Un nou lexicon!

Cristi

Un nou lexicon!

Mesaj de Cristi » Sâm, 10 Mai 2014 21:28

Cu o deosebita bucurie am citit mesajele lui Joel Lode pe forumul cactuspro afland ca se pregateste o noua opera de proportii in lumea cactusilor: un nou lexicon.
Joel Lode este un nume mare in domeniul cactusilor, omul are plante, a calatorit enorm, a scris enorm, editeaza de multi ani o revista de calitate, este producator de plante si seminte, trecut prin era clasificarilor backebergiene, andersoniene si hundtiene. Nu a fost de acord cu clasificarile lui Anderson si Hundt (ca si majoritatea colectionarilor pe care ii cunosc eu dealtfel) si, cu ajutorul geneticienilor si studiilor genetice adaugate celor morfologice a realizat o noua clasificare si a demonstrat erorile facute in incorporarea mai multor genuri sub acelasi nume (ex Weingartia, Sulcorebutia, Rebutia= genul nou Rebutia; Notocactus, Brasilicactus, Wigginsia, Parodia = noul gen Parodia; Echinopsis, Trichocereus, Lobivia= noul gen Echinopsis).
In sfarsit cineva are curajul, inteligenta si determinarea de a pune bazele unei clasificari corecte!!!!
Din cate am inteles cartea va fi scrisa in mai multe limbi si va fi sub forma a doua volume mari cu mii de fotografii ale speciilor atat din habitat cat si din cultura.
Bravo, Joel!
P.S. Pe aceasta carte o voi cumpara!
http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,533244,page=1
cactus wizard

ATar

Re: Un nou lexicon!

Mesaj de ATar » Dum, 11 Mai 2014 21:06

Cred că cea mai mare deficiență a lexiconului Hunt este că este greoi, pentru cei mai mulți. Și aici nu mă refer la partea de teorie, care poate nu prea interesează pe toată lumea ! Cele două volume trebuie deschise simultan pentru a putea avea o imagine cât de cât clară.
Se naște acum o nouă sistematică (clasificare). De la Linne încoace s-au scris peste 10 clasificări ale cactușilor. Fiecare aducea modificări celei precedente, modificări pe care probabil nu toată lumea le accepta. Diferența esențială între aceste clasificări apărea în primul rând în modul de prezentare. Este normal să se prezinte cunoștințele noi dar cele 6 volume ale lui Backeberg nu știu dacă vor fi vreodată întrecute ca informație de bază.
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 11 Mai 2014 21:14

Sigur ca orice clasificare are un grad de artificialitate pana la urma. Partea buna pt ceea ce urmeaza sa se scrie este ca e facuta d eun om care a crescut si creste cactusi si asta va avea ca efect un mod de abordare mai apropiat de noi-colectionarii. Studiile genetice vor face lumina in multe cazuri.De asemenea, dupa succesiuni de simplificari fortate adesea, va urma o reexpandare a familiei cactusilor (nu stiu cat de ampla). Eu sper sa aduca un echilibru in lumea cactusistilor.
Sunt 2 volume, unul de la A-L si al doilea de la M la Z din cate am inteles.
Sunt de acord in ceea ce priveste munca lui Backeberg, cu sublinierea faptului ca a si fost superficial in unele descrieri. Nimeni nu il va egala!
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 05 Noi 2014 14:21

Cartea urmeaza sa apara in primavara lui 2015.

Numele lucrarii este "TAXONOMY of the CACTACEAE"

Noi detalii aici http://cactus-aventures.com/Taxonomy_of ... e_ENG.html
cactus wizard

simi

Mesaj de simi » Mie, 05 Noi 2014 16:03

Multumim de informatie! Trebuie sa fie senzationala.

Gino

Mesaj de Gino » Mie, 05 Noi 2014 20:38

Buna seara

Lucrarea pare sa fie bine documentata, dar imi este greu sa cred ca dupa aparitie toata lumea se va raporta la ea, evident, doar daca aduce argumente solide si de necontestat si poate nici atunci.
Pana una alta, pare doar o alta lucrare menita sa ne incurce si mai mult pe noi colectionarii si impatimitii acestor minunate plante.
Cred ca o voi comanda si eu, nu neaparat pentru a fi in randul lumii, ci mai mult din curiozitate...
Gino

Nick

Mesaj de Nick » Joi, 06 Noi 2014 15:01

Buna ziua,
Daca ne uitam la al doilea nume de gen de la fiecare volum, observam cat de exotice si interesante sunt :wink: . Mai mult ca sigur ca vor fi surprize.
Numai bine!

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 10 Iun 2015 12:54

Pentru cei care au posibilitatea si isi dorsec ceva de 5 stele:
http://cactus-aventures.com/Taxonomy/DetailENG.html

Bravo, Joel!
cactus wizard

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Mie, 10 Iun 2015 13:18

Cristi si cat costa o asemenea lucrare?cred ca este extraordinara.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 10 Iun 2015 13:22

cam 190 de euro incluzand expedierea
poate fi comandat in engleza, franceza sau spaniola.
cactus wizard

veterinar

Mesaj de veterinar » Joi, 11 Iun 2015 21:44

Seara buna,oameni buni
Un amic de-al nostru a vandut o vaca pentru cactusi.Daca as avea macar o capra,mi=as lua lexiconul,Sper sa-l tin in mana pe-al lui Cristi
Nicusor

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 13 Iun 2015 06:47

He, he, inca nu l-am comandat! Ce sa fac? Prioritatile.....ne facem gardul in perioada asta, asa ca lexiconul mai asteapta ....
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Evenimente speciale”