La Festa del Cactus 2015 -2016

Alex

La Festa del Cactus 2015 -2016

Mesaj de Alex » Dum, 20 Sep 2015 00:11

Astept pareri :lol:

Gino

Re: La festa del cactus 2015

Mesaj de Gino » Dum, 20 Sep 2015 21:00

Salut tuturor

Sunt sigur ca se vor fi intrebat unii ce vrea sa zica Alex ... dar aici n-au avut curaj sa intrebe ...
De ce nu face nimeni :veselie1: ... sau :speriat: ... pentru ca toata lumea :somn: si iar :somn:
Va rugam sa va treziti oameni buni, in lumea :cactus1: :cactus2: :cactus3: :cactus4: au loc evenimente majore...
Cu putina vreme in urma in Belgia la Blankenberge a avut loc, probabil cea mai importanta intalnire a pasionatilor de cactusi si suculente din lume, iar vineri sambata si duminica (inca azi) intalnirea tot de nivel mondial de la Bologna ( San Lazzaro di Savena )...
Eu si Alex, am fost, am vazut, am cumparat plante si ne-am intors.... :veselie2:
Daca nu intereseaza pe nimeni ce-am facut noi prin tara romanilor si latinilor, nu va vom povesti si nici fotografii nu va vom arata...
Gino

Alex

Mesaj de Alex » Dum, 20 Sep 2015 22:03

:lol: :lol:

Am deschis subiectul in asa maniera in ideea in care vroiam sa vad prima data opinia lui Gino ... incepator in ale calatoritului peste hotare in scopul participarii la evenimente cactusistice.

A fost frumos. Ca in fiecare an lume calda si cu simtul umorului.

Participarea, atat din punct de vedere al vanzatorilor cat si al vizitatorilor a fost mult peste anii trecuti si cu siguranta peste asteptarile organizatorilot.

De la stanga la dreapta Eu, Andrea Cattabriga (Organizatorul evenimentului) si Gino

Eu impreuna cu Joël Lodé

- In urma discutiilor avut cu el, conform ADN-ului plantei faimosul Echinocactus Grusonii nu este nici un Echinocactus nici un Ferocactus.
Acesta propune numele de Kroenleinia.
- Pareri ? :grin:

Hibrid intre Astrophytum caput medusa si Ferocactus (nu mi-a dezvaluit specia)

Si fenomenala Caput Medusa de pe care a obtinut semintele si care nu era de vanzare
:shock: :shock: :shock: :shock:

Alex

Mesaj de Alex » Dum, 20 Sep 2015 22:08

Si cateva poze de ansamblu ... nu am reusit de prind tot ce era acolo oricum :grin:
A fost un eveniment extrem de diversificat
Toate natiile de vanzatori. Unii cu preturi prea mici, altii cu preturi umflate sau preturi puse aiurea.
Atat plante banale cat si plante rare. Hibrizi noi incredibili .. tot ce vrei si ce nu vrei. Un adevarat Eveniment.

Gino

Mesaj de Gino » Dum, 20 Sep 2015 22:29

Parerile mele vor fi mai multe, dar mai trebuie putintica rabdare sa-mi revin... :lol:
Acum doar punctez la mesajele lui Alex
Andrea Cattabriga, organizatorul evenimentului este o personalitate marcanta a lunii cactusistice italiene si internationale si isi creste plantele pe substrat total mineral.
Joël Lodé este autorul ultimei carti (doua volume = 7kg !) despre cactusi, numai si numai informatii noi bazate pe cercetari genetice.
Ii vom si vedea si auzi pe Andrea si Joel in doua mici inregistrari video de la fata locului...
Dar toate astea in zilele urmatoare...
Gino

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Lun, 21 Sep 2015 07:42

Bravos, frumoasa expeditie, felicitari ! :jos-palaria:

