Am vazut Mecca lumii cactusiste romanesti!

Cristi

Am vazut Mecca lumii cactusiste romanesti!

Mesaj de Cristi » Lun, 02 Iul 2012 20:37

Ieri, impreuna cu Gino, dupa o planificare de o luna, am reusit sa vizitez 2 Colectionari care locuiesc departe de mine in Braila, dar care, prin ceea ce au facut si stiu despre aceste plante, imi sunt foarte apropiati sufleteste: Marius Dumbraian si Petre Dobrota.
Marius imi este un prieten drag, m-a vizitat de cateva ori (chiar daca mult prea pe fuga) si demult imi doream sa ii vad colectia fiindca stiam ca am ce vedea.
Profesorul Petre Dobrota nu are nevoie de nici o prezentare. Pentru cei mai noi in domeniu: este cel mai erudit colectionar roman in viata, detinator de-a lungul timpului a mii de specii de cactusi, avand in spate 50 de ani de activitate neintrerupta in domeniu, autor de carti si articole de specialitate, membru de decenii al unor asociatii prestigioase in domeniu, omul care a studiat ( nu a citit, a STUDIAT si a INVATAT) practic toata literatura cactusistica de valoare a ultimului secol, cel care timp de decenii a popularizat prin munca lui aceste plante in tara si in strainatate, partener de corespondenta si de schimburi de plante si seminte cu marile personalitati cactusistice mondiale si care si in ziua de azi are o colectie mare de plante cu exemplare unice in Romania.
Din start vreau sa ii multumesc lui Gino pentru idee si lui Marius pentru ca si-a sacrificat o zi intreaga pentru noi si a fost o gazda minunata.
De profesie inginer agronom, Marius este un om dintr-o bucata, foarte muncitor, un om al faptelor, nu al vorbelor, pasionat de tot ce inseamna cactusi si suculente. Are plantele (cateva mii la numar, de la ariocarpusi de 1 an semanati cu mana lui si pana la E grusonii de cca 60 cm diametru si columnari de 3 m inaltime) in 2 sere cu temperaturi diferite pe timpul iernii, iar vara le tine o parte in sere si o parte afara in aer liber. Am vazut o mare varietate de specii de cactusi, multe euphoprbii superbe, plante cu caudex din specii foarte rare, exemplare superbe de agave si multe alte suculente.
Ariocarpus Godzilla
Dintre cactusi detine probabil cea mai completa colectie de melocactusi din Romania, plante de varste diferite, cu si fara cefalium, de la clasicii azureus, ernestii si pana la noutati ca nagyi si altele. Genul Discocactus este de asemenea foarte bine reprezentat cu plante pe radacina proprie si altele altoite, plante cu cefalium.

Uebelmannia isi are toate speciile prezente constituind niste exemplare de exceptie.

Cam tot 'ce misca' din genul Ferocactus si Echinocactus. Ferobergii superbe, mature, florifere si...fructifere (!), Astrobergia ornatum completeaza tabloul.

Atat in sera cat si afara sunt peste tot astrophytumii, plante de o calitate exceptionala, unele crescute de mana lui Marius de peste 20 de ani, A ornatum de 20 cm diametru, toate formele de capricorne si myriostigma si nu in ultimul rand cei mai ciudati cultivari.

Am vazut nenumarate exemplare mari, foarte frumoase din celelalte genuri, un aranjament splendid de living-rocks cu turbinicarpusi si pelecyphore.

O foarte bogata colectie de Copiapoa cu multe zeci de exemplare, unele florifere, tinute afara, atrage imediat atentia.Am vazut nenumarate euphorbii dintre cele mai rare si mai spectaculoase specii, majoritatea lor plante vazute pentru prima oara de mine pe viu.

