Genul Ferocactus

gazistu

Re: Genul Ferocactus

Mesaj de gazistu » Mar, 04 Sep 2012 16:52

am pus si eu in galerie un ferocactus rectispinus 10 km s mulege, dar nu prea seamana cu ce ai postat tu

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 04 Sep 2012 17:10

F rectispinus e o forma heterogena de F emoryi si proportia de exemplare cu spini complet drepti e scazuta in cadrul populatiei ( din acest motiv si numele e oarecum inadecvat), majoritatea exemplarelor avand spini lungi sau foarte lungi si cu varful curb sau chiar cu carlig. Pe langa acest aspect exista o hibridizare naturala a plantelor cu plante din F peninsulae dand plante cu caractere intermediare.
In rezumat: forma cu spini drepti si extrem de lungi reprezinta o selectie de exemplare cu caractere speciale.
cactus wizard

gazistu

Mesaj de gazistu » Mar, 04 Sep 2012 17:31

sint de acord cu ce spui,dar daca intri la denumirile cactusilor,vei gasi zeci de denumiri la aceias specie. al meu seamana mai degraba cu emoryi decit cu un spini drepti.

Titus

Mesaj de Titus » Mar, 04 Sep 2012 20:51

Buna tuturor !

Buna Cristi !
Superb Fero-ul tau ! Astept (am) poze cu el inflorit !
Nu stiam de forma cu spini drepti ...Maine ii verific pe ai mei ,sa vad ...Daca nu o sa gasesc >>>apelez la ...cei care au !

Numai bine !

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 10 Sep 2012 17:17

A venit si vremea infloririi!

L-am polenizat cu Leuchtenbergia principis.
cactus wizard

gazistu

Mesaj de gazistu » Lun, 10 Sep 2012 18:58

citi ani are fero

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 10 Sep 2012 21:44

11 ani jumate
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 03 Mar 2013 13:29

De 5 ani incoace nu a fost an in care sa nu imi infloreasca in premiera cel putin o specie de Ferocactus. Am inceput cu fordii, apoi gracilis, latispinus, glaucescens, santamaria, chrysacanthus, horridus,reppenhagenii, rectispinus, latispinus v greenwoodii, viridescens. Acestia sunt dintre speciile semanate de mine; am mai avut flori pe cylindraceus, dar era planta cumparata, nu facuta de mine din seminte.
Am reusit in aceasta iarna sa ii transplantez pe cei mai mari in ghivece de 5 litri, ieri le-am dat prima udare din an, cu furtunul, asa ca s-a dus si praful din solul uscat d epe ei. Azi m-am uitat putin si surpriza: deja unele specii isi etaleaza bobocii micuti. F pilosus, in varsta de 11 ani, in premiera:

Mai sper in acest an la infloriri in premiera la F peninsulae, posibil si F wislizeni, F histrix.
cactus wizard

Roxana

Mesaj de Roxana » Lun, 04 Mar 2013 21:41

E superb cactusul!

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 02 Aug 2013 15:28

Daca anul trecut spinii cei mai lungi ai F rectispinus 10 km S mulege erau de 12 cm, azi am masurat cativa spini de 13 cm pe aceleasi plante :razz: . Tendinta este deci crescatoare, plantele sunt inca tinere...cine stie cat vor fi in viitor?

Ferocactus gatesii

Specie inrudita cu F gracilis, spini centrali mai ingusti decat la F gracilis. Populeaza zone restranse din peninsula Baja California.
In acest an am avut prima inflorire la aceasta specie. Sunt plante in varsta de 8 ani.

cactus wizard

michel

Mesaj de michel » Dum, 16 Mar 2014 22:53

Buna ziua !

Iata un gen care ma intereseaza in mod special, un gen pe care il admir foarte mult.

Un Ferocactus chrysacanthus, pe ghiveci de 11 cm diametru, planta pe care o am tot de la Adaria, planta semanata de Cristi in 2006 sau 2007.

P.S. - Cristi ai cele mai frumoase exemplare tinere ale genului pe care le-am vazut pana acum, cu atat mai mult cu cat ai un gen complet daca nu ma insel in ceea ce priveste speciile, subspeciile si varietatile. Felicitarile mele ! Ramai un exemplu pentru mine in acest sens.

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 17 Mar 2014 21:17

Salut Mihai,
Iti multumesc! Am norocul sa pot oferi plantelor mele conditii bune de cultura. Sigur ca asta a insemnat si sacrificii, ale mele si ale familiei mele, dar ni le-am asumat.
Deocamdata ii pot tine in ghiveci, probabil voi mai putea inca un numar de ani, dar pentru plantele acestui gen, in mod cert solutia ideala e cultura la sol. Tot mai mult am in vedere aranjament de cultura la sol pt Echinocactus, Ferocactus si columnari.Sa vedem ce va aduce viitorul!
cactus wizard

michel

Mesaj de michel » Lun, 17 Mar 2014 23:47

Salut Cristi !

Iti doresc sa reusesti tot ce ti-ai propus.
Parerea mea : daca vei pune astfel de plante la sol vei pastra multi ani acelasi ritm bun de crestere pe care l-ai oferit lor in primii ani de cultura, ritm care e de dorit la astfel de plante cu un asemenea gabarit la maturitate si un asemenea metabolism.

Iti tin pumnii !

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 02 Apr 2014 17:19

Asa cum am mai spus, an de an genul Ferocactus imi ofera cel putin cate o premiera florala. Deja anul acesta a debutat cu specia Ferocactus pottsii v alamosensis.
Plantele au 10 ani si din 4 exemplare din colectie, pe 3 am vazut mici boboci :-)
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 31 Aug 2014 13:37

La 13 ani de la semanare o superba specie de Ferocactus mi-a facut un cadou deosebit: prima floare pt Ferocactus cylindraceus E of Tecopa.
Inca o dovada a faptului ca acest hobby e o cursa lunga presarata cu numeroase obstacole si provocari, dar rasplata este mare si merita cu prisosinta efortul depus :-).
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”