Pe langa interesantele voastre relatari (care ne lasa gura apa), as avea urmatoarele curiozitati:
- cu ce ati ajuns (transport public sau privat)
- ce ati cumparat si cat a costat
- daca puteti compara cu alte targuri la care ati mai fost (dimensiune, diversitate, preturi, etc)

PS: Trecand peste valoarea de raritate si succes tehnic, sunt de parere ca arata nasol hibridul ala de A caput-medusae, parca ar fi un grusonii plin de paduchi testosi. Observ ca pe o eticheta scrie "himera" - daca este o planta cu trasaturi uniforme rezultata din incrucisarea a doua specii este vorba de un hibrid, himera este un organism care inglobeaza tesuturi cu ADN diferit (exista cazuri rarisime si la oameni !)

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 21 Sep 2015 07:49

Dragii mei, va felicit si va invidiez!
Ati fost acolo unde si eu sper sa ajung odata si sunt convins ca a fost o experienta memorabila!
Joel Lode- cred omul nr 1 al anului in domeniul cactusilor. Bravo!
Astept cu mare nerabdare imagini si impresii!
cactus wizard

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 21 Sep 2015 08:01

Salut,

Liviutz, am plecat vineri dimineata din bucuresti cu avionul direct la Bologna. La intoarcere, dupa o ora cu trenul Bologna-Verona, am luat avionul spre bucuresti din verona.
Drumurile inclusiv cazare ne-au costat 600 lei.

Eu am cumparat 17 cultivari de Astrophytum care in total m-au costat circa 200 euro. La o medie de 12 euro / planta am iesit foarte bine comparativ cu ebay, de exemplu.
- voi reveni si cu pozele achizitiilor.

Eu nu am mai fost la alte targuri specializate pe cactusi/suculente. Dar comparand cu acelasi targ din anii trecuti pot sa spun ca anul acesta a fost o explozie... clar este un eveniment in crestere.

Cristi poate ajungi la anul. Oricum discutam cu Gino sa facem o propunere pe forum pentru a merge intr-un grup mai mare... dar mai e pana atunci

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 21 Sep 2015 09:47

Digitostigma cu Ferocactus e o himera, nu hibrid (asa scrie pe eticheta cel putin). Daca e asa, povestea e relativ simpla. Digitostigma a fost altoita la greu pe ferocactusi si astfel a aparut o himera. Cel mai frecvent s-a folosit F glaucescens, asa ca, bazandu-ma si pe aspectul plantelor, as spune 80% ca e himera Digitostigma-F glaucescens.
Interesanta creatura!
cactus wizard

