Am invatat iubirea de la floarea de lamai

sfinx777

Am invatat iubirea de la floarea de lamai

Mesaj de sfinx777 » Lun, 14 Oct 2013 20:49

:cactus1:
Am facut cunostiinta cu primii cactusi adevarati in 1983.
Pana la acel moment pentru mine cactus insemna doar un ghem tepos asezat intrun colt pe scara sau veranda bunicii.
Era in vara lui '83 si am plecat in Cehoslovacia si Ungaria. Neintamplator aveam sa descopar o expozitie de Cactee. Am fost coplesit de frumusetea si multitudinea de forme, iar florile nu le voi uita niciodata. Le vad si acum aproape ca le pot atinge si acum.
Cu siguranta multi dintre voi cunoasteti acest sentiment. Am cumparat cateva plante din putinii bani pe care ii aveam. Intors in tara am inceput sa caut sa ma informez. Sa intreb in dreapta si in stanga. Am mers la gradina botanica din Bucuresti eu fiind gurgiuvean la origine.
Dupa multe insistente, Kent, cafea primeam mici lastari. Era o adevarata aventura. Bietele femei luau cativa lastari in procesul de curatire a palntelor, pe care ii duceau la groapa de gunoi de unde eu ii recuperam. Cam asa am facut rost de primele plante mai deosebite. Pasionatii de cactusi in acele vremuri ne intalneam odata pe luna la instititul agronomic din Bucuresti.
In acele vremuri am citit un articol foarte interesant in revista Stiinta si tehnica. Plantele au suflet si comunicarea cu ele este extraordinara. Am citit un articol despre un experiment facut de cercetatorii rusi. In cateva cuvinte era vorba despre un experiment facut pe plante. Au montat un aparat dotata cu senjori extrem de fini pe o planta si au cerut unor voluntari sa execute fiecare ceva.
Primului iau cerut sa roage planta sa ii cedeze o frunza pentru ca ii este necesara, dupa care a rupt o frunza. Aparatul nu a inregistrat nimic.
Al doilea voluntar fara a cere voie a rupt violent o frunza. Aparatul a inregistrat imediat o activitate electrica puternica.
Al treilea voluntar a gandit ca vrea sa distruga planta fara a actiona. Aparatul a reactionat la fel de puternic si rapid ca la cel de al doilea voluntar.
Un al doilea experiment a fost facut in taiga intr-o padure de rasinoase. Vorbim de paduri ce se intind pe mii de km2. Au montat senzori la distante diferite: 10 km, 25 km, 50 km, 100 km.
Dupa care au inceput o defisare violenta si haotica in marginea padurii in doar cateva minute senzorii montati au inregistrat toti o puternica activitate electrica.
Astfel cercetatorii rusi au concluzionat ca plantele au suflet, comunica intre ele si mai mult comunica cu noi. Acest articol mai uluit la vremea lui si a deschis in mintea si sufletul meu o noua poarta si un nou drum.
Aveam un lamai care crescuse destul de mare. Era deja matur, inflorise odata dupa care doi trei ani doar vegeta atat cat sa nu moara. timid si fara mari sperante am inceput sa vorbesc cu el, sa il rog sa infloreasca dinou si sa ma bucure cu florile si fructele lui minunate.
Stiti ce s-a intamplat? Ei bine a inflorit asa cum nu o mai facuse niciodata si a facut o multime de lamai. Atunci am inteles cat de importanta este comunicarea intre noi oamenii, dar mai ales cu plantele atat de dragi noua.

Asa am invatat iubirea de la planta de lamai.
In mesajul urmator va voi povesti ce a urmat in relatia mea cu cactusii. Va doresc o seara minunata ca voi mari iubitori de frumos.
Cu prietenie Cornel Radoi :cactus4:

Cristi

Re: Am invatat iubirea de la floarea de lamai

Mesaj de Cristi » Lun, 14 Oct 2013 20:55

Salut Cornel,
Multumim pentru frumoasele ganduri! De fiecare data cand intru in sera ma incarc de energie si de optimism. De nenumarate ori am venit acasa obosit sau mai abatut si cateva minute petrecute in mijlocul cactusilor au avut darul de a-mi imbunatati starea de spirit.
cactus wizard

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 14 Oct 2013 22:00

Buna seara
Salut Cornel

Scrii frumos si degajat, o adevarata placere sa te citesc.

