Braila reloaded

Cristi

Braila reloaded

Mesaj de Cristi » Dum, 18 Aug 2013 18:43

Neprevazuta initial in programul acestei veri si decalata o saptamana din cauza unui deces in familie, am reusit sa repetam minunata experienta din vara anului trecut. De fapt a fost o reeditare imbogatita (daca mai era loc) a vizitei la Braila din 2012. Spun imbogatita fiindca am vizitat familia si colectia Mihail Marius Dan din Baicoi, am mers intr-o formula largita: Andreea, Lili, Gino si subsemnatul si la revederea cu familia Dobrota ne-am intalnit ca prieteni si discutiile purtate au fost mai aproape de latura umana, sufleteasca a noastra a tuturor.
Stiam ca domnul profesor avea niste probleme de sanatate, am discutat si ne-a invitat sa il vizitam. Nu am stiut daca putem merge, dar ne-am mobilizat, am reusit si ma bucur enorm pentru ca am avut ocazia sa vad/revad oameni minunati si plante extraordinare.
Am plecat vineri; pe Valea Prahovei am priuns o ploaie zdravana cu siroaie de apa pe sosea si coloane de masini de kilometri intregi, dar a fost ok si dupa-amiaza am ajuns la familia Mihail din Baicoi.
O familie minunata si plante de vis!
Va multumim mult pentru ospitalitate si speram sa ne vizitati cat mai curand! O colectie de cca 700 de plante din care nu lipsesc Acanthocalycium, Ancistrocactus, Ariocarpus, Astrophytum, Aztekium, Coryphantha, Copiapoa, Cephalocereus, Discocactus, Echinofossulocactus, Epithelantha, Eriosyce, Espostoa, Escobaria, Ferocactus, Gymnocalycium, Glandulicactus, Lobivia, Mammillaria, Matucana, Melocactus, Notocactus, Obregonia, Oreocereus, Parodia, Pediocactus, Rebutia, Sclerocactus, Strombocactus, Sulcorebutia, Thelocactus, Turbinicarpus si cu siguranta lista nu e completa! De la plante tinere de 2-3 ani si pana la exemplare de peste 20 de ani! Multe din plante sunt cu totul exceptionale prin dimensiuni si vigoare! Jos palaria!

Ne-am reluat drumul a doua zi devreme, am ajuns in Bucuresti si i-am preluat pe Andreea si pe Gino si am plecat spre Braila. O vreme frumoasa, mai putin dogoratoare decat la vizita precedenta. Ne-a preluat Marius Dumbraian si am mers la colectia lui. Anul trecut a inceput ridicarea casei, acum aceasta e sus, frumoasa, isi asteapta un acoperis in aceasta toamna. Sa fiti sanatosi si sa aveti putere de munca, sa o terminati si sa va simtiti minunat in ea!

Colectia...ce sa mai spun? Am schitat-o anul trecut; plantele sunt cu miile, mici, mari si foarte mari, foarte multe exemplare superbe din specii de cactusi si suculente de negasit in alte colectii. O gramada de astrophytumi aveau sute de seminte fiecare pe crestet, ferocactusii si ferobergiile cu fructe.....nebunie!.Ne-am plimbat prin colectie, am povestit, am ras, ne-am bucurat de revedere, ne-am reintalnit cu Gigel si ne-am cunoscut cu Lica-vecinul lui Marius, colectionar de cactusi si el si apoi Marius ne-a dus la familia fiicei domnului profesor unde ne astepta si familia Dobrota.
Ne-au primit minunat si le multumim mult! Spre bucuria noastra, domnul profesor se simte mai bine si sper ca i-am fost putin de ajutor. Ne-am simtit foarte bine si am stat mai mult decat ne planuisem initial. Gino si cu mine i-am inmanat domnului profesor placheta omagiala a forumurilor Stapelia.ro si cactusi.net pentru intreaga activitate in domeniul cultivarii si popularizarii cactusilor. Felicitari, domnule profesor Dobrota, multa sanatate si bucurii! De aici am mers, la doar cateva minute distanta, la casa domnului Dobrota unde am putut admira plantele colectiei. Multe erau proaspat transplantate, altele cu urmele infloririlor sau inflorite, cel mai mare E grusonii cu dovada zecilor de flori avute. E o experienta unica sa te plimbi pe schele pe acoperisul acoperit de lazi mari cu plante si mai mari in ele! De acolo ne-am reintors la Marius, la plante, la povesti, la alta tura de masa. De aici Marius ne-a dus la o plimbare placuta pe faleza Dunarii. Multumim pentru tot, Marius!