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 21 Sep 2015 21:45

Buna seara

Bun !
Sa intram putin in detalii, detalii ce pot fi imbogatite de catre seful expeditiei: Alex !
Calatoria a fost gandita mai intai catre manifestarea din Belgia :ELK.
Alex care a calatorit mai mult si care este familiarizat cu rezolvarea formalitatilor prin internet, a cautat tot felul de variante de calatorie / cazare, preturi, timp de deplasare si toate cele.
Am ajuns la concluzia ca este dificil de ajuns la manifestarea din Belgia, luand in calcul toate datele si ca este mai lejer sa mergem in Italia, unde Alex a mai fost in anii trecuti.
Toate astea se intamplau cu cateva luni in urma .
Biletele de avion si tren sunt mai ieftine achizitionate din timp.
Asa se face ca am optat pentru Italia, Alex cunoscand locurile si vorbind perfect italiana si engleza... ( eu doar salut in ambele :lol: )
La ora 10 a trebuit sa fim pe Otopeni - formalitati, emotii, tigari, asteptare, imbarcare....
La 12 decolarea din Bucuresti - aterizare la Bologna, ora 14 - 13 ora Italiei.
De la aeroport pana la autogara din Bologna cu autobuzul, alt autobuz catre suburbia San Lazzaro di Savena, locul manifestarii...
Deschiderea era la ora 15 - eram acolo si am avut timp sa bem si-o bere de relaxare inainte de a da piept cu expozantii si multimea de plante...
Timp frumos, cald, intrare 2 euro, spatiu mare in aer liber, standuri incarcate de plante, lume putina vineri...
Avantaj: puteai sa cumperi ce-ti dorea inima...
Dupa o ora eram deja capiu...
N-am mai vazut asa ceva niciodata... nu stiai unde sa te uiti mai repede...
Alex cu Astrophyti ... eu cu asclepiadele si suculentele... bantuiam ca orbetii de la stand la stand...
Am luat noi cate ceva la prima impresie, dar ne-am declarat depasiti de situatie, asa ca am facut pauza de bere si de discutii despre ce ar trebui sa facem si cum...
Am revenit ceva mai relaxati si cu ideea ca si sambata este o zi ...asa ca mai mult ne-am plimbat sa vedem decat sa cumparam...
Fotografii am facut putine vineri, fascinati de multimea de plante din jurul nostru ...
Asa se face ca ne-a apucat seara acolo si nu mai aveam autobuz de intoarcere in Bologna unde aveam cazarea...
Pana la urma ne-am cuplat cu doi colectionari din Roma aflati in aceeasi situatie ca si noi si contra a 6 euro de caciula dacica si romana am ajuns in Bologna...
Sambata dimineata la 10 eram prezenti la manifestare.
Lume multa de data asta ... multa !
Se vorbea in toate limbile de circulatie ... si am constatat la un moment dat ca nu eram noi singurii romani de pe acolo...
Am cumparat pana ce n-am mai avut loc in geanta ... apoi ne-am ocupat si de fotografii pe apucate...
Am stat de vorba cu exuberantul Joel - ce incantare !
Cred ca ar fi fost in stare sa vorbeasca toata ziua ! - un pasionat ! - din pacate a trebuit sa plecam chiar in momentul in care urma sa tina o conferinta despre monumentala-i lucrare...
Contracronometru : San Lazzaro di Savena - gara Bologna - tren catre Verona - gara Verona, aeroport Verona - sosire la Otopeni sambata noaptea 23,45 !
Asta ar fi pe scurt experienta celei de-a doua mari manifestari din domeniul cactusilor si suculentelor pe plan mondial, traita pentru prima oara de mine.
Celei de-a doua, cu trimitere la ELK - ul din Belgia, care este cea mai mare manifestare de gen din lume...
Restul sunt detalii mai mult sau mai putin picante de povestit la ... mai multe :bere-noroc: :bere-noroc: :bere-noroc: , ca la una nu este de ajuns ... :joy:
Voi reveni cu fotografii si cele doua filmulete ...
Gino

Magdolna

Mesaj de Magdolna » Mar, 22 Sep 2015 07:57

Buna dimineata tuturor!

Gino si Alex, va invidiez! Multumesc pentru relatarile amanuntite, ma simteam si eu acolo, citind si privind la poze.
Asteptam in continuare amanuntele, pacat ca noi nu putem participa la :bere-noroc: :bere-noroc: :bere-noroc:, asa ca noi, cei din 'provincie' , asteptam in continuare relatari si multe poze!
Magdolna

Alex

Mesaj de Alex » Mar, 22 Sep 2015 08:22

Buna ziua,

La anul veniti si voi cu noi. Plecati direct de la Timisoara :grin:

Magdolna

Mesaj de Magdolna » Mar, 22 Sep 2015 10:24

Ne gandim serios la acest lucru, sper ca vom putea merge.

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Mar, 22 Sep 2015 10:42

Am inteles, ati batut atata drum pentru ca - Gino sa-si mai ia niste buruieni iar Alex inca niste monstruozitati.

In fine, acceptam sa ne aratati ce ati cumparat, dar numai daca nu sunt foarte urati ... :grin:

veterinar

Mesaj de veterinar » Mar, 22 Sep 2015 12:35

Daca spuneti ceva si despre gymno vazuti acolo si daca ies din iarna viitoare,vin si eu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Evenimente speciale”