Cactusi si suculente sub cerul Brailei

Gino

Cactusi si suculente sub cerul Brailei

Mesaj de Gino » Lun, 02 Iul 2012 21:23

Buna seara

Cu ceva vreme in urma discutam cu Cristi in legatura cu o posibila descindere la Braila unde urma sa-l vizitam pe domnul profesor Dobrota si colectia-i de legenda.

Au trecut multi ani de cand, avid de informatii, copiam de mana de trei ori prima carte despre cactusi scrisa de un roman, CACTUSII a domnului profesor Petre Dobrota din Braila. Cartea era imprumutata de la biblioteca.
Peste ani cartea respectiva m-a cautat si stiind ca am nevoie de ea, m-a gasit.
Iar acum a venit vremea sa poarte autograful si dedicatia celebrului ei autor.

Detaliile vizitei la Braila au fost stabilite telefonic cu domnul Dobrota si domnul Marius Dumbraian, la intalnire urmand sa vina si colegul nostru de forum Gigel Olteanu, brailea si prieten apropiat al celor doi mari colectionari.

Am plecat impreuna cu Cristi in dimineata zilei de 1 iulie din Bucuresti, nestiind prea bine pe ce ruta vom ajunge la Braila, dar increzatori ca pana la urma ne vom descurca din mers.
Ziua se anunta frumoasa cu cer senin vant slab si 29 de grade celsius la orele amiezii procnozate pentru Braila.
Pe traseu am facut cateva opriri pentru deconectare...Cristi si pentru a fuma o tigara,... eu.
Localitatile Baraganului prin care am trecut, atat de greu incercate iarna trecuta, m-au surprins placut in primul rand prin florile aproape nelipsite de pe langa garduri. Petunii, regina noptii, margarete, tufe de buna seara...
Campurile cultivate cu grau, porumb si floarea soarelui, intr-un singur loc am vazut cred ca sfecla unde aspersoarele mergeau din plin, aratau cu mult mai bine decat la mine in Teleorman.
Am vazut si campuri necultivate, mai multe in Ialomita si mai putine in Braila, unde vegetatia specifica era la ea acasa.
De-alungul soselelor incantatorul albastru azuriu al florilor de cicoare, ici colo tufe de pelin si sanziene in floare...
In cele cateva ore petrecute in masina am mai discutat de una de alta, Cristi mai mult preocupat de sofat, eu preocupat mai mult de intalnirile cu domnul Dumbraian, Gigel si gomnul Dobrota, aceasta fiind si ordinea in care urmau se desfasoare intrevederile noastre.
La intrarea in Braila urma sa ne astepte domnul Dumbraian cu masina proprie ca sa ne ghideze pe strazile orasului catre locatia unde se afla colectia dumnealui.
In jur de 11,30 intram in Braila si prima constatare venind din campiile nesfarsite ale Baraganului, este ca patrundem cu masina pe aleile unui parc.
Copaci. Multi copaci. Unul langa altul tei si platani, parca si castani, ronduri impodobite cu gura leului in floare...
Ce oras este asta? imi zic in sinea mea, exista asa ceva in Romania ?
Cu multi ani in urma am mai fost in Braila in interes de serviciu atunci.
N-am avut timp sa ajung la domnul Dobrota si nici sa vad prea mult orasul in timpul zilei. In schimb noaptea cand plecam catre hotel de la locatia unde lucram, vedeam cum erau maturate si spalate strazile si cum erau taiate gardurile vii.
In miez de noapte !
Asa ceva era de neinchipuit pentru noi cei veniti din capitala...
Pe o strada linistita unde nu vedeai tipenie de om, strajuita de copaci, oprim si coboram din masini.
Domnul Dumbraian ne deschide si intram intr-o curte unde un catel apatic nici nu ne baga in seama, meditand probabil la ciudateniile lumi oamenilor...
“Iauite, altii care vor sa vada plantele alea ciudate ale stapanului in care m-am intepat de nenumarate ori fugarind pisica aia afurisita a vecinilor...”
Venise odata cu noi si amiaza cu soarele ei dogoritor si ne pregateam sa vizitam fascinanta colectie a domnului Dumbraian.
Gino

Gino

Re: Cactusi si suculente sub cerul Brailei

Mesaj de Gino » Mie, 04 Iul 2012 22:11

Buna seara

Marius Dumbraian

Cele doua sere sunt intesate de plante, iar ventilatoarele in functiune nu reusesc sa alunge caldura.
La intrarea in prima sera, afara in aer liber, troneaza o Euphorbia grandicornis destul de mare si cu niste spini ce te fac sa fii precaut cand te apropii prea mult de ea.
Are in preajma cateva ghivece cu Adenium ce au trunchiuri contorsionate specifice genului.
La intrarea in sera privirea este atrasa de columnarii insirati pe margine direct in sol, unii dintre ei de dimensiuni apreciabile si cativa dintre ei pe post de port-altoi pentru Astrophytum sau Echinocactus grusonii fma. inermis.

