Genul Echinocereus

michel

Re: Genul Echinocereus

Mesaj de michel » Dum, 16 Mar 2014 22:20

Salutare tuturor !
Iata un Echinocereus delaetii, singurul exemplar pe care l-a avut Adaria, planta primita cadou de la Cristi si semanata de el in 2007.
Planta traieste in habitat in Mexic si formeaza colonii de mai multe capete. Floarea este de talie mare, culoare magenta. Al meu inca nu a inflorit si de un an jumatate a lastarit.

Multumesc Cristi !

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 16 Mar 2014 22:27

Salut Mihai,
Este o planta foarte frumoasa si ma bucur ca i-a mers bine la tine! E o fericire sa vad plante la cresterea carora am contribuit dezvoltandu-se asa de frumos. Din cata experienta am eu cu E delaetii, nu sunt foarte nerabdatori sa infloreasca in colectie comparativ cu alte specii ale genului, dar cu soare mult se poate.
cactus wizard

michel

Mesaj de michel » Dum, 16 Mar 2014 22:32

Multam Cristi ! Planta o am din 2009 si sunt inca tanar deci am rabdare sa o vad inflorita.

Numai bine !

Grigorega

Mesaj de Grigorega » Mie, 13 Iun 2018 07:05

Echinocereus Berlandieri

Bună dimineața! Am un Echinocereus Berlandieri si totodată un mister și o întrebare legate de el... În fiecare an inmugurește generos dar mugurii nu se mai deschid. Chiar în momentul în care ar trebui s-o facă se usucă și cad.
V-aș mulțumi pentru o indicație, o sugestie de orice fel.

Gabriel Grigore

demi

Mesaj de demi » Mie, 13 Iun 2018 09:40

Buna ziua

Cate stiu eu despre Echinocereusi in perioada de bobocire si inflorire au nevoe de maí multa apa ca in restul perioadei de vegetatie.

Cu stima Mihai

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Joi, 14 Iun 2018 14:51

Salut !

1. Mihai are dreptate - echinocereusii din speciile "comune" (adica imensa majoritate) au nevoie de udare abundenta in perioada de vegetatie (dupa principiul tipic udare-uscare balot sol- udare);
2. Alte cauze posibile:

- NU se misca planta - o asezi in locul optim primavara si nu o mai "fatai" !
- Regim termic + expunere solara insuficienta ?
- Carente de nutritie ? (de incercat un ingrasamant pt cactusi)
- Iernare "neconforma" (temperatura de iernare prea mare + udare in extrasezon = planta in vegetatie, deci nu-si va putea face rezervele necesare pentru inflorire din sezon)

3. Cazul cel mai nefast: mai rar, dar am mai auzit de plante (provenite din butasi inradacinati dintr-o planta mama pierduta in timp) care refuza sistematic sa tina bobocii/infloreasca ! Solutie: pur si simplu renunti la ea si iti iei o planta provenita din seminte la prima generatie, NU din butasi !

Spor la cactusi !

Grigorega

Mesaj de Grigorega » Vin, 15 Iun 2018 08:17

Multumesc,

Dintre toate recomandarile se pare ca udarea mai abundenta pe perioada infloririi, in mod special, adica fata de ceilalti cactuși din „grădiniță” lipseste.
Plantele mele ierneaza pe un balcon inchis cu termopan dar fără nicio sursa de incalzire. Temperatura nu coboara sub 0 deci si nu urca de 10-15 grade decît ocazional in zilele anormal de insorite, udare în consecință mai degrabă zgîrcit... Astrophytumii nu suferă totuși...
În plus de adaugat... se pare ca numai individul asta are ceva... am pregătit un butaș din el să-i schimb dramatic conditiile acestui al doilea individ... Eu mă temeam de ceva genetic de un fel de dăunător sau da, de o boala de nutritie.
Ceilalti Echinocereuși infloresc pîna la capăt... Ăsta, in fiecare an la fel... cu cit trec anii bobocii se inmultesc ca numar... cresc și... se usucă și cad. Pur și simplu nu se deschid.

Multumesc foarte mult!

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”