Pasionatii de cactusi in acele vremuri ne intalneam odata pe luna la instititul agronomic din Bucuresti.

Este pentru prima oara cand aud de astfel de intalniri.
De regula colectionarii acelor vremuri se intalneau sambata si duminica in Piata Obor
Cati erati cei care va intalneati acolo si ce subiecte abordati ?
Ma tii legatura cu cineva de atunci ?

In legatura cu viata plantelor s-au scris de-alungul timpului multe pagini interesante.
Si desi la ora actuala se stiu foarte multe lucruri despre plante, omul fiinta rationala, nu va accepta niciodata cu adevarat sa se puna pe picior de egalitate cu alte fiinte de pe planeta...
Din pacate ...
Gino

sfinx777

Mesaj de sfinx777 » Lun, 14 Oct 2013 22:19

Salut Gino,
Din pacate nu mai am nici o legatura de atunci. Era o perioada a experimentelor. Erau cateva mari colectii binecunoascute la acea vreme si noi cei mici care incercam sa scoatem capul in lume. Dar acele vremuri de pionierat imi sunt inca vii si acum.
Nu aveam stimulatori, ingrasaminte si multe din cele ce abunda astazi in piata.
Am invatat atunci cum comunicand cu planta poti "controla" cresterea ei. De fapt planta din dragoste pentru mine asculta rugamintea mea si se modela, se supunea dorintei mele. Am invatat sa incarc apa prin cromoterapie. Am invatat atunci sa fac apa de piramida. Am invatat sa elimin daunatorii cu apa structurata. Si pot sa iti spun ca rezultatele au fost remarcabile. Voi reveni cu un mesaj despre aceste lucruri multe dintre ele foarte simple dar foarte eficiente. Viata a facut sa parasesc tara o perioada si astfel sa renunt la plantele mele dragi. Acum ca sunt iarasi acasa, acum cand ma simt mai dac ca niciodata vreau sa reinod lucrurile si sa recreez o colectie minunata.
Sper sa descopar plante minunate, oameni minunati sa imi fac prietenii durabile si profunde

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 14 Oct 2013 22:32

Salut Cornel

Toate cele despre care doresti sa scrii sunt cu siguranta foarte interesante.
Personal am citit foarte multe despre efectele de piramida, am construit una din sarma redusa la scara, cu care am experimentat ceva vreme, precum si cu apa incarcata energetic in piramida.
In ceea ce priveste plantele, am sa spun doar asa pe scurt.
M-am rugat de unele sa infloreasca pentru ca trebuia sa plec, si asta de mai multe ori.
Multe dintre ele mi-au ascultat rugamintile si si-au etalat florile.
Pe aceste teme se poate discuta foarte mult, chiar cu riscul de a nu fi crezuti... :nebun:
Gino

ATar

Mesaj de ATar » Mar, 15 Oct 2013 15:08

Îți urez bun venit pe forum dle Cornel Rădoi.
Sunt de acord cu Gino, ai scris o prezentare frumoasă, captivantă care se dorește citită.
Momentul cu lămâiul îmi aduce aminte de bunica, care a fost pasionată din tinerețe de această plantă. Avea 5-6 bucăți care fructificau dar fructele nu le culegea, le lăsa până picau. Aveau coaja subțire și un gust care nu se poate compara cu cel al celor din comerț.
După ce ne-am mutat de la părinți am adus de la bunică doi lămâi. Unul avea un fruct mic, verde, celălalt avea boboci. Nu le-am acordat prea mare atenție, erau un decor în cameră. În câteva luni au aruncat frunzele, fructul mărișor iar alte fructe nu au mai apărut. Primăvara am dus plantele înapoi la bunica, direct afară in grădină alături de ceilalți pe care îi mai avea. Arătau ca două bețe uscate cu ramuri, înfipte în pământ. Încet și-au revenit, au apărut frunzele iar în anul următor și florile.
O găseam de multe ori pe bunica în preajma lămâilor, îmi ziceam că îi admiră. Știa pe fiecare unde apare o ramură, un boboc, un fruct. Încep să cred acum că comunica într-un fel cu ei iar plantele se simțeau bine alături de ea.
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Scrie răspuns

Înapoi la “Articole de interes general”