Pregatiri de iernare

Cristi

Pregatiri de iernare

Mesaj de Cristi » Mar, 25 Sep 2012 20:31

Vremea e frumoasa, soarele inca e generos, dar iarna se apropie. Mai e ceva pana la inceperea iernarii, dar pentru a trece cu bine peste lunile reci e bine sa fim pregatiti.
Plantele trebuie sa intre in iarna tratate, sanatoase, cu un grad optim de hidratare. Locul ieirnarii trebuie sa fie uscat, bine ventilat.
Combustibilul pt incalzire e bine sa fie deja achizitionat si un sistem de incalzire alternativ, pentru urgente, e foarte util.
Eu am inceput pregatirile, mai am inca mult, nu avansez repede fiindca sunt extrem de ocupat cu profesia de baza, dar sunt in grafic.
Nu neglijati pregatirile, fiindca intrarea inadecvata in iarna si conditiile nepotrivite de iernare au repercursiuni grave in ceea ce priveste sanatatea plantelor!
Spor!
cactus wizard

Alex

Re: Pregatiri de iernare

Mesaj de Alex » Vin, 28 Sep 2012 11:26

Salut,
Te rog, cand ai ceva timp, sa detaliezi modul in care pregatesti plantele. Ar fi util pentru incepatori.
Personal, anul trecut nu am facut nimic deosebit plantelor cu exceptia hidratarii optime si plasarea lor intr-un loc destul de luminos cu o temperatura ce varia intre 5-10 grade noaptea.

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 29 Sep 2012 20:29

Pregatirea plantelor mele pentru iernare cuprinde 2 aspecte:
-pregatirea plantelor
-pregatirea serei

Pregatirea plantelor:
-in luna octombrie, pe vreme buna, se uda cu apa+ insecticid sistemic; udarea cu insecticid nu va fi ultima din an
-din luna octombrie nu le mai dau fertilizante
-ultima udare este de obicei in prima jumatate a lui noiembrie
- nu se transplanteaza in aceasta perioada deoarece radacinile rupte la transplantare se refac mai greu din cauza temperaturilor mai scazute si planta nu se va putea hidrata corespunzator pentru a intra viguroasa in perioada de repaus
- plantele se uda numai pe vreme buna si cand prognoza meteo ne arata ca urmeaza cel putin 5-6 zile insorite
- in mod normal nu este necesar tratament antifungic
-se indeparteaza eventualele buruieni din ghivece

Pregatirea serei
- se monteaza stratul II de folie, anticondens si pe masura ce vremea se raceste se pot monta si straturi suplimentare
-se completeaza izolarea peretilor cu polistiren pe peretii laterali
-se verifica functionalitatea instalatiei de incalzire, se verifica stocul de combustibil
- se monteaza ventilatoare care sa asigure o circulatie buna a aerului
- se igienizeaza sera, se indeparteaza eventualele buruieni care pot constitui loc de adapost pentru diferiti daunatori
-se monteaza capcane impotriva soarecilor si sobolanilor care gasesc adapost ideal in serele incalzite si uscate
- in masura in care vremea permite sera se mentine deschisa cat mai mult timp, ventilatia naturala fiind optima
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 23 Sep 2013 20:55

Reactivez un topic vechi fiindca vremurile se intorc...
Am inceput pregatirea serei pt iernare. Am inchis lateralele , pe unul din pereti am pus deja polistirenul pana sus, capetele sunt si ele inchise; in zilele insorite le las deschise; urmeaza sa pun al doilea strat de folie peste tot si, pe la mijlpocul lunii octombrie...al treilea strat urmand ca la sfarsit de noiembrie sa il pun si pe cel de-al patrulea.
cactus wizard

crysss

Mesaj de crysss » Lun, 23 Sep 2013 21:06

Buna seara,
Cristi multumim de sfaturi ca de obicei foarte utile, dar mai este un aspect pe care nu l-ai mentionat :ganditor: si anume: pregatirea psihica a colectionarului care trebuie sa fuga in pijamale noaptea din 2 in 2 ore :roll: :roll: :roll: :nu: :nu: :nu: (daca temperatura scade sub -15) prin gradina ca sa puna lemne pe foc. Asta pentru ghinionisti care au sera in gradina si este incalziita cu lemn
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

