Pregatiri de iernare

demi

Re: Pregatiri de iernare

Mesaj de demi » Lun, 11 Noi 2013 15:40

Buna ziua

Pe post de ventilator o folosesc pe cumnata , fest le vantura cu fusta cum trece in fata raftului :lol: :lol: :lol: .

Cu stima Mihai

cipriansuta
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Mesaj de cipriansuta » Lun, 11 Noi 2013 15:43

Salut

Mihai, credeam ca vrei sa zici ca le ventileaza cu gura, ca vorbeste mult :lol: .....dar se pare ca ai scapat usor

Ciprian

demi

Mesaj de demi » Lun, 11 Noi 2013 17:31

Buna seara
Salut Ciprian

Asta so crezi tu , de aia treaba mia fost jena sa mai pomenesc (are o mierlita de fereasca domnu) :lol: :lol: :lol: :lol:

Cu stima Mihai

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 13 Noi 2013 16:45

Timpul e bun pt ultimele tratamente. Conteaza sa fie efectuate pe vreme buna si dupa consultarea buletinului meteorologic astfel incat sa urmeze macar 1-2 zile insorite pt a se usca solul.Eu inca nu le-am dat ultima udare din sezon si la ea voi adauga insecticid sistemic.
cactus wizard

ATar

Mesaj de ATar » Mie, 13 Noi 2013 19:49

Nu trebuie să mă compătimiți, nici nu mă laud, doar spun. La mine aproape toate plantele sunt încă afară. Și culmea, apar bobocii...

ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 13 Noi 2013 20:03

Am vazut la tv ca in Timis capsunii au rodit din nou, iata ca in Satu Mare cactusii infloresc din nou si ei. O toamna foarte frumoasa (dupa sperietoarea din octombrie).
cactus wizard

Alex
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Mesaj de Alex » Joi, 14 Noi 2013 15:25

Salut,

Si la Bucuresti este totul ok. Eu unul am pregatit spatiul dar plantele inca sunt afara. Le-am dat deja a doua "ultima udare" si cred ca mai e loc de inca una dupa cum se vede treaba. Se anunta inca o saptamana de temperaturi cu minime peste 5 grade noaptea... chiar 8-9

ATar

Mesaj de ATar » Vin, 15 Noi 2013 12:08

Am crezut că sunt ”ultimul mohican” care mai are plante afară dar se pare că nu-i așa. :grin: Și nu e rău când nu ești singur. Se pare că și cactușii se simt bine, deși nu au văzut apă de vreo lună și ceva. Nu prea le trece prin cap să hiberneze, dovadă ferocactusul și pelecyphora pe care acum apar bobocii

ATar

Alex

Mesaj de Alex » Vin, 15 Noi 2013 13:26

Ai mei dau semne de dezhidratare. Slabe ce-i drept, dar daca se poate ii mai ud :)

ATar

Mesaj de ATar » Vin, 15 Noi 2013 16:47

Nu-i mai ud pe cele mature. Plantele mici, tinere care sunt deja înăuntru îi mai speriu câteodadă cu un pic de apă. Ceilalți dacă prind o ploaie, va fi a lor. Îi mai țin afară cât se poate. Așa procedez de ani de zile.
ATar

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 26 Noi 2013 22:34

Ajutat de tatal meu si de sotia mea, am reusit sa intind in sera si stratul 3 de folie. Va urma stratul 4 la inceputul lunii decembrie.
A inceput iernarea. Sa speram ca o trecem cu bine noi si plantele noastre!
Voi monta in sera o cursa de prins soareci; nu se stie niciodata ce oaspeti putem avea, mai bine sa prevenim. Eu am plante mutilate acum cca 5 ani de soareci si inca nu s-au mascat complet urmele, asa ca stiu de ce sunt in stare.
Somn usor teposilor!
cactus wizard

Maranta

Mesaj de Maranta » Mie, 27 Noi 2013 08:23

Salutare ,

a venit iarna !!!...la Pitesti zapada a schimbat peisajul...plantele sunt pregatite de somnul lung de peste iarna in balcon unde am Turbinicarpusi, Epithelanthe, Frailea, Thelocactusi, Coryphanthe , si ceva Mammillarii . Plantele de la Valcea stau cuminti intr-o camera in care nu scade temperatura sub 5-6 grade atunci cand este ger afara ( Thelocactusi, Astrophytum cateva plante din Mammillaria, Eryosice, Escobaria...)
In Ianuarie as vrea sa schimb tot ce am la Pitesti in ghivece de minim 9x9 si sa le transfer in primavara la tara unde am alte plante de doua sezoane deja si carora le merge excelent in aer liber !
In masura timpului liber am sa va prezint un articol mai detaliat despre evolutia plantelor tinute in aer liber !

Gino

Mesaj de Gino » Mie, 27 Noi 2013 18:31

Buna seara
Salut Stelian

Pentru ca sunt printre putinii colectionari (termen exagerat in ceea ce ma priveste) care isi tin plantele in aer liber in perioada de vegetatie, sunt direct interesat de aceasta problema. Un articol pe aceasta tema este foarte bine venit si cred ca ar putea fi subiectul unui topic separat.
Pe de alta parte, subiectul poate sa fie neinteresant pentru cei care isi cresc plantele in sera, dar poate sa fie un subiect interesant pentru Xerophilia, raportat la conditiile din Romania, desigur.
Sunt dispus sa colaborez la un astfel de articol, cu participare multi, daca va fi.
Daca nu, pentru colectionarii romani, vor fi probabil suficiente mesajele de forum.

Scuze ca sunt in afara subiectului...
Gino

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 05 Dec 2013 16:17

In legatura cu termenul de colectionar-folosit de noi toti, poate nu ar fi o idee rea sa il schimbam in gradinar asa cum spun nemtii despre ei insisi . Suntem gradinari de cactusi si suculente. Colectionar suna asa ca si cand pui insecte in insectar sau timbre in clasor...rece, neanimat.
Un colectinar aduna, ordoneaza si pastreaza obiectul colectiei.
Un gradinar dezvolta, ingrijeste, ocroteste, creste gradina lui. El trateaza si vindeca bolile plantelor lui, le inmulteste, le combina pentru a obtine fiinte noi. Are o activitate de tip creativ, protectiv.
Ma declar gradinar de cactusi.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 11 Dec 2013 17:21

Azi am reusit sa ma mobilizez si ajutat de Lili am intins si stratul IV de folie. Acum plantele sunt protejate corespunzator, pot face fata la geruri de pana la -25 de grade.
Ieri am fost stresat fiindca a fost o intrerupere de electricitate de la 10 dimineata si pana la 11 seara.Pe la 4-5 dupa-amiaza am inceput sa dam telefoane si apoi am cautat echipa de interventie care ne-a asigurat ca pe la ora 6 e gata remedierea.In tot acest timp centrala nu putea functiona, s-a si supraincalzit si a intrat sistemul de racire pe apa in functie.
Pe la ora 8 am facut cea ce stiam demult ( de ani de zile) ca trebuie sa fac: am mers la magazin si mi-am luat un generator electric de 3kw impreuna cu cele necesare (cabluri, benzina, ulei). Am ajuns acasa, am reusit sa il pun in functie si si-a facut treaba cu brio :-)
Plantele sunt bine, in paralel fac si transplantari in ritmul in care pot. Acum pun la punct genul Mammillaria si sper ca pe primavara plantele sa fie aranjate asa cum imi doresc.
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”