Vindeti sau daruiti

lorena333

Vindeti sau daruiti

Mesaj de lorena333 » Sâm, 12 Mai 2012 23:19

Sunt interesata sa imi maresc mica colectie de cactusi. Daca cineva vinde sau daruieste puiuti de cactusi orice specie important e sa fie sanatoasa planta anunta-ti-ma va rog.

Cristi

Re: Vindeti sau daruiti

Mesaj de Cristi » Dum, 13 Mai 2012 07:17

Eu nu pot sa v and cactusi pana in toamna anului viitor ( si nici nu prea am ce vinde, sunt plante de colectie ceea ce am eu), dar iti pot darui cativa.
Trimite-mi un mesaj privat cu adresa ta completa si numai rabdare sa ai fiindca ma mobilizez mai greu...si iti trimit cu placere niste teposi draguti.
cactus wizard

lorena333

Mesaj de lorena333 » Dum, 13 Mai 2012 20:18

Multumesc mult. Rabdare voi avea , nu am de ales...din Bucuresti pot cumpara doar olandezi greu de adaptat cel putin pt incepatori.

Gino

Mesaj de Gino » Dum, 13 Mai 2012 21:23

Buna seara

Din Bucuresti se pot cumpara plante si de la mine...nu numai olandeze.
Cactusi si suculente pot fi gasite aici :

http://gino.sunphoto.ro/Plante_de_vanzare

Dar nu numai, oferta este actualizata din doua in doua saptamani.
Gino

lorena333

Mesaj de lorena333 » Lun, 14 Mai 2012 23:18

Super tare! Cum oare nu am reusit sa va gasesc pana acum la cate cautari am dat pe google.Sunt superbe vreau cel putin vreo 5 Hawortia si alte vreo 3-4 din ce am vazut expuse. Cum fac sa luam legatura? Unde anume locuiti in Bucuresti? Un nr. de telefon?

CRISTI MS

Mesaj de CRISTI MS » Lun, 28 Mai 2012 21:49

Salut Tuturor,

Daca tot se cere, incerc si eu , ma intereseaza in special genul Mammillaria, mai exact tot ce aveti de vanzare, insa nu vreau doar cate o planta din fiecare specie ci vreau minim 3 plante care sa fie bine determinate, deci as vrea sa ma contacteze un vanzator serios
Ma gasiti la sergiu.gavriloaie@ renania.ro.

Va multumesc

CRISTI ( MS)

geodezia

Mesaj de geodezia » Mie, 20 Iun 2012 09:44

am si eu de vinzare fie plante mari de 3-4 ani fie puiuti .puii la 5 lei planta mama 10 ron
http://geodezia.sunphoto.ro/un_colt_de_rai/14143083
aseara au inflorit cei fara tepi mari cu floare alba
o sa urmeze cei cu terpi mari cu floare alb-rozalie ..
mai am
agava http://geodezia.sunphoto.ro/de_vinzare/15724219 la 15 ron
si http://geodezia.sunphoto.ro/un_colt_de_rai/14329272 pui din steaua serifului ( de 2 ani cu mustati ) la 10 lei
dar rog comanda minima 20 ron fara tp
multumesc

Gino

Mesaj de Gino » Mie, 20 Iun 2012 17:46

Buna seara

Sunt interesat de cele doua Stapelia, dar as vrea sa vad cum infloresc, se poate ?
Gino

cactus

Mesaj de cactus » Sâm, 18 Aug 2012 15:14

Buna ziua
Caut de ceva timp, plantele de mai jos, dar nu le gasesc. Ma puteti ajuta?
-cylindropuntia.imbricata
-delosperma roz
-echinocereus reichen
-echinocereus triglochidiatus
-Opuntia_humifusa

geodezia

Mesaj de geodezia » Lun, 20 Aug 2012 08:42

cu asta te pot eu ajuta
cylindropuntia.imbricata
dar sa stii ca nu stiu ce culoare infloreste ca nu mi-a inflroit niciodata ..planta matura ... daca te intereseaza imi dai pm
opuntia am avut am dat-o asta primavara ca ma intepa ma saturasem de ea .. sa ma uit cind ajung acasa daca mai am vreo petala pe undeva pitita prin vase dar nu promit ca incepusem sa ma uit crucis la ea

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Lun, 20 Aug 2012 15:36

geodezia scrie: ...
opuntia am avut am dat-o asta primavara ca ma intepa ma saturasem de ea .. sa ma uit cind ajung acasa daca mai am vreo petala pe undeva pitita prin vase dar nu promit ca incepusem sa ma uit crucis la ea
crucis ... :laugh:

Geo, pentru sinceritate, o planta pentru tine

Vezi unde o pui ca are un pic peste 3 m inaltime iar pe lungimea maxima la sol merge la vreo 5 daca nu 6.
Insa chiar pe asta va trebui sa o pui in casa peste iarna. Si ai grija cum o atingi ca e foarte iubareata :laugh: Foarte, dar sunt altele si mai si, amor nebun nu alta :laugh:

Lasand la o parte gluma, sunt curios,
Esti sigura ca ai Cylindropuntia imbricata? (nu nu e cea de mai sus, care e o Opuntia, desi mai demult ci cylindropuntiile erau in genul Opuntia, diferenta e evidenta la opuntii trunchiul e compus articulat din segmente cu forma plata de paleta iar la cylindropuntii din segmente cu forme cilindrice, de unde si numele genului.
Te intreb deoarece Cactus cauta plante care rezista sau ar rezista (in anumite conditii) afara si peste iarna.
Ai o poza cu Cylindropuntia ta?

geodezia

Mesaj de geodezia » Mar, 21 Aug 2012 08:16

Multumesc frumos pentru opuntia oferita dar si a mea era asa mare si toata lumea ma injura cind trecea pe linga ea ..la cealata am sa fac poza ... asta deoarece eu am vazut poza pe internet si am dedus ca este a mea pina acum nu am pozat-o deoarece si asta imi maninca sufletul mereu ma inteapa cind pun mina pe ea si se rupe cite o creaca din ea..este foarte fragila ...nici nu stiu cum sa o strig el sau ea ... ca e copacel si are ramurelele subtiri nu ca opuntia marii si carnoase ... o am de la manastirea Tismana unde este un adevarat copac (asta cilindriforma ) cred ca are la mine vreo 3-4 ani ..dar am cam neglijat-o ... deseara sper sa fac poze ...
promit sa fac un album separat pentru suculente si cactusi

cactus

Mesaj de cactus » Joi, 23 Aug 2012 09:03

Daca sunteti sigura ca se potrivesc denumirile, ati putea, va rog, sa faceti poze? as vrea sa stiu si cat costa.

geodezia

Mesaj de geodezia » Joi, 23 Aug 2012 09:18

Uf ca a facut fii-me poze cu planta mama am so pun deseara sa faca si cu planta pui care si ea este maricica ..pai la pret om negocia ca doar suntem la piata nu e problema ... da stai sa pun poza sa te documentezi sa vezi daca e ce vrei ...
http://geodezia.sunphoto.ro/cactusi_2012/79894316
http://geodezia.sunphoto.ro/cactusi_2012/79894789
asta e daca e ce iti doresti da-mi semnal si dicutam pretul ..asta e planta mama deseara poze cu cel de vinzare
pozele sunt cu telefonul facute da sper ca in principui se vede despre ce este vorba

Scrie răspuns

Înapoi la “Cereri”