George

Mesaj de George » Mar, 24 Sep 2013 21:59

Buna seara.
Eheee!... eu sunt mai ”norocos” :grin: nu trebuie sa ies iarna din 2 in 2 ore sa-i incalzesc pentru ca efectiv eu iernez cu ei :roll: sau mai exact, ei ierneaza cu mine :mrgreen: adica in noptile cele mai geroase nu scade temperatura sub 5 grade, in restul iernii am/au o temperatura de 8 - 13 grade. In aceasta camera am patul si masa(aici dorm, mananc, invat, va scriu voua,...)Pasiunea pentru aceste plante are limite nebanuite :razz: :oops: iarna ce urmeaza sa inceapa, va fi a treia consecutiva in care sunt constrans din lipsa altui spatiu de iernare a cactusilor, sa petrec astfel iarna. Dar nu m-am imbolnavit din asta, plantelor le merge bine,...de ce sa nu continui :wink: pana cand voi avea alta situatie mai buna? Alti colectionari,... ce ”compromisuri” faceti pt plantele voastre? Toate cele bune! :razz:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

demi

Mesaj de demi » Mie, 25 Sep 2013 14:58

Buna ziua

Salut George

Eu stiu cum e , de 7 ani practic acest stil de iernat :oops: .
Ma bucur sa aud ca mai sant si altii ca mine care fac acest sacrificiu pt. :cactus1: lor .

Cu stima Mihai

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 25 Sep 2013 18:36

George, Demi, toata stima! :jos-palaria:
Ai dreptate, Cristina! Cca 2-3 luni, noapte de noapte, ma scol pe la ora 2-3 , iau haine peste pijama si ies afara si merg la centrala sa ma asigur ca totul e ok si daca e cazul pun pe foc. Marturisesc faptul ca nu m-am trezit la copiii mei bebelusi atata cat m-am trezit pt cactusi! Dar pe undeva si asta e una din frumusetile pasiunii noastre nebune :nebun:
cactus wizard

crysss

Mesaj de crysss » Mie, 25 Sep 2013 20:14

Buna,
Este o idee buna, de ce sa navetez noaptea prin frig si eventual zapada cand as putea dormi in sera ramane problema patului :ganditor: dar se rezolva...
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

George

Mesaj de George » Mie, 25 Sep 2013 21:09

Buna tuturor. :razz:
Pentru cei cu sera, va dau o idee de a va scuti de unele din ”drumurile” inutile din casele voastre pana la sere: Va cumparati o mini-statie meteo sau daca bugetul e mic, un simplu termometru electronic, compus din doua parti(unitati),adica: termometrul propriu-zis(senzorul-emitator) pe care il montati in sera intr-un loc ales astfel incat sa poata indica temperaturile minime sau maxime alese(setate) de voi, la care sa declanseze o mica alarma(sonerie) si statia de receptie plasata in casa intr-un loc de unde sa fiti siguri ca o puteti auzi cand va atentioneaza ca temperatura a scazut(sau crescut)peste limitele satabilite de voi.
Termometrul (senzor) face ”citiri” si transmite datele (temperatura) in fiecare minut catre statia receptoare (din casa). comunicatia dintre ele se face prin unde radio(circa 433 Mhz, fara sa interfereze in nici un fel cu aparatura din casa--radio,tv,calculator). distanta dintre senzor(termometru) si receptor pana la care este posibila transmiterea datelor variaza intre 20 si 100 de metri (in functie de firma producatoare, de obstacolele dintre cele doua unitati). Pentru o transmisie cat mai buna, eu am plasat statia receptoare langa fereastra(in camera), iar senzorul(termometrul) la circa 35 de metri distanta si nu sunt nici un fel de probleme. Bateriile alkaline se consuma dupa 1 an, 1 an si jumatate.Eu detin doua modele diferite: una, ”expert digital ws1281” destul de ok la raportul pret/caracteristici tehnice si alta ”hama ews-380” mai dotata in functii....pt cei interesati, dati o cautare pe net si va lamuriti despre ele mai bine decat o pot face eu :oops: :mrgreen:
Cu speranta ca unora le-am putut fi de folos, va salut si va doresc sa aveti multi cactusi floriferi :cactus4:

