urmatoarea perioada. Dar acestea sunt rezultatele acestei perioade dintre 30-40 de ani. Generatia 40-50 de ani are un comportament ciudat. La inceput pare in plina putere, dar, cum am spus, e doar avantul de dinainte, pentru ca apoi sa fie atat de dezorientata de ce se intampla cu ea incat incat in final multi se simt dezarmati. E o senzatie falsa, dar e greu sa i te opui daca nu o constientizezi si nu incerci sa intelegi mersul treburilor asa cum trebuie. Dupa caz poti realiza foarte mult sau din contra foarte putin. Dupa 50 de ani situatia se schimba dramatic. Te trezesti din vartejul generatiei 40-50 ani dar nu mai poti juca rolul generatiei 30-40 de ani. Ii poti sprijini, ghida, ajuta dar nu inlocui. E timpul la care multi ajung bunici si asta e o onoare si o noua sansa pe care le-o acorda viata. Ma tem ca, in ultima vreme, putini inteleg asta si isi irosesc sansa asta noua de a se ocupa de copii, asa cum ar fi vrut sa o faca in perioada 30-40 dar cand obligatiile, datoriile vietii le limitau timpul pentru aceasta. Desi nici atunci nu ar trebui sa sacrifice timpul petrecut cu copii in favoarea unor lucruri care nu sunt de necesitate maxima. In fine intre 50 si 60 de ani e ultima sansa de a te pregati si dupa caz de a fi bunic. E ultima sansa pe care ti-o acorda viata. Pentru ca daca ai norocul sa ajungi strabunic aceasta nu mai e nici o onoare si nici o sansa, e un privilegiu. Un privilegiu pe care ti-l acorda viata.
Revenind la aspectul practic al fiecarui individ, desigur perioadele au valori diferite dar in medie ele se petrec intre limitele ce le-am spus. Si desigur pentru fiecare individ in parte perceptia e diferita dar pe ansamblu pentru o societate umana, in timpurile actuale, efectele generatiilor sunt percepute conform modelului descris.

Apoi Maestru s-a oprit din plimbare si s-a intors catre mine:
- Mai vrei ceva?
dar a contiuat inainte de a spune eu ceva
- A da ... Ce e de facut? - si a continuat didactic:
- 1. Sa mediteze in fiecare dimineata la treburile zilei. Pentru asta sa se straduiasca sa se elibereze de orice griji si sa aiba mintea cat mai lipede pana in momentul in care "micul dracusor din cap" adica gandul grijilor si problemelor, care altfel nu tace niciodata, e silit sa inceteze. Apoi sa perceapa dimineata si ziua ce se naste. Sa prinda ritmul pozitiv al vietii. Apoi pe acest ritm sa ia in ordine problemle ce trebuiesc rezolvate si sa vizualizeze rezolvarea lor pana la capat, urmarind mental ce are de facut pentru eficacitate maxima. Ca in arta razboiului cand un maestru de sah sau un maestru al spadei care anticipeaza solutiile si miscarile pana la rezolvarea completa a problemei. Cu putin antrenament aceasta meditatie se poate petrece in timp scurt. Nu conteaza modul in care o face de inspiratie orientala sau occidentala. Modul e doar un auxiliar. Fiecare individ isi stabileste singur ce e mai potrivit pentru el.
- 2. Sa inteleaga in primul rand necesitatea PLANIFICARII, ORGANIZARII si EFICIENTIZARII in solutionarea problemelor pe care le are de rezolvat. Necesitatea aceasta o poate deduce din senzatia pe care, pe masura ce inainteaza in varsta, o are fiecare individ si anume ca timpul trece mai repede. Cu cat ti se pare ca timpul trece mai rapid cu atat creste importanta de a fi eficient, in problemle ce le ai de rezolvat.
Practic in cazul lui, in functie de cum face toate astea, transplantarea, sa zicem, a 1000 de cactusi poate fi facuta usor ceea ce se reflecta in timpul scurt necesar care iti aduce o senzatie de satisfactie, sau poate fi facuta extrem de greu ceea se reflecta durata mare si se finalizeaza in insatisfactii.
Ii recomand cu tarie sa aplice metodologia "5S". In plus avand in vedere dimensiunea numerica a colectiei lui, ii sugerez sa studieze filozofia "LEAN" si sa implementeze solutii concrete de aplicare a acesteia in practica.

Apoi s-a uitat la mine privindu-ma intrebator. Am multumit Maestrului, m-am inclinat si m-am indreptat spre iesire.
- Da, da ... cara-te, timpul tau a trecut.
... chicoti Maestrul, in urma mea, cand ajunsesem in dreptul usii. M-am intors, i-am zambit si i-am raspuns:
- Nu Maestre ... timpul meu nu trece niciodata. Timpul meu a venit!
Apoi m-am inclinat inca o data in fata Maestrului si am iesit.

----
Deci Cristi asta e mesajul Maestrului. Nu stiu in ce masura iti e util.
Daca nu stii stilul, pardon metodologia "5S" si ce inseamna filozofia "LEAN" am sa revin cu note explicative. Daca stii lasa un mesaj sa inteleg asta. Eventual le spui tu celorlalti la ce se refera.

Pentru relax "Exemplu de meditatie" din partea Maestrului Yoda. Prinzi ritmul, apoi rezolvi, mental, problemle zilei, ca un duel cu potentiali inamici, fara a inceta sa fredonezi ritmul pozitiv al vietii :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=YHJjY0Lj1oA

In rest vorba Maestrului: "Forta sa fie cu tine".

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 14 Iun 2013 17:59

Ovidiu, Iti multumesc si tie si maestrului Yoda pentru ajutor! E bine primit si apreciat!
Forta sa fie cu noi cu toti! =Dumnezeu sa fie cu noi cu toti!

Eu stiam doar regula KISS= keep it simple and short (sau stupid in sensul de usor)
cactus wizard

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Vin, 14 Iun 2013 18:50

Deci daca necesitatea pregatirii mentale pentru ce ai de facut e in general cunoscuta si acceptata mai putin cunoscute sunt alte lucruri la fel de importante in activitatea de zi cu zi cat si pe ansamblul unei perioade.

Cristi, ca sa nu o mai lungesc ca mi-ar trebui cel putin un trimestru pentru o introducere generala si cum banuiesc ca de bine de rau te descurci in engleza am sa dau doar adrese introductive dar care cuprind bine esenta:

Metodologia 5S
A fost dezvoltata in Japonia. 5S vine de la cinci cuvinte in japoneza care incep cu S. S-au gasit si cinci cuvinte echivalente care incep cu S in engleza pentru a fi promovata intr-o limba de circulatie larga

Aici esenta:
http://en.wikipedia.org/wiki/5S_%28methodology%29

Lean manufactury
Este o teorie dezvoltata in Japonia. Marile companii japoneze au variante proprii.
Lean manufactury este o filozofie practica derivata din Sistemul de productie Toyota - unul din cele mai bune in lume la ora actuala, daca nu cel mai bun. Din toate punctele de vedere. Strategie-organizare-finalizare ce duce la eficienta maxima.
Aici introducere:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lean_manufacturing

E o stiinta ce se studiaza. Nu a aparut peste noapte. Companiile japoneze s-au inspirat din organizarea companiilor americane (exemplul clasic este Ford) cat si din teoriile ce isi au originea la sf.sec.XIX inceputul sec.XX. Japonezii au dus mai departe teoria managementului si au creat un sistem performat care i-a ridicat la un nivel economic foarte sus.

Desigur majoritatea am spune ca asta e la nivelul companiilor mari. Nu principiile organizarea se aplica si la nivel mic si nu doar in domeniul productiei.

Organizarea eficenta, eliminarea risipei, etc
(risipa e intr-un sens foarte complex de exemplu: timpul pierdut cautand o unealta potrivita intr-o lada plina cu scule e risipa. Citeste si despre Muda (cuvantul japonez mai potrivit in sensuri decat ceea ce noi intelgem uzual prin risipa, aici
http://en.wikipedia.org/wiki/Muda_%28Japanese_term%29 )

Poti aplica principiile si in intretinerea unei colectii. Cu cat colectia e mai ridcata numeric cu atat e mai important sa le aplici. Altfel ...

Toate cele bune

PS Desi am adoptata un ton glumet notiunile enumerate mai sus sunt recunoscute ca extrem de valoroase la nivel mondial si multe companii incearca sa se adapteze si sa le aplice. Altfel ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Timp liber - relaxare - amuzament”