Parcuri naturale si zone protejate din Romania

Gino

Mesaj de Gino » Vin, 03 Aug 2012 20:56

- Parcul Natural Apuseni
- Parcul Natural Balta Mica a Brailei
- Parcul Natural Bucegi
- Parcul National Buila - Vanturarita
- Parcul National Calimani
- Parcul National Ceahlau
- Parcul National Cheile Bicazului - Hasmas
- Parcul National Cheile Nerei - Beusnita
- Parcul National Comana
- Parcul National Cozia
- Rezervatia Biosferei Delta Dunarii
- Parcul National Domogled - Valea Cernei
- Parcul Natural Gradistea Muncelului - Cioclovina
- Geoparcul Dinozaurilor - Tara Hategului
- Parcul Natural Lunca Muresului
- Parcul Natural Lunca Joasa a Prutului Inferior
- Parcul National Muntii Macinului
- Geoparcul Platoul Mehedinti
- Parcul Natural Muntii Maramuresului
- Parcul National Muntii Rodnei
- Parcul National Piatra Craiului
- Parcul Natural Portile de Fier
- Parcul Natural Putna - Vrancea
- Parcul National Retezat
- Parcul National Semenic - Cheile Carasului
- Parcul Natural Vanatori - Neamt
Gino

dani77

Re: Parcuri naturale si zone protejate din Romania

Mesaj de dani77 » Sâm, 04 Aug 2012 21:09

Buna seara intradevar avem parcuri nationale senzationale dar din pacate multe sunt doar pe hirtie care stau prafuite pe undeva intr-un sertar la vreo agentie din astea de protectie a faunei,.....in realitate baieti 'simpatici' se plimba cu drujbele ca pe niste alee. Noua ne pasa e bine dar suntemi prea putini din pacate.

Gino

Mesaj de Gino » Sâm, 04 Aug 2012 21:41

Buna seara

Este foarte adevarat din pacate ca nu stim sa pretuim ceea ce avem.
Sa vedem totusi partea buna a lucrurilor, faptul ca totusi mai sunt multe locuri frumoase in tara asta.
Intentia mea este sa prezint si anumite date si informatii despre respectivele parcuri, dar nu prea stiu cand, pentru ca stau detul de rau cu timpul...
Gino

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Dum, 05 Aug 2012 15:40

Buna la toata lumea

Ia nu va mai tot plangeti si promovati binele si frumosul :mrgreen:

Cheile Tureni sau Cheile Turului cum li se mai spune, sau Tureni Gorge, sau Tureni Canyon Grin
Tureni e o comuna la 20km de Cluj si 10 de Turda.
Supranumit ultimul loc salbatic din judetul Cluj. (Eu mai stiu cateva dar nu le spun :mrgreen: )
Au fost sapate de Paraul Racilor in stanci calcaroase ce apartin de Muntii Trascau. Au o lungime de 1850 de metri si peretii sunt uneori foarte verticali, atingand inaltimi de 150 de metri. Peretii sunt "decorati" de natura cu forme foarte frumoase. Vegetatia este deosebit de diversificata pentru o zona asa mica si relativ la mica distanta de orase. Fauna este de asemenea diversa si interesanta.
Cheile Tureni sunt ultima zona cu adevarat salbatica din judetul Cluj. Sunt foarte aproape de Cheile Turzii.
Am auzit ca autostrada va trece prin apropiere si ca este un proiect de amenajare turistica. Ar trebui sa ajunga Cheile Turzii care numai salbatice nu mai sunt. Sad :cry:
Fac legatura intre satele Tureni si Copacesti. Plecand dinspre Tureni o buna bucata traseul nu e dificil. Apoi are are portiuni relativ dificile si in final o portiune destul de dificila. Plecand din Tureni la un moment dat trebuie sa "fortezi", prin vale, trecerea spre satul Copaceni. Daca nu s-a schimbat de cand am fost eu ultima data pe acolo. E un loc, relativ, putin frecventat.
Cica inca vipera mai apare pe acolo, rar dar mai e. Eu am vazut doar un sarpe mititel mic de apa, dar pana sa-mi deschid aparatul foto s-a retras. Probabil a zis ca-s in regula :grin: Asa ca atentie pe unde calci si la escaladari. In plus unde sunt grohotisuri exista riscul rostogolirii de bolovani pana in vale asa ca a nu se urca unul in urma celuilalt decat eventual cu mare atentie.

E arie protejata d einteres natural, rezervatie.
Wiki: http://ro.wikipedia.org/wiki/Cheile_Turului

Din pacate pozele mi-au ramas pe undeva prin Romania si nu le pot incarca aici. :???: Am doar cateva, dar le-am incarcat intr-un album asa ca pot sa le arat si aici.
Octombrie 2009, Slideshow:

http://outdoors.webshots.com/slideshow/575080329XZPGHw

Se poate accelera viteza de schimbare a pozelor sau folosi sagetile cand sunteti cu cursorul pe poza.

Sau cine vrea sa le vada altfel albumul aici

http://outdoors.webshots.com/album/575080329XZPGHw

Sa auzim de bine, Ovidiu

Scrie răspuns

Înapoi la “Rezervatii naturale, zone protejate”