Seminte Astrophytum

rulas

Re: Seminte Astrophytum

Mesaj de rulas » Dum, 30 Oct 2016 12:30

Bună ziua.

Listă seminţe astropytum pe care le pot trimite la cei interesaţi. Nu doresc ceva în schimb.

Denumirea este a plantei “mamă” iar polenizarea a fost liberă deci sunt şanse mari să fie hibrizi.
Aş spune că aceste seminţe de astrophytum ar putea fi mai atrăgătoare şi mai utile pentru cei mai puţin expermentaţi deoarece încolţesc uşor şi repede iar plăntuţele au un ritm de dezvoltare destul de rapid.

Astrophytum asterias diverşi (mai nuzi sau mai pufoşi, areole mai albe sau mai galbene etc) cca. 700 seminţe
A. asterias nud (unii cu 7 coaste) cca. 240 de seminţe
A. asterias Hanazano syowa cca. 70 de seminţe
A. asterias areole mai mari (ooibo?) cca. 40 de seminţe
A. capricorne (tot felul de forme de la Brack de la niveum până la senile, puf alb sau maro etc) cca. 1700 seminţe
Astrophytum myriostigma cca. 320 seminţe
A. myriostigma nud cca. 40 seminţe
A. myriostigma nud cu muchia coastelor albă cca. 90 seminţe
A. myriostigma quadricostatum cca. 55 seminţe
A. myriostigma quadricostatum cca. 50 seminţe provenite de la două flori cu pistil dublu
A. myriostigma quadricostatum nud cca. 40 seminţe
A. myriostigma tricostatum cca. 35 seminţe
Astrophytum myriostigma tulense şi/sau columnar (mie mi se par totuşi diferiţi; tulense are un alb mai pufos, flori tot mici dar ceva mai mari decât la columnare şi un raport înălţime diametru la jumătate faţă de columnar) cca. 260 seminţe
A. myriostigma variegat cca. 70 de seminţe
A. ornatum cca. 30 seminţe
A. senile cca. 470 seminţe
A. ASCAP şi CAPAS (foarte diverşi) cca. 540 seminţe
A. CAPAS (sau poate SENAS) nud cu spini cca. 60 seminţe
A. ASCAP variegat (un capricorne fără spini) cca. 65 seminţe
A. ASCO cca. 80 seminţe
A. SENAS nud 6 coaste făra spini cca. 50 seminţe
A. SENAS nud 8 coaste făra spini cca. 500 seminţe
A. asterias superkabuto (diverse forme) cca. 550 de seminţe
A. asterias superkabuto snow cca. 100 de seminţe
A. SKCAP (Neil Pardyi) cca. 40 seminţe
A. asterias Hanazano syowa x A. superkabuto snow cca. 60 de seminţe

Obsevaţii:
- Anul acesta a fost o “producţie” de flori şi fructe destul de slabă din cauza temperaturilor ridicate din vară (frecvent 50°C şi peste în solar) ceea ce a făcut ca plantele să înflorească şi să fructifice abundent doar începând cu septembrie.
- În cazul cultivarilor nu ştiu în ce proporţie hibridul rezultat îsi pastrează caracteristica.
- Uneori există diferenţe mai greu perceptibile între plante ce arată la fel. Am un asteris ce face fructe mici filiforme în care sunt de fiecare dată doar 2 sau 3 seminţe dar am asterias ce face fructe roz de peste 10 mm ce fac zeci de seminţe.
- A. coahuilense şi onzuka deşi înfloresc de vreo 2 ani nu ştiu de ce nu fac fructe.
- A. myriostigma fukuryu îşi arată caracterele din primii ani şi poate înflori din anul 4-5 de viaţă dar A. myriostigma kikko îşi arată caracterele după 5-7 ani dar chiar la vârsta asta tot nu înfloreste.
- Eu semăn foarte puţine din seminţele obţinute de pe cactuşii mei şi aş fi curios cam ce rezultă din toate aceste hibridizări aleatorii. Dacă este posibil îi rog pe cei care au primit seminţe de la mine să posteze câteva imagini cu plăntuţele rezultate.
- Anii trecuţi în 4 cazuri plicurile cu seminţe pe care le-am trimis mi-au fost returnate de poştă cu menţiunile “Avizat Reavizat Expirat termen păstrare”. Ulterior persoanele în cauză nu au dorit să lămurească situaţia iar dacă doresc din nou seminţe nu voi onora solicitarea. Sunt şi persoane cărora le-am trimise seminţe de astrophytum de 4 ori ajungând în total să primească cca. 1500- 2000 seminţe de persoană. Nu prea aş înţelege de ce ar mai dori din nou seminţe de acelaşi fel şi aş prefera să trmit către cei care au cerut mai puţin, mai rar sau nu au cerut până acum.