Agave de 30-60cm in diametru, plante fara cusur, tinute vara in plin soare si neprotejate de ploi.
Pe scurt: o colectie extraordinara, foarte bogata in plante putin cunoscute, cu plante de nota 10+ care reflecta pe deplin competenta, harnicia si munca depusa a colectionarului. In timpul vizitei la Marius l-am cunoscut pe Olteanu Gigel- tanar colectionar de cactusi si prieten cu Marius si pe care il voi si bate la cap in continuare s ama ajute sa numesc multe din plantele fotografiate.Gigele, nu scapi! :lol:

Dupa ceva vreme in care am discutat, am fotografiat, am filmat, am transpirat la 40 de grade in serele larg deschise si pline de ventilatoare in functie, ne-am dat seama ca vremea trece si mai aveam de facut o vizita. Marius si Gigel ne-au condus la familia Dobrota.
Ne-a deschis poarta un domn amabil, surazator, ale carui trasaturi imi erau cunoscute din studiul articolelor revistei Aztekium: profesorul de matematica Petre Dobrota. Gino si cu mine ne-am prezentat, Marius si Gigel erau vechi cunostinte, s-au salutat si ne-a poftit in curte la umbra. A venit si doamna Dobrota, o prezenta incantatoare si am inceput discutiile.
La inceput mai timide si mai retinute, s-au transformat pe nesimtite intr-o extraordinara desfasurare de istorie a cactusismului romanesc,povestea colectiei Dobrota, dezbateri despre nomenclatura familiei Cactaceae, habitate, forme ale diferitelor specii si relatia cu necesitatile de cultivare, discutii despre marile personalitati romane si straine din domeniu, prezentul si viitorul acestui hobby in Romania. Au fost ore (nu putine, dar totusi atat de putine!) de magie, ore in care am realizat cat de putine lucruri cunosc si ce drum lung, dar frumos am de parcurs pentru a putea cunoaste aceste plante si pe cei care si-au dedicat lor munca, energia si dragostea. Evrika! Aceasta este Mecca lumii cactusiste romanessti! Locul de inaltare spirituala, locul unde intrebarile isi gasesc raspunsuri, unde tainele se deslusesc fara a-si pierde din misterul originar.
Printre discutii am filmat si am fotografiat colectia de plante. Plante de poveste, avand 30-40 de ani de ingrijire din partea domnului profesor. Multe specii nemaivazute de mine aievea pana acum, altele despre care credeam ca imi sunt binecunoscute mi s-au dezvaluit sub niste dimensiuni si aspecte incredibile. Ce echinocactusi! ce ferocactusi, ce columnari! Plante senioriale intr-o colectie senioriala.
A fost o experienta unica.
Domnule Profesor, ma bucur ca v-am cunoscut; ne-am despartit de curand si deja mi-e dor sa va revad impreuna cu sotia si cu plantele dumneavoastra!
A doua zi, in drum spre Cluj fiind, primesc un telefon de la Braila: "mi-au sosit horizonthaloniusii de la Rys! Sunt mari, cred ca unul din ei vrea sa infloreasca in curand. Arata impecabil! Iar voi sta intre plante acum sa ii studiez o gramada de zile!" Sa va bucurati de ei si de toate micile si marile bucurii ale vietii multi ani de acum incolo impreuna cu cei dragi si sa ne bucurati si pe noi in continuare cu spiritul mereu tanar si cu nesfarsita fantana de cunostinte.
Va salut, Maestre!
-va urma inserarea altor poze
cactus wizard

cristian

Re: Am vazut Mecca lumii cactusiste romanesti!

Mesaj de cristian » Lun, 02 Iul 2012 23:02

Salut Cristi

Multumesc pentru articol!Mi-am reamintit cu placere de vizitele pe care le-am facut si eu domnului Dobrota.Imi place foarte mult acest spirit de colectionar pe care il are.Toate mesele pline si astepta comenzi de seminte, se pregatea sa semene o lista imensa, pasiunea la cel mai inalt nivel.Am o stima deosebita pentru colectionarii ce si-au crescut singuri plantele din seminte sau puisori mici.Parca are fiecare planta o poveste.Si pe langa toate astea am baut unul din cele mai bune vinuri din viata mea la Braila, facut asa boaba cu boaba.
Multumesc mult inca odata si toate cele bune!
Cristian

