Colectiile in 2014

Cristi

Colectiile in 2014

Mesaj de Cristi » Lun, 30 Dec 2013 09:40

Ce dorinte si planuri aveti pentru colectia voastra de plante in 2014? Haideti sa ne asternem gandurile aici si sa speram ca peste un an sa putem bifa ca realizate cele mai multe din aceste deziderate!

In ce ma priveste sper sa pot realiza urmatoarele:
sera:
-la vara trebuie sa schimb folia, o am deja cumparata
-mi-as dori sa imi pun la punct ca lumea sistemul de incalzire alternativ, pt cazuri de urgenta

plantele:
-sa continui transplantarile si ordonarea colectiei astfel incat sa se apropie cat mai mult de imaginea mea mentala despre cum vreau sa arate
-sa fac insamantari, mai ales specii mai deosebite; imi place si e felul in care eu simt ca pot contribui cu ceva la protejarea acestor plante
-sa incerc sa gasesc seminte din cele cateva specii pe care nu le am si pe care mi le doresc foarte mult; sunt de negasit in ofertele firmelor si aproape inexistente in colectii; le 'vanez' constant de vreo 10 ani si stiu ca la un moment dat le voi gasi :razz:
cactus wizard

adriancean

Re: Colectiile in 2014

Mesaj de adriancean » Lun, 30 Dec 2013 13:39

Salutare.Cel mai important obiectiv al meu pe 2014 este sa-mi construiesc sera...pe langa asta as vrea sa continui cu insamantarile si cu cresterea tinerelor plantute insamantate in vara si in aceasta iarna..Sera este obligatoriu sa o construiesc,vreo 300 de plantute tinere ar vrea sa se mute la vara in casa noua...Sper doar sa sa pot face acest lucru....Va doresc un An Nou fericit si plin de impliniri !!

elisav

Mesaj de elisav » Lun, 30 Dec 2013 19:04

Buna sara,
Drajii mei,pentru la anu',planuri ase mari nu prea mai am,doar cateva plante(dupa care umblu ca bolund),apoi sa-ncerc ceva semanaturi,numai din "graunte"de-ale mele.
Apoi,daca n-oi fi beteag,iar cardul va fi mai plinut,imi "miroase"a Tarnita :joy:
Nici nu se discuta problema,ca-n aceasta primavara,o sa-l ajut pe Misike(DEMI),sa-si construiasca sera(voi turna in pahare :laugh: ),da' amu la tata lumea le urez:
LA MULTI ANI!!!

Maranta

Mesaj de Maranta » Lun, 30 Dec 2013 21:39

Salutare ,

pentru mine important este sa ma simt bine ca sa pot avea grija de ceea ce a mai ramas din colectie ...altfel o sa se duca de rapa tot ce am ingrijit cu multa dragoste in ultimii 5 ani ...o sa ma axez doar pe cateva genuri si anume Turbinicarpus( mai am multe specii de procurat ), Epithelantha ,Frailea,Ario ( este ca o noua provocare ...sa vedem daca se va concretiza ) pentru colectia din balcon si Thelocactusi + Astrophytum pentru colectia de la tara asta pana cand mult visata sera se va ridica la Valcea .

cristian

Mesaj de cristian » Sâm, 04 Ian 2014 23:24

Salut

Sub presiunile dragilor mei colegi Hunedoreni si bineinteles a dragilor mei cactusi am inceput asa usurel transplantarile !

Cristian

crysss

Mesaj de crysss » Dum, 05 Ian 2014 21:59

cristian scrie:Salut

Sub presiunile dragilor mei colegi Hunedoreni si bineinteles a dragilor mei cactusi am inceput asa usurel transplantarile !

Cristian
OFFFFF DOAMNE AJUTA MAI MULT DE 5 TRANSPLANTATI :cheers: , acum e tarziu dar sper sa reusesc maine sa intru sa va povestesc si eu planurile mele
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

ATar

Mesaj de ATar » Lun, 06 Ian 2014 20:56

Visez pentru acest an măcar o suprafață de 1 metru pătrat în plus pe balcon, după care continui să visez că mă apuc de transplantat ( chiar mai mult de 5 bucăți )
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Alex

Mesaj de Alex » Mie, 08 Ian 2014 17:13

De transplantat am transplantat cam tot anul trecut.
Planuiesc sa mai dau din plante ca sa fac loc pentru noi Astro. De asemenea, sa obtin cat mai multe incrucisari anul acesta.

veterinar

Mesaj de veterinar » Sâm, 11 Ian 2014 18:39

1.Sa scap in luna iunie de inlocuire de valva
2.Sa transplantez in iarna cel putin 600 plante{luni ajung la 200}
3.Sa particip cel putin la o intalnire cu cactusistii
4.Sa adaug la colectie aproximativ 40 noi specii , varietati si forme de Gymno.Sunt deja in discutii cu cehii.
5.Sa merg in luna mai la expozitie la Brno.
6,Sa donez cel putin 50 de plante noilor colectionari.
Si cate planuri as mai avea,care se pare ca sunt direct proportionale cu varsta.
Nicusor

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 13 Ian 2014 09:17

Salut,

Ia zi veterinare, care sunt datele expozitiei? Ma bate un gand :smile:

Scrie răspuns

Înapoi la “Colectii publice si private”