Plecând de la presupunerea că vor exista mai multe persoane interesate îi rog să-şi faca cunoscute dorinţele pâna în data de 11.11.2016, PM sau email: laurenţiu1970@gmail.com, dată după care voi împărţi şi trimite prin poştă seminţele proporţional cu dorinţele exprimate.

rulas

jinkou

Mesaj de jinkou » Lun, 31 Oct 2016 03:07

Doamne ajută!
Aș vrea să mai încerc și anul acesta. Aș vrea din fiecare câte 5 - maxim 10 semințe. Te rog frumos să nu pui mai multe că nu am spațiu. Mai bine le dai cuiva care să aibă nevoie. Mulțumesc că în fiecare an ne faci astfel de bucurii. Adresa în privat.
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

cornel

Mesaj de cornel » Lun, 31 Oct 2016 08:09

Buna ziua!
Indraznesc sa va rog, daca mai aveti disponibile seminte de Astrophytum, imi puteti vinde si mie cate 10 seminte din fiecare varietate disponibila? Imi puteti spune un pret estimativ?
Va multumesc anticipat!

rulas

Mesaj de rulas » Lun, 31 Oct 2016 16:31

Aşa cum am mai precizat seminţele nu sunt de vânzare. Se împart în funcţie de dorinţe şi de posibilităţi.

cornel

Mesaj de cornel » Lun, 31 Oct 2016 17:50

Multumesc frumos, o seara placuta!

Alex

Mesaj de Alex » Mar, 01 Noi 2016 16:37

Salut,

Ma intereseaza:

A. asterias Hanazano syowa
A. asterias areole mai mari
A. asterias superkabuto snow
A. asterias Hanazano syowa x A. superkabuto snow

Cat te lasa inima.

Multumesc!

Ticu

Mesaj de Ticu » Mie, 02 Noi 2016 08:36

Bună ziua,

M-ar interesa și pe mine daca se poate semințe de la dumneavoastră, 10-20 din fiecare specie.

Va mulțumesc,
Cristian Velicu

monicaprobst

Mesaj de monicaprobst » Joi, 03 Noi 2016 07:59

Buna dimineata,

Daca se poate, as dori 5 - 10 seminte din A. myriostigma variegate.

Multumesc,
Support bacteria, they are the only culture some people have.

Alex

Mesaj de Alex » Mie, 09 Noi 2016 23:21

Salut,

Am gasit avizul in posta de ieri dupa amiaza dar nu am reusit sa trec. Maine dimineata la prima ora le ridic.

Multumesc frumos !

rulas

Mesaj de rulas » Joi, 10 Noi 2016 07:07

Nu am trimis seminţele deci avizul este de la altceva. Am spus că aştept până pe 11.11.2016 după care încep să împart şi să ambalez seminţele.
rulas

Alex

Mesaj de Alex » Joi, 10 Noi 2016 11:41

Alarma falsa intr-adevar :lol: :oops:

rulas

Mesaj de rulas » Lun, 14 Noi 2016 18:36

Bună seara.
Am împărţit şi trimis toate seminţele dar precizez că cererea a depăşit cu mult oferta: jinkou, Gino, Simo Pas, Magdalona, Gigel, AlexandruDragomir, Roxana, Nagy, Cornel, Alex, Florin, Ticu, Monicaprobst, Ioan Stancu, Salamon Diana şi vali_m.

