Seminte Astrophytum

Roxana

Re: Seminte Astrophytum

Mesaj de Roxana » Dum, 24 Mai 2015 14:49

Cristi scrie:Daca fructul e uscat, crapat si se vad semintele, inseamna ca sunt mature si se pot culege. Le poti semana cand vrei cu conditia sa le dai temperaturi, lumina, umiditate si sol adecvate. Succes!
P.S. inainte de semanare le poti spala abundent cu apa curata pt a reduce riscul infectiei plantutelor.
Mesajul tau e offtopic aici.
Multumesc mult! Am creat un topic nou in care am atasat o poza cu cactusul respectiv, sunt aproape sigura ca pot culege semintele dar nu strica sa cer o parere avizata nu?

jinkou

Mesaj de jinkou » Mie, 26 Aug 2015 22:18

Doamne ajută!
Dacă mai binevoiți să dăruiți semințe de astrophytum, vă rog să mă includeți și pe mine în lista de doritori. Mulțumesc anticipat
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

rulas

Mesaj de rulas » Joi, 27 Aug 2015 19:30

Bună seara.
Astrophytumii mei înfloresc şi fructifică de zor astfel încât, dacă nu apar alte probleme, sper ca prin noiembrie să pot să împart doritorilor alte 2000 - 3000 de seminţe de Astrophytum aşa cum am făcut în ultimii ani.

rulas

Mesaj de rulas » Lun, 02 Noi 2015 20:55

Bună seara.

Listă seminţe astropytum pentru doritori.

Denumirea este a plantei “mamă” iar polenizarea a fost liberă deci sunt şanse mari să fie hibrizi.

Astrophytum asterias (8-7 coaste mai nuzi sau mai pufoşi) cca. 650 seminţe
Astrophytum asterias flori galbene (nu ştiu dacă hibridul rezultat îsi pastrează caracteristica) cca. 70 de seminţe
A. asterias nud cca. 25 de seminţe
A. asterias Hanazano syowa (caracterele de Hanazano nu sunt foarte clare dar petalele sunt doar nişte filamente galbene dar din nou nu ştiu dacă polenizat “la liber” îşi va păstra caracteristica) cca. 90 de seminţe
A. asterias areole mai mari (ooibo?) cca. 60 de seminţe
A. capricorne (de la niveum până la senile, puf alb sau maro etc) cca. 1200 seminţe
Astrophytum myriostigma cca. 200 seminţe
A. myriostigma nud cca. 120 seminţe
A. myriostigma nud cu spini scurţi (MYOR?) cca. 100 seminţe
A. myriostigma quadricostatum cca. 100 seminţe
A. myriostigma tricostatum (din nou, din cauza polenizării nedirijate, nu pot garanta că vor ieşi tricostaţi) cca. 70 seminţe
Astrophytum myriostigma scurt columnar (tulense) cca. 150 seminţe
A. senile cca. 450 seminţe
A. ASCAP şi CAPAS (foarte diverşi) cca. 160 seminţe
A. CAPAS 5 coaste cca. 15 seminţe
A. ASCO cca. 100 seminţe
A. SENAS 6 coaste cca. 75 seminţe
A. SENAS 8 coaste cca. 140 seminţe
A. asterias superkabuto (diverse forme) cca. 250 de seminţe

Şi câteva seminţe rezultate din polenizări dirijate (aşa cred):
A. CAPAS x A. superkabuto snow cca. 100 de seminţe
A. SENAS 8 coaste x A. superkabuto snow cca. 170 de seminţe

Plecând de la presupunerea că vor exista mai multe persoane interesate îi rog să-şi faca cunoscute dorinţele pâna în data de 10.11.2015, dată după care voi împărţi şi trimite prin poştă seminţele proporţional cu dorinţele exprimate. Nu doresc ceva în schimb.

rulas

Florin

Mesaj de Florin » Mar, 03 Noi 2015 08:12

Buna dimineata, m-ar interesa si pe mine seminte de Astrophytum, din fiecare tip daca se poate (in special hibrizii). Multumesc anticipat!

Roxana

Mesaj de Roxana » Mar, 03 Noi 2015 09:55

Buna dimineata! As dori si eu urmatoarele tipuri de seminte: A.asterias, A asterias nudum, A.asterias flori galbene, A.asterias Hanazano syowa, A. myrostigma, A. myriostigma tricostatum, A myrostigma tulense, A senile, A. asterias superkabuto, A. CAPAS x A. superkabuto snow si A. SENAS 8 coaste x A. superkabuto snow. Multumesc anticipat!

Maranta

Mesaj de Maranta » Mar, 03 Noi 2015 10:27

Buna dimineata,

am trimis PM cu lista de seminte dorita , multumesc !

jinkou

Mesaj de jinkou » Mie, 04 Noi 2015 09:17

Doamne ajută!
Vă rog frumos să nu mă uitați și pe mine. Vreau din fiecare tip cât se poate. Mulțumesc din suflet. Multă sănătate și spor în toate!
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

rulas

Mesaj de rulas » Lun, 16 Noi 2015 15:38

Bună ziua.
Am împărţit seminţele. A fost ceva mai dificil faţă de ceilalţi trei ani în care am făcut aceeaşi operaţiune pentru că acum au fost 9 persoane interesate şi cererea a depăşit oferta: andreim, Florin, Roxana, Maranta, jinkou, gazistu, ovidiux, vali_m şi Adrian C. Am încercat să împart cât mai echitabil.
La 7 persoane am trimis prin poştă seminţele iar andreim şi Adrian C. le vor ridica de la mine cand vor putea.
Nota 1: sunt persoane care au vrut să plătească pentru a primi mai multe seminţe dar această propunere nu-şi are rostul.
Nota 2: vă rog să urmăriţi apariţia eventualelor avize din cutiile poştale pentru că în alţi ani s-a întamplat să mi se întoarcă plicuri ceea ce trebuie să recunosc că m-a cam deranjat.

rulas

Roxana

Mesaj de Roxana » Lun, 16 Noi 2015 18:14

Cand ati expediat semintele? Eu nu primesc niciodata avizul la timp, asa ca voi merge sa intreb in fiecare zi, incepand cu a treia zi de la expediere, ca sa fiu sigura ca nu se intoarce plicul

rulas

Mesaj de rulas » Lun, 16 Noi 2015 19:13

In această dimineaţă.
rulas

jinkou

Mesaj de jinkou » Lun, 16 Noi 2015 19:59

Mulțumesc mult
Sfântul Marcu Ascetul

gazistu

Mesaj de gazistu » Vin, 20 Noi 2015 18:10

buna seara
am primit semintele,multumesc

rulas

Mesaj de rulas » Mar, 08 Dec 2015 07:50

Bună dimineaţa.
Din cele 7 plicuri trimise acum 3 săptămâni, 2 mi-au fost returnate cu menţiunea “Avizat Reavizat Expirat termen păstrare”.Am păţit aşa ceva şi anii precedenţi.Greu de înţeles de ce persoanele în cauză nu au ridicat plicurile de la poştă. Nu aveau ceva de plătit pentru ele. Poate voi fi contactat pe mp pentru a lămuri situaţia.
rulas

Nick

Mesaj de Nick » Mar, 08 Dec 2015 15:48

Salut,
Daca nu lamuresti problema trimite-mi mie cele doua plicuri cu seminte. Achit taxele postale.
Numai bine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cereri”