Cu sau fara ingrasaminte?

Sorin
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Cu sau fara ingrasaminte?

Mesaj de Sorin » Mar, 06 Mai 2014 21:15

Multumesc pentru sfaturi.

Stanila Mihai C-tin
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Mesaj de Stanila Mihai C-tin » Dum, 15 Iun 2014 19:56

Buna seara!In privinta ingrasamintelor parerile sunt impartite.Daca reusesti sa schimbi pamantul la 2 ani poti sa nu dai ingrasaminte.Tendinta este de a avea la cactusi un pamant cu foarte multa piatra putin pamant fertil in scopul unei bune drenari a apei.In aceste conditii consider ca este necesara aplicarea de ingrasaminte.In natura chear daca planta are un substrat pietros posibilitatile de asi prelua din mediu necesarul de minerale este infinit mai mare decat intr-un substrat mineral asigurat de noi.Daca aveti plantele in substrat mineral cu pamant fertil sub 20,25 % va sfatuesc sa aplicati ingrasaminte(cu conditia ca azotul total sa nu fie mai mare decat conc. de fosfor sau potasiu).Daca plantele le tineti afara si sunt udate cu apa de ploaie fertilizarile se pot rari sau suspenda.
Mihai

@lexx

Mesaj de @lexx » Mar, 19 Iul 2016 16:04

Am hotarat si eu sa le dau alor mei 1-2 stropiri/an cu ingrasaminte insa nu reusesc sa gasesc produsul potrivit.

Sunt 2 probleme pe care le-am identificat:

1. Etichetele produselor nu scriu concentratia fiecarei substante, ca sa imi dau seama daca azotul (N) este mai mic sau cel mult egal cu fosforul (P) sau potasiul (K).

2. Nici pomeneala de a se face referire la sursa azotului. Spunea Cristi ca sursa de azot trebuie sa fie anorganica (oxizi de azot, nu uree).

Ma poate ajuta cineva cu o recomandare de un produs anume?

Vita-flora care a fost adus in discutie exista in mai multe forme si nici una nu dispune de informatiile mentionate mai sus.

Va multumesc mult,
Alex.

demi

Mesaj de demi » Joi, 21 Iul 2016 19:58

Salut Alex

Eu am folosit si am fost multumit de el "Ferticare S" N15 : P30 : K15 + Sulf 4,4% ; Bor 0,01% ; Fier 0,05% + Mn , Cu , Zn , Mo .

Cu stima Mihai

@lexx

Mesaj de @lexx » Mie, 27 Iul 2016 15:37

Multumesc mult Mihai,

Se pare ca acest tip de fertilizator indeplineste doar prima conditie, insa aici scrie ca are continut de uree. Cristi zicea ca asta nu e bine.

http://mogosagro.ro/bz/Produse/Ingrasaminte/FERTICARE/

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”