Mergand incet prin sera este totusi destul de greu sa te concentrezi pe ceva anume, privirea fiind atrasa cand ici cand colo de multimea de plante rare, multe dintre ele cu forme ciudate, curioase.
Sunt atras in primul rand de Euphorbii si incerc sa le vad mai intai pe ele.

Plante superbe, multe dintre ele altoite si probabil unicate in tara.
Domnul Dumbraian avea sa ne explice mai tarziu metoda de altoire a Euphorbiilor, metoda ce nu difera prea mult fata de cea clasica a cactusilor.
Sunt si cateva Asclepiade rare de la care cu greu imi desprind privirea...

Dupa cateva ocoluri ale meselor din prima sera, revigorat cu pahar mare de pepsi din partea gazdei, am iesit afara atras de plantele expuse in aer liber.

Astrophyti impresionanti plini de boboci, flori si fructe, Opuntii hardy, Agave si poate cel mai interesant, Copiapoa.
Alte Euphorbii, unele altoite, in plin soare.
Pachypodiumi foarte frumosi.
Va spun sincer, crestea inima in mine...cum sa nu-ti placa asa minunatii de plante cand le vezi in aer liber in plin soare ?
Aici se vad arta si cunostintele colectionarului si spun asta, nu pentru ca si eu imi tin plantele in aer liber, ci pentru ca eu n-as fi avut niciodata curajul sa tin astfel de plante in plin soare...
Mi-a placut in mod special Didierea madagascariensis.
Doua plante superbe, raritati prin colectiile noastre.
La fel si Alluaudia.

Probabil ca doar la domnul Basarab Popa poate sa mai existe asa ceva....
In cea de-a doua sera pare sa fie si mai cald decat in prima.
Si aici multe plante, in ghivece, direct in sol, columnari, globulari...
In timp ce Cristi filmeaza si discuta cu domnul Dumbraian,

alungat de caldura din sera ajung iarasi afara, atras irezistibil de plantele ce stau sub cerul liber, dar si de temperatura ceva mai suportabila.

Privesc cu atentie, imi pun intrebari si incerc sa stochez informatie de la fata locului, pentru ca meseria se fura, nu-i asa ?
Fac ce fac si tot la plantele cu caudex ajung, apoi la cele doua Didierea
Ma fascineaza cele doua plante, sunt absolut superbe.
Ma intreb ce-ar zice un malgas ajuns accidental in curtea domnului Dumbraian, cazandu-i ochii pe cele doua plante din insula-i indepartata....
Dupa multi pasi prin sere, fotografiat, filmat, ne retragem in casa la umbra, la un pahar de apa minerala si de vorba, impreuna si cu Gigel care venise intre-timp.
Dupa ce ne-am mai racorit, pentru ca timpul nu sta in loc, ne-am imbarcat in masina si am plecat catre domnul Dobrota.
La revedere plante superbe, ramaneti cu bine si sa cresteti mari si frumoase, cine stie daca va voi mai revedea...
Multumiri domnului Dumbraian pentru orele petrecute printre minunatele dumnealui plante, pentru stilul deschis si sincer cu care ne-a intampinat si tratat.

Mentiune: In galerie vor mai fi incarcate si alte fotografii realizate la domnul Marius Dumbraian
Gino

