Opuntia Shop UK

Ovidiu

Opuntia Shop UK

Mesaj de Ovidiu » Mie, 31 Iul 2013 20:24

Ca sa nu fiu egoist ... Un loc unde cei din UE pot cumpara multe specii intersante de opuntoide.

http://www.opuntias.co.uk/prestashop/be ... derway=asc

In stanga sus sunt butoane din care se poate converti pretul in alta moneda (euro sau dolar).
(Par a avea o conversie interesanta, adica am impresia ca iesi mai bine in alta moneda)

E un site interesant cu o oferta bogata. Par bine identificate si cei de acolo imi par a se pricepe.

Aici despre shiping (delivery).

Norocosilor! Ma adresez celor care vor avea inaintea mea Opuntia stenopetala - vezi pag 9 din catalog. Si alte chestii interesante, da' nu vi le spun chiar pe toate, ca mie ce-mi ramane ... :laugh:

Observatii:
1. Pentru reducerea pretului se pot asocia amatori. Iau cate un exemplar, apoi se fac schimburi de cladodiuri.
2. La pag 1, o oferta interesanta: specii care pot fi utile celor care cresc broaste testoase. Banuiesc ca e o selectie de specii cu productie ridicata de cladodiuri. Deci un atu in plus de a cultiva opuntii, atu care se adreseaza necolectionarilor. (Ar putea fi o mica afacere pentru produse proaspete destinate magazinelor de profil cu hrana pentru animalute).
Un atu in plus pentru ca unele sunt bune de mancat de catre oameni :grin: (sigur trebuie sa stii ce si cum, nu mancati chiar orice).

----

Nota pentru Liviutz: De ce Opuntia stenopetala? Pai e speciala ... Da, da ... Da' care nu e?

Cristi

Re: Opuntia Shop UK

Mesaj de Cristi » Mie, 31 Iul 2013 22:37

E un site cu oferta interesanta!
Un minus ar fi faptul ca la mine cel putin e foarte lent in deschiderea paginilor.
cactus wizard

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Joi, 01 Aug 2013 14:19

La mine se deschid bine paginile site-ului.
Ca sa nu ziceti ca-s rau.
Inca un indiciu, Opuntia chaffeyi pag.3 din catalog.
Opuntia asta ... e stranie :speriat:

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 01 Aug 2013 20:47

Cand dau click pe linkul care ar trebui sa imi arate fotografia (View)..nu se intampla nimic....
cactus wizard

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Vin, 02 Aug 2013 00:58

La mine se deschide o pagina pentru specie dar poza nu este. Poate e ceva de la browserul tau, vreo incompatibilitate.
Am sa revin aici cum am timp sa scriu ceva mai mult.
Cristi, am vazut ca tot scrii la liste, te superi daca iti cer o lista cu opuntoidele pe care le ai? Asa de curiozitate. :mrgreen:

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 02 Aug 2013 08:11

Sigur ca pot, dar vei fi dezamagit; am putine opuntioide. Sunt superbe cele pe care le am, dar sunt neglijabile raportat la vastitatea tribului Opuntioideae.
cactus wizard

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Vin, 02 Aug 2013 16:33

Am revenit, dar am scris aici
Sigur trebuie verificata firma si ce vinde, asta ca regula generala pentru orice firma.
Pe Ebay o planta a fost vanduta la 31 de dolari. Sigur nu e un pret exorbitant. Dar planta poate fi obtinuta si mai ieftin. De fapt plante mai tinere sau cladodiuri. Dar am impresia ca, deocamdata exista o oarecare raritate in oferta pe piata.
Am facut mentiunea pentru a vedea o poza pe linkul pus. In jos pe pagina si pot fi vazute detalii marite, miscand cursorul pe poza. Fiind un link de licitaie, adresa aceasta nu va sta mult timp disponibila.

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Vin, 02 Aug 2013 17:15

Sa adaug un aspect anectodic relativ la varietatea ofertei europene in privinta speciilor de cactusi.
Un colectionar american exclama: Cum se face ca oferta cataloagelor europene in privinta speciilor, varietatilor si formelor de cactusi e mai bogata, mai diversificata decat cea a nursery-ilor americane!? (asta tinand cont ca ei, cactusii, sunt nativi in America).

Explicatia e simpla, dar nu anecdotica. Traditia. Pana nu demult cultivatorii americani nu faceau fatza concurentei celor care obtineau plante gratis recotand din habitate. Asa ca nu erau prea interesati. De la CITES incoace s-au mai tocmit treburile. Tinand cont de dificultatea si pretul transportului, nursery-ile europene nu se confruntau major cu aceasta problema.

Oricum nu cunosc ca opuntiile sa fi fost recoltate masiv din habitat si sa fie in pericol din aceasta cauza. Plus ca pana de curand opuntiile nu au prea fost in atentia colectionarilor. In prezent exista un oarecare trend care ar sugera ca aceasta optica se schimba. O schimbare care nu este ca o moda dirijata de marii producatori de cactusi. Practic opuntiile sunt foarte putin studiate si clasificarea lor da mari batai de cap. De aici se naste curiozitatea. Apoi au forme aparte, decorative, unele foarte florifere si nu sunt dificile. In plus exista specii natural miniaturi si au aparut pe piata si cultivaruri "miniatura" al unor specii care in natura sunt de dimensiuni mari. Aceasta le face accesibile unei categorii largi nu doar colectionarilor dispusi sa faca sacrificii pentru cultivarea unei plante.

Problema reala a unor specii de opuntii este aria restransa pe care acestea apar. In aceste conditii unele isi pierd habitatul si din cauze naturale nu doar din cauza interventiei omului.

Scrie răspuns

Înapoi la “BAZAR”