Am încercat să împart cât mai echitabil. Practic nici o persoană nu va primi exact ce a cerut dar sper totuşi să nu fie vreo persoană total nemulţumită.
Vă rog să urmăriţi apariţia avizelor din cutiile poştale.

Dacă eu şi plantele mele vom ajunge cu bine la anul poate voi trimte seminţele către o singură persoană care le va împărţi celorlalţi doritori. Nu mai am timpul şi energia necesară. Se simt şi costurile trimiterilor poştale.

Pentru mine este greu de înţeles de ce am primit cereri de la persoane din Bucureşti, Brăila sau Craiova atât timp cât în aceste oraşe sunt mai mulţi colecţionari importanţi despre care am auzit că au colecţii remarcabile de astrophytumi. Pe o virtuală hartă cactusistică Iaşul este destul de izolat şi nesemnificativ.

rulas

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 14 Noi 2016 19:00

Buna seara

Poate ca n-ar fi trebuit sa comentez ...
Gestul de a imparti seminte gratuit este remarcabil si poate unic in peisajul colectionarilor de la noi !
Anul acesta am indraznit si eu ... tentat de anumite repere.
Mentionez ca am in colectie plante ale genului Astrophytum, cele clasice - abia anul acesta am achizitionat din Italia doua plante de Astrophytum hibrizi, altoite.
Ofer semintele pe care le voi primi, celor care le vor dori si pot trimite catre Iasi contravaloarea lor + taxele postale, daca este cazul.
A nu se intelege ca ma simt cumva ofensat, nici vorba de asa ceva, dar il inteleg perfect pe Laurentiu.
Multumesc frumos pentru gest !
Gino

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Lun, 14 Noi 2016 19:50

Vă mulţumesc că m-aţi trecut pe lista dumneavoastră, domnule Rulas.

:cactus5:

În ceea ce priveşte numărul de colecţionari şi plante din Craiova...sunt la începutul pasiunii şi nu am apucat să îi cunosc pe ceilalţi. Fiind mai mereu ocupat cu facultatea, asta a făcut lucrurile şi mai dificile.
Am primit cu mult entuziasm propunerea dumneavostră, dar, la fel ca şi dn-ul Gino, dacă există persoane din zona dumneavostră care au mai mare nevoie de seminţe, le pot returna, suportând eu costurile de transport.
Înţeleg că v-a fost dificil şi îmi cer scuze dacă v-am pus în dificultate.
Numai bine.
Cu respect, Alexandru.

Maranta

Mesaj de Maranta » Lun, 14 Noi 2016 22:18

Buna seara ,

in anii trecuti am fost unul dintre destinatarii semintelor de Astro daruite de catre Laurentiu ...parte din ele au fost daruite mai departe altor doi iubitori de cactusi din Pitesti .
Din pacate eu nu am reusit sa obtin prea multe plante chiar daca se spune ca sunt usor de crescut in ciuda faptului ca am semanat cu succes Turbinicarpus, Epithelantha, Toumeya sau Caput-medusae....
Anul acesta tinand cont de conditiile lui si de un mesaj primit nu am mai cerut seminte dar poate totusi o sa pot face schimb cu alti destinatari...gestul lui este unic in acest domeniu al pasionatilor din Romania ( spun Romania pentru ca in alte tari asemenea gesturi venite din partea marilor colectionari in cadrul asociatiilor sau comunitatilor sunt gesturi normale ....)
Felicitari Laurentiu si multa sanatate !

PS: ...am zambit usor vazand lista doritorilor...greu de inteles

Scrie răspuns

Înapoi la “Cereri”