Gino

Mesaj de Gino » Joi, 05 Iul 2012 20:42

Buna seara

Petre Dobrota

Intram pe o strada larga, linistita si plina de flori pe la porti.
Copacii sunt si ei nelipsiti, ceea ce te ducuce cu gandul ca brailenii chiar au un cult pentru flori si pomi.
Oprim in dreptul unei case unde troneaza un corcodus ( bomb i se spune pe la mine, iar fructelor, boambe ) plin de fructe coapte.
Suntem intampinati, ne prezentam si intram in curtea umbrit – racoroasa a familiei Dobrota.
Luam loc la o masa si discutiile incep imediat de parca ne-am cunoaste de cand lumea...
Imi este destul de greu sa scriu despre cele discutate, aproape ca nu-mi gasesc cuvintele...emotionat si acum de prezenta marelui colectionar...
Sincer sa fiu, desi vorbisem si la telefon, nu ma asteptam sa gasesc un om atat de comunicativ, asa cum este domnul profesor Dobrota la varsta dumnealui.
Cactusii, pasiunea de-o viata, reprezinta subiectul principal, apoi amintirile despre marii colectionari romani si straini, nazuintele de viitor in lumina varstei si a timpului in care traim cu totii.
Amintirile ar putea face oricand obiectul unei carti de memorialistica...si pe cuvantul meu, ce carte extraordinara ar fi...
Doctorul Visinescu, prieten apropiat, este evocat in cuvinte frumoase, pline de nostalgie...sunt rememorate vizitele reciproce, intamplari hazlii, ni se povesteste despre personalitatea doctorului si desprea marea dumnealui pasiune pentru cactusi.
Vida Geza reprezinta o alta personalitate a cactusismului romanesc adusa in discutie si sunt evocate amintiri despre fabuloasa colectie a marelui sculptor si destinul tragic al plantelor dupa moartea marelui colectionar.
Domnul Dobrota vorbeste foarte frumos si despre doctorul Lungu, cel care poposind la Braila venind de la mare, si-a petrecut o noapte intreaga studiind lucrarile despre cactusi din biblioteca , luandu-si notite ample.
Il intreb la un moment dat pe domnul Dobrota, daca in acei ani cand erau in viata Vida, Lungu, Visinescu, Grigoras, Bauer...si alti mari colectionari romani, s-au intalnit vreodata cu totii pe undeva.
- Niciodata ! – vine raspunsul imediat, pronuntat cu o vizibila unda de regret...

Domnul Dobrota n-a folosit niciodata calculatorul.
Toate comenzile de seminte, plante si literatura de specialitate au fost facute prin corespondenta.
Numai corespondenta de la inceputul acestui an si pana in prezent atinge pe verticala aproape un metru.
Pentru un colectionar la varsta dumnealui este remarcabil ca isi doreste inca sa obtina noi plante din seminte, aproape cu aceeasi ardoare ca si in urma cu ani, chiar daca nu mai are puterea de altadata...
Domnul Dobrota pe langa multitudinea de satisfactii si de bucurii, are ca orice om si ca orice colectionar, tristeti si regrete.
Tristeti si regrete legate de trecerea inexorabila a anilor si de pierderea in timp a unor plante dragi dumnalui.
Interesant este ca nu ascunde acest lucru, ba mai mult, ne spune ca pastreaza anumite plante, mai bine spus, asa cum se exprima domnul profesor, carcasele acelor plante moarte.
Poate parea ciudat acest aspect, dar dupa explicatii, constati cu uimire ca nu-i nimic ciudat.
Carcasa unei plante moarte pastreaza in timp aspectul exterior al plantei respective... si daca iti doresti una la fel, ai cum sa faci anumite comparatii...
Un mare colectionar ce a vazut intr-o viata nenmarate plante, poate avea o slabiciune pentru o planta anume ?
Se dovedeste ca da.
Carnegia gigantea, regele cactusilor.

Domnul Dobrota poate povesti cu placere despre fiecare planta din colectie, pentru ca are plante de poveste si fiecare planta are povestea ei.
Stand la masa, tragem cu ochiul spre sera si cand caldura pare sa se mai fi domolit, la indemnurile gazdelor, trecem la vizionarea colectiei.
In sera sunt putine plante, marea lor majoritate fiind afara in aer liber, direct in sol, in ladite de lemn sau ghivece de ceramica.
Columnarii sunt in sol, cativa in ghivece, iar restul plantelor la inaltime, pe o constructie anexa langa sera si cea mai mare parte a colectiei sus pe casa.

Asa ceva am mai vazut cu ani in urma la domnul Eugen Belu, la Craiova.
Cand ajung mai intai pe constructia anexa senzatia este extraordinara.
In afara plantelor aflate acolo, privelistea acoperisului casei este fascinanta.
Cactusi de dimensiuni impresionante se bucura de cerul senin si soarele arzator.
Cata munca primavara la scoaterea din sera si aranjarea la inaltime, toamna procesul invers ...
Aproape nu-mi vine sa cred ca atat de multe plante pot fi adapostite in sera de jos...
Ajuns langa scara ce duce sus pe casa, privind in sus dau cu ochii de doua ghivece uriase din ceramica in care se afla doi Echinocactusi grusonii impresionanti ce stau parca de paza pentru celelalte plante din apropiere.
Cel din stanga este florifer si probabil cel mai mare ca varsta si dimensiuni din toate colectiile din Romania.

Mi-as fi dorit cateva seminte de pe acel Echino, dar n-am indraznit...
Sus pe casa privelistea este unica, acolo se afla multe plante de dimensiuni mari si varste venerabile printre care si febletea domnului profesor, Carnegia gigantea.
Sus pe coama casei troneaza cea mai mare Euphorbia horrida pe care am vazut-o vreodata.

Privita si fotografiata dintr-o anumita pozitie, pare ca planta isi indreapta bratele catre cer in semn de multumire pentru soarele generos.
Fascinat de aceasta priveliste incantatoare si inedita, nu apuc sa fac prea multe fotografii.
Cristi in schimb a filmat ( cred ) aproape tot.

Ne strangem iarasi in jurul mesei si cum sotii Dobrota au unele probleme de sanatate si cum aici se afla un medic chirurg, ce tocmai operase de curand un mare colectionar roman, domnul Sorin Copacescu de la Craiova, se discuta pe aceasta tema.
Spre seara sotii Dobrota accepta invitatia noastra de a merge undeva in oras la o terasa, asa ca ajungem pe malul Dunarii unde servim cativa mici si bere, disctiile alunecand pe teme diverse.
Inainte sa plecam in oras, am vazut colectia de carti a domnului Dobrota, precum si diateca impresionanta.
Nu cred sa aiba cineva in Romania o colectie mai bogata in lucrari de specialitate decat cea vazuta aici.
Domnul profesor ne spunea ceva mai devreme ca a pastrat toate scrisorile primite de-a lungul vremii de la colectionarii si firmele cu care a corespondat, precum si toate cataloagele primite in timp.
Apropo de publicatiile de specialitate...
Marele colectionar era oarecum suparat ca in ultima vreme revistele de specialitate pe care le primeste periodic din strainatate, trateaza mai mult suculentele si mai putin cactusii.
- Domnule, spunea dumnealui, sunt inca atat de multe lucruri de spus despre cactusi ... si astia trateaza tot felul de alte plante...
Marturisesc sincer ca am ramas usor de surprins de cele afirmate, crezand pe buna dreptate ca dupa 50 de ani de viata printre cactusi, acestia nu mai pot avea secrete pentru cel in cauza.
Chiar daca anii si-au lasat amprenta nemiloasa asupra marelui colectionar, spiritul dumnealui a ramas tot tanar si dornic de noi si noi experiente in lumea cactusilor, avid de informatie si de a fi la curent cu noutatile in domeniu.
Pe inserat ne-am luat la revedere de la familia Dobrota, Gigel plecase mai devreme, de la domnul Dumbraian, si-am plecat spre Bucuresti, multumiti sufleteste si cu regretul ca ziua n-a fost mai lunga.

Domnule profesor sa va dea Dumnezeu sanatate si inca multi ani pe acest pamant ca sa va puteti bucura de viata si de plantele dumneavoastra dragi !

Multumim frumos pentru aceasta zi minunata familiei Dobrota, domnului Dumbraian si nu in ultimul rand lui Gigel.
Poate ca intr-o buna zi ne va fi dat sa ne revedem...

Cactusi pe cerul Brailei :

P.S.
Cine doreste sa afle mai multe despre marii colectionari din trecut, poate citi un articol interesant al domnului profesor Dobrota aparut pe site-ul Asociatiei Aztekium

http://www.aztekium.ro/modules.php?name ... =15&page=1
Gino

Gino

Mesaj de Gino » Dum, 08 Iul 2012 16:45

Buna ziua

La o saptamana de la vizita la Braila, toate cele vazute si auzite acolo sau mai sedimentat cumva ...
Este clar, cel putin pentru mine, ca impreuna cu Cristi nu ne-am pregatit cum se cuvine...
Ba mai mult, ajunsi in cele doua mari colectii nu prea am fost in stare sa inregistram tot ce se putea inregistra, ma refer in primul rand la fotografii.
Sa vedem cum vor fi filmele inregistrate de Cristi.
La domnul Dumbraian am reusit sa facem doua fotografii de grup, dar la domnul Dobrota am fost depasiti de evenimente si n-am realizat acest lucru din pacate.
Sper sa nu fi fost vizita aceasta unica ocazie pentru asa ceva...
La domnul Dumbraian am reusit sa filmez cate ceva, cei drept destul de haotic, daca as mai ajunge odata acolo as fi probabil mult mai selectiv...
Sper totusi sa scuzati neajunsurile si sa va faceti o idee despre frumoasa colectie a domnului Dumbraian.

http://www.youtube.com/watch?v=Huc8zgJrV4w&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=zvkwECsxiFc&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=11cU4DXIYgI&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=PVOWor6BXhE&feature=plcp
Gino

Scrie răspuns

Înapoi la “Vizite la colectionari romani si straini”