Colectia mea (Alex)

Alex

Colectia mea (Alex)

Mesaj de Alex » Sâm, 08 Iun 2013 10:59

Neata.
Daca tot e la moda, sa imi prezint si eu colectia:

scuzati picioarele din poze dar este foarte ingust spatiul :laugh:

adriancean

Re: Colectia mea (Alex)

Mesaj de adriancean » Sâm, 08 Iun 2013 12:04

Frumoasa colectie!

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 08 Iun 2013 15:13

Felicitari!Sunt frumoase!
cactus wizard

adite

Mesaj de adite » Sâm, 08 Iun 2013 22:30

Frumosi cactusi! Felicitari! :aplauze2: Eu tai surplusul din poze si las numai ce ma intereseaza, ca sa nu apara si altceva. :lol:

Alex

Mesaj de Alex » Sâm, 08 Iun 2013 22:35

Lasa ca am picioare frumoase :laugh:

Apropo, ignorati cele doua plante moarte din colectie. Nu le arunc, desi impropriu spus, din cauza superstitiilor :sar:

volmar

Mesaj de volmar » Dum, 09 Iun 2013 12:55

Salut Alex.

Nu le arunca dar macar pune-le in alta parte ca sunt un focar de infectie pentru restul colectiei.
Marius.

Alex

Mesaj de Alex » Dum, 09 Iun 2013 15:58

Sunt uscate bine bine. Nu mai e cazul. Initial cand au inceput sa putrezeasca au stat separat. Le bagasem la loc mai uscat in speranta ca poate poate ... desi se vedea ca nici cu taiat nu mai erau sanse.
Sincer, astept sa se lemnifice ca sa le folosesc pe post de decoratii :lol:

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mar, 11 Iun 2013 05:50

Faina colectie!
E clar ca plantele tin la tine. De aia stau la picioarele tale. Si vad ca nici uscate, nu te parasesc. :mrgreen:
Sa stii ca ai dreptate sa le tii daca nu sunt focar de infectie. Am avut ocazia sa vad o revitalizare incredibila. Sigur le tii un termen rezonabil.

Alex, stiii care e partea cea mai faina a colectiei tale? Ca te-a mobilizat sa te gandesti si la altii, sa faci o comanda colectiva si sa te zbati sa o duci pana la capat, fara a cauta faima sau vreun interes material. Doar pentru a aduce un pic de fericire unor persoane pe care de fapt nu le cunosti. :jos-palaria:
Alta parte faina a colectieie tale e ca iti aduce bucurie pe care vrei sa o impartasesti si cu altii.
Alta parte la fel de faina e ca te face sa cauti, sa te informezi, sa stii ....
Alta parte .... a nu, ca esti prea tanar si mi-e sa nu te stric :laugh:
Alex, imi pare bine ca ne-am cunoscut, fie si doar virtual.

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 13 Oct 2014 14:54

Salut,

Anul acesta am vandut si donat mare parte din plante in ideea de a imi specializa colectia.

Principalul motiv pentru care am facut acest lucru a fost lipsa spatiului. Este greu la apartament din punctul asta de vedere :grin:

Ca specializare am ales Genul Astrophytum si aici au existat multe motive.

Speciile din acest gen hibrideaza extrem de usor, in urma acestui proces se obtin de foarte multe ori plante frumoase iar diversitatea din colectia mea nu va lipsi niciodata. In special dupa ce am reusit sa aduc in coelctie niste plante mama deosebite.

Sunt plante relativ usor de crescut fara pretentii mari. Se poate intampla sa le prinda o ploaie imediat dupa ce uzi si nu vor fi probleme. De asemenea, poti sa pleci 2-3 saptamani in toiul verii iar dezhidratarea aratata la intoarcere nu va fi una care sa puna probleme.

Anul acesta am reusit sa strang aproximativ 800 seminte de la Astro urmand ca in sezonul urmator sa seman.

Zilele urmatoare voi prezenta aici toate plantele din colectia mea de Astrophytum in speranta ca veti ramane impresionati :roll: :sar:

volmar

Mesaj de volmar » Lun, 13 Oct 2014 19:12

Salut.
De abia astept.
O aventura din primavara. Semanaturi 08.03 2014 , transplantate in 04.08 si cresc de atunci...
Seminte de la Rulas , Laurentiu Rusu din Iasi.

Sunt si hibrizi intre ei.
Marius

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 13 Oct 2014 23:01

Seria asterias "akabana". Hibrizi evidentiati prin floarea rosie

Astrophytum asterias "akabana"
- forma normala de asterias cu floare rosie

Astrophytum asterias "nishiki" "akabana"
- forma clorofil deficitara de asterias cu floare rosie. In cazul formei "nishiki" celulele deficitare sunt dispuse in aglomerari cu model deosebit pe corpul plantei la maturitate

Astrophytum asterias "kikko" "akabana" prolifera
- forma "kikko" a speciei asterias cu floare rosie. Forma "kikko" iese din tipare prin coastele impartite in sectiuni cu forma rotunjita.
- totodata, planta din imagine, este denumita prolifera datorita lastarilor iesiti pe corpul plantei. Acest lucru se datoreaza portaltoiului care "impinge" prea multi nutrienti in corpul principal obligand astfel planta sa scoata noi capete de crestere.

simi

Mesaj de simi » Mar, 14 Oct 2014 09:12

:aplauze2: ce frumosi sunt! Succes cu semintele.
Ce binevenite au fost precizarile facute despre Astro pentru necunoscatori ca mine. Eu i-am ales absolut instinctiv, asa ca abia astept sa ne mai arati minunatii :sar:

Alex

Mesaj de Alex » Mar, 14 Oct 2014 09:41

Seria asterias "superkabuto"

Astrophytum asterias "superkabuto"
-forma obisnuita a acestei varietati. Se distinge prin puful alb care acopera complet corpul plantei.

Astrophytum asterias "superkabuto V"
- varianta V a varetatii superkabuto. Aceste plante au puful alb dispus in forma de V pe lungimea coastelor. Particularitatea se distinge usor pe varful plantei, ulterior, in urma cresterii formele fiind prinse in aglomerari de puf si implicit mascate.

Astrophytum asterias "superkabuto kikko"
- varianta kikko a varietatii superkabuto. O planta extrem de rara si una dintre bijuteriile colectiei mele. Cum spuneam mai sus, "kikko" are coastele impartite in sectiuni cu forma rotunjita

Alex

Mesaj de Alex » Mar, 14 Oct 2014 10:14

Astrophytum asterias "hanazono"
-Am doua exemplare din aceasta varietate. Este unul dintre cei mai ciudati cultivari. Acestia se deosebesc prin areolele aditionale crescute pe coastele plantei. Pe exemplarele deosebite areolele in exces sunt dese acoperind corpul plantei complet si uniform.

-forma deosebita > observati uniformitatea si desimea areolelor

- forma mai des intalnita > O parte a plantei are mai multe areole si mult mai compacte decat celalalta:

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 14 Oct 2014 18:08

Felicitari, Alex!
Nu sunt fan al cultivarilor, dar admir o colectie bogata in asa ceva si munca depusa! Spor pe mai departe!
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Colectii publice si private”