Johnny

Mesaj de Johnny » Mie, 25 Sep 2013 21:27

Buna seara,
Am o curiozitate in legatura cu "automatizarea" serei: am vazut ca exista controllere de temperatura, dar mi se par prea scumpe si nu m-as pricepe sa montez asa ceva.Cautand pe net am gasit si prize termostat (sper ca stiti la ce ma refer) la care as putea conecta foarte usor o aeroterma. Foloseste cineva asa ceva?Este eficient?Multumesc!

George

Mesaj de George » Mie, 25 Sep 2013 23:12

Salut. Nu folosesc, insa banuiesc ca daca sera nu este destul de bine izolata termic, o astfel de priza cu termostat, cu toate ca este utila si isi face datoria, aeroterma va consuma electricitate ”la greu” si tot va trebui sa bagi mana adanc in buzunar cand platesti factura la curent electric :eek: asa ca, atentie la izolarea serei pt costuri mici cu incalzirea. :roll:

Johnny

Mesaj de Johnny » Mie, 25 Sep 2013 23:24

Sera momentan e doar un vis si este mai mult nevoie de ea pentru a lasa cactusii singuri in curtea de la tara fara sa dispara (de-a lungul anilor au mai disparut lucruri de prin curte :mad: ) si vreau sa-i tin doar din aprilie pana in noiembrie. Si o aeroterma cu termostat in caz de urgenta pentru aprilie si noiembrie.Peste iarna o sa-mi iau un termometru care memoreaza minima ca sa-l las in casa de la tara sa vad daca ii pot pune la iernat acolo.Daca rezista peste iarna acolo ma pot extinde fara sa mai supar lumea ca nu mai e loc in balcon de cactusi :lol:.Maine am de gand sa-mi stropesc teposii cu Mospilan.E prea devreme sau e bine?

Melchior

Mesaj de Melchior » Joi, 26 Sep 2013 13:20

Salut !

Un controler de temperatura este solutia cea mai buna pentru ca este un aparat fiabil si multifunctional .Cele mai bune au patru iesiri individuale,setabile in mai multe moduri, cu histereza reglabila.Prin intermediul unui releu intermediar se poate actiona orice sarcina la nevoie,aeroterme,cazanul cu gaz,ventilatoare etc.Preturile sunt in functie de complexitatea fiecarui controler incepand de la aprox.150-200 de lei.Pentru instalare este nevoie de o indemanare minima.
Si priza termostat se poate folosi cu succes,dar avem o histereza fixa de 2 grade si puterea electrica consumata la aprox.3 kw. maxim.Este foarte bine sa fie actionat si una sau mai multe ventilatoare inainte sa incalzim incaperea in care sunt plantele dar pentru asta avem nevoie de inca o priza termostat setat pe o alta temperatura.
Sunt prize asemanatoare care masoara si contorizeaza curentul si puterea consumata.Cu un astfel de aparat poate fi vazut cata putere electrica se consuma intr-un interval de timp.
Este bine sa avem intotdeauna o alternativa pentru incalzire, ca sa nu avem surprize neplacute.

George

Mesaj de George » Joi, 26 Sep 2013 21:56

Salut. Johnyy, e timpul potrivit pentru stropire cu Mospilan. Cactusii inca mai vegeteaza, chiar daca cu un ritm tot mai mic, odata cu scurtarea zilelor si marirea orelor cu racoare din timpul noptilor. :noroc:

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”