gigel

Mesaj de gigel » Mar, 03 Iul 2012 10:16

Salut

Intradevar Cristi Mecca lumii cactusistice romanesti,ar fi fost necesare citeva zile sa ramineti la Braila pentru a vedea in totalitale minunatele plante din cele doua mari colectii si a purta discutii pe aceasta tema cu Marius Dumbraian si domnul profesor Petre Dobrota cu cei 50 de ani de activitate in domeniu cred ca sunt extrem de multe lucruri de spus si povestit.
Eu sunt un privilegiat,norocos cum vreti sa spuneti ca sunt linga acesti mari colectionari de la care am invatat tot ce stiu despre cactusi aceasta lume minunata si le multumesc pe aceasta cale.
A fost o zi minunata prin vizita lui Cristi si Gino cu care mam intilnit pentru prima data mia facut mare placere si ii mai asteptam si alta data.
Sa auzim numai de bine!
Gigel

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Mie, 04 Iul 2012 00:37

Salut

multumim Cristi si Gino, macar prin povestile si pozele voastre sa putem ajunge si noi pe acolo;

vara asta nu am nici o sansa sa plec in concediu (primele zile libere vor fi abia la inceput de octombrie), dar sper ca la anul sa mai pot face un concediu in Delta si atunci voi fi prea aproape ca sa ratez;

Ciprian

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 07 Iul 2012 06:55

Gigel,
Te rog pe tine fiindca stiu ca Marius nu are chiar deloc timp de asta; in masura posibilului, cand mai mergi la Marius, incearca sa pui numele complete ale plantelor pozate la el in colectie.Le poti pune la fiecare poza ca mesaj atasat pozei respective.
Iti multumesc mult.
Ar fi pacat de asemenea frumuseti sa ramana fara nume.
cactus wizard

gigel

Mesaj de gigel » Sâm, 07 Iul 2012 09:31

Salut Cristi,am sa merg saptamina care vine sunt liber dupa amiaza o sa ma uit si am sa scriu,la unele dintre ele le stiu dar sa fiu mai sigur nu vreau sa le botez.
Numai bine
Gigel

Titus

Mesaj de Titus » Mie, 01 Aug 2012 21:29

Buna tuturor !

Cristi,am citit cu placere acest topic dedicat celor doi mari cactusisti din Braila .Am vizionat si fotografiile facute cu ocazia vizitei . Este bine ca pot vedea si alti iubitori ai genului doua colectii deosebite , fiecare cu specificul si amprenta clara pe care fiecare dintre cei doi au imprimat-o de-a lungul timpului. Despre fiecare dintre ei ai scris esentialul si nu vreau sa comentez ; ai facut-o tu foarte bine si ai atins exact caracteristica fiecaruia .

Cu zece zile inaintea voastra, am fost si eu acolo . Am ramas cu impresii de neuitat ,pe care le traiesc si astazi ...

Felicitari si iti multumesc pentru prezentare !
Cu consideratie , Titus.

P.S. Imagini surprinse de mine sunt aici >>> http://flytitus.sunphoto.ro/Dumbraian_Marius

http://flytitus.sunphoto.ro/Dobrota_Petre

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 07 Ian 2013 20:23

Revin cu un cadou de inceput de an:filmarile realizate in vizita la Braila.
Colectia Prof Petre Dobrota http://youtu.be/8SBXn5PYlIg
Discutii cu familia DObrota http://youtu.be/Pksvy3MKoL0
Colectia Dumbraian Marius http://www.youtube.com/watch?v=6W2i0kqp ... e=youtu.be
cactus wizard

sfinx777

Mesaj de sfinx777 » Mar, 08 Oct 2013 01:43

Te invidiez Cristi, intradevar asa cum musulmanii merg macar odata in viata la MECCA cred ca orice indragostit de cactee ar trebuie sa viziteze o asa colectie.
Poate ca nu ar strica sa i se acorde un titlu de Excelenta al domeniului.
Jos palaria !
Ma inclin in fata unor astfel de oamenii minunati.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 08 Oct 2013 03:56

Forumul cactusi.net i-a acordat premiul sau domnului Dobrota in acest an.
Aici este linkul rubricii plachetele-stapelia-ro-cactusi-net-t384.html

cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Vizite la colectionari romani si straini”