Genul Ferocactus

Ovidiu

Re: Genul Ferocactus

Mesaj de Ovidiu » Sâm, 21 Iul 2012 07:57

Cred ca e Ferocactus wislizeni. Poate cineva confirma sau infirma?

Detalii spinatie si fructe

Andreea

Mesaj de Andreea » Lun, 06 Aug 2012 18:41

Buna ziua

De cateva zile sunt in concediu, si mai am cateva zile, asa ca m-am gandit sa continui transplantrarile.
Poate ca am fost cam absenta pe forumuri anul trecut si anul asta, postarile mele sunt sporadice si puctuale, asta pentru ca in aproape in fiecare zi preocuparea principala este sa transpalnteaz cat mai multe, profitand de caldura de afara care mie imi prieste si imi da energie. Imi incarc bateriile solare pentru la iarna, cand intru in hibernare. Programul meu este in functie de ciclul de viata al cactusilor, nu l-am adaptat asa, si asa simte organismul.
Dupa ce am terminat de facut Lobiviile, niste plante din seminte de la SB, toate Gasteriile si Haworthiile din care au cazut la inradacinat multi pui, a venit si randul Ferocactusilor, pe care i-am ocolit cu grija de ceva timp, asta din nehotarare daca ii tin sau ma hotarasc sa ii parasesc.
Am plante de mult timp, dar abia de anul trecut si anul asta am invatat ce inseamna sa ai o colectie ingrijita de care sa te ocupi. Pana acum, plantam noile achizitii din anii respectivi, mai transplantam ce mi se parea ca nu mai are loc in ghiveci, dar asta nu ocupa prea mult timp. In rest stateam la soare si ma bucuram cand prindeam vreo floare.
Dar anul trecut am muncit asiduu la multe specii, ca atunci cand incep, imi place sa fie toate tranplantate, desi nu sunt prea multe din aceeasi specie.
Iar ieri am avut o zi speciala ! Desi dl. Profesor ( respectiv Gino ), imi spune ca ar trebui sa renunt la multe specii, Ferocactusii fiind pe primul plan, urmand Echinofossulo, totusi nu pot renunta la ei. Si are mare dreptate, cand sustine asta. Sunt prea multe plante pentru mine, spatiul este insuficient, iar in plus, ferocactusii sunt incomozi, au spinatie de se inteapa unii pe altii cand ai pun iarna in ladite, nu infloresc prea curand, au nevoie de ghivece mari si mananca spatiu mult care la mine e deficitar, dar totusi... cand vad spinatia lor, cat sunt de solizi si vigurosi, simt ca trebuie sa stea cu mine!
Nu mai spun la vara minunata in care i-am achizitionat de la Lucian, care avea colectia in apropiere si cand mai avea avea plante de dat imi dadea un semn, iar eu ma bucuram sa vad ce mai ofera si sa plec apoi cu plasele pline acasa. Nu cred ca pot renuta la plante si la astfel de amintiri placute, la plantele de la el si cred ca acum se va bucura sa le vada in poze, stiind ca au crescut de la o mica samnta pusa de mana lui.
Asa ca, multumesc Lucian daca citesti aceste randuri, pentru plantele care mi le-ai dat si m-au bucurat si atunci, iar acum poarta amprenta ta si nu le pot da la altii, si indirect multumesc si lui Cristi, ca pe multe etichete era numele lui, probabil seminte din din 2006.
Poate ca Ferocactusii nu or fi floriferi, dar spinatia lor merita toata atentia mea. Mi ales ca asta e ce imi place la o planta, nu ma bucur neaparat de floarea pe care o face si de compania plantei in restul anului. Din pacate Ferocactusii mei stau in locul cel mai insorit, asa cum am fost sfatuita tot de Lucian cand mi-a vizitat colectia,. Atunci, in 2008, plantele erau putine si aranjate in plan orizontal, dar tot existau zone mai umbrite ( langa vita) sau mai mai insotite ( langa gardul de la strada). Acum, stau pe ultimul raft, locul fiind cel mai insorit posibil, dar acolo nu pot ajunge decat cu o scarita, pe care nu o utilizez cat de mult ar trebui. Iar cand ma urc si vad langa Fero, Lophophorele... arata ca de vise rele. Sunt super deshidratate, s-au retras mult in pamant, nu stiu ce se va alege de ele ! ( Si chiar mi-ar pare rau, ca sunt tot de la Lucian, cu diverse locatii, iar pana acum, aratau super bine. )
Nu vreau sa ma laud cu plantele, ci veau sa va arat ferocactusii mei proaspat transplantati, cu mica poveste a fiecaruia, iar rugamintea mea este ca la cei care nu au denumire sa ma ajutati sa o gasesc! Pentru ca mnici pana acum nu ii cunosc suficient, poate si pentru ca nu au fost la indemana sa ma uit mai cu atentie la ei si denumirile lor.

Ferocactus chrysachanthus - dat de Lucian in 2008
Imagine Imagine

Ferocactus covilei - luat din