Am ajuns la Bucuresti aproape de miezul noptii si am dormit la familia Capruciu. Multumim mult pentru ospitalitate! Initial discutasem ca poate mergem impreuna la Caravaneti, dar pana la urma ne-am intors la Cluj, ramane Caravanetiul pe data viitoare! Musai sa il vedem! :smile: :insorit: Am ajuns acasa cu bine, imbogatiti sufleteste, cu bucuria revederii si a cunoasterii unor oameni deosebiti. Va multumim, va asteptam sa ne vizitati, sa ne revedem cu bine!
-va urma adaugarea fotografiilor in continuare-
cactus wizard

Ovidiu

Re: Braila reloaded

Mesaj de Ovidiu » Dum, 18 Aug 2013 22:21

Faina escapada!
Dar imi pare rau sa aud de deces. Condoleante.
Cristi daca ajungi pe la Caravaneti am sa te rog sa faci niste poze si cu imprejurimile, arbori, flori, animale, pasari, insecte. Pe langa balti sau cursuri de ape poti vedea multe vietati. Asa ca fa bine si programeaza expeditia la Caravaneti in anotimp potrivit. Era bine si acum. Dar primvara, inceputul verii cred ca e cel mai interesant.
Sigur si in jurul Brailei sau pe malul Dunarii era interesant. Si chiar si arhitectura veche a Brailei.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 21 Aug 2013 08:47

Multumesc, Ovidiu!
Eu nu prea sunt prieten cu soarele si caldura mare, asa ca ideea de a colinda ore in sir, pe timp de vara si la orele amiezii, nu imi surade deloc.Dar cine stie? Poate voi avea ocazia.
cactus wizard

misui

Mesaj de misui » Joi, 22 Aug 2013 16:26

Buna ziua!
Pai de la Braila pana la Constanta si Mangalia mai era o aruncatura de bat!
Va stept altadata!
Cu bine, Mihai.

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 22 Aug 2013 16:53

Multumesc, Misu!
Am fost cam pe graba si nu am facut abateri de la traseul prestabilit. Poate cu alta ocazie.
Invitatia e reciproca!
cactus wizard

misui

Mesaj de misui » Joi, 22 Aug 2013 18:16

Buna ziua!
Multumesc frumos si eu, Cristi! Cine stie...,desi e tare departe...
Cu stima, Mihai.

Gino

Mesaj de Gino » Joi, 22 Aug 2013 20:27

Buna seara

Nici in cele mai frumoase vise ale mele nu speram sa revad cele doua mari colectii din Braila si pe distinsii lor proprietari, domnul Marius Dumbraian si domnul Petre Dobrota, la un an si ceva de cand am fost acolo.
Gratie lui Cristi si Liliana carora le multumesc si pe aceasta cale, acest lucru a fost posibil.
Am revazut cele doua colectii cu mare placere iar revederea cu domnul Dumbraian si domnul Dobrota vor ramane de neuitat.
Cu mare placere l-am revazut si pe Gigel, colegul nostru de forum.
A fost o zi minunata si plina de evenimente si nici nu a mai contat oboseala drumului pe sute de kilometrii.
Atat acum, voi reveni cu fotografii...
Gino

Scrie răspuns

Înapoi la “Vizite la colectionari romani si straini”