Festa del Cactus - San Lazzaro di Savena, Italia

Alex

Festa del Cactus - San Lazzaro di Savena, Italia

Mesaj de Alex » Mie, 10 Iul 2013 10:58

Salut,

Dupa lungi cautari am reusit in sfarsit ca gasesc un targ unde se vand Astrophytum. Si se vand multi Astrophytum! Pozele de la Festa de Cactus din anii precedenti m-au lasat cu gura cascata.
Targul va avea loc in periaoda 20-22 Septembrie in Bologna - Italia.
Am cumparat deja biletele de avion si planuiesc sa dau o fuga si pana la Florenza in ziua de 21.
Intrarea la targ este 2 Eur.
Participantii anuntati pana la ora asta pot fi gasiti la http://www.festadelcactus.it/index.php? ... Itemid=571

Mai vine cineva ? :grin:

Cristi

Re: Festa del Cactus

Mesaj de Cristi » Mie, 10 Iul 2013 15:20

Shopping placut!
Sa ne aduci poze :-) !
cactus wizard

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 23 Sep 2013 15:35

Va salut din nou.

Am fost, am vazut si mi-a placut extraordinar de mult.

Participarea la acest eveniment m-a impresionat atat prin numarul vanzatorilor cat si prin diversitatea lor ca cetatenie, varsta si sex.
Desi am auzit lume plangandu-se de lipsa unor consacrati ai evenimentului cum ar fi Attila Szabados sau Paolo Panarotto (care a venit doar ca vizitator).

Cateva poze de ansamblu:
Imagine

Imagine

Imagine

Preturile au fost diverse.
Am vazut Echinocereus rigidissimus var. rubrispinus (plante mari) la pret de 4-6 euro in timp de la standul imediat vecin aceleasi plante, chiar ceva mai mici, costau 12-15 euro.
Aztekium ritteri altoit 12 euro iar pe radacina proprie (aceeasi dimensiune ca cei altoiti) 36 euro.
Ca o curiozitate, pentru mine cel putin, am gasit si ariocarpusi la 500 Euro
Cateva poze:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Evenimentul a avut loc intr-o localitate mica la aprox 10 km de Bologna.
Comunitatea a participat in numar insemna la targ. Au venit cu cainii si copii la o plimbare de weekend in ciuda pretului de intrare de 2 euro.
Au fost si plante pentru amatori precum si un participant care vindea toate tipurile de mineral posibil.

Mi-a palcut in mode deosebit atitudinea oamenilor. Toata lumea se intelegea cu toata lumea iar vanzatorii "pierdeau timpul" explicand orice detaliu despre marfa expusa incepatorilor.

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 23 Sep 2013 15:39

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 23 Sep 2013 18:40

Multumim, Alex! Faina experienta!
Ario aia f batrani cam 'miros' a habitat.......
cactus wizard

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 23 Sep 2013 18:44

Si eu m-am gandit Cristi.
Nu stiu cine era vanzatorul. Avea par lung prin in coada si barba. Era inalt si slab.
Totusi, nu cred ca avea varsta plantelor respective. Or fi fost primite mostenire :grin:

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 23 Sep 2013 18:47

Mai stii? Fiecare are dreptul la o matusa Tamara :-)) Senzationale plantele, oricum!
cactus wizard

Alex

Mesaj de Alex » Mar, 24 Sep 2013 17:30

Asta clar,

Oricum, ceea ce mi s-a parut ciudat este ca, in ciuda cedintelor aproape fanatice ale unora de pe meleagurile noastre, domnul care vindea aceste superbe plante intelege sa le creasca pe un amestec cu pamant.

Si dupa cum vedeti plantele arata foarte bine.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 24 Sep 2013 19:13

Depinde si clima din regiunea unde le tine; daca e mai cald decat la noi si mai uscat, poti folosi un sol mai argilos sau care sa retina mai mult apa fara riscuri. Cu cat clima e mai rece si mai umeda-trebuie mai multa grija. Pe de alta parte plantele arata bine; dar oare cate altele au murit tinute in conditiile astea? E intrebare retorica...poate toate arata si se simt f bine, poate un procent insemnat sunt pierderi....greu de zis fara o imagine de ansamblu a fenomenului.
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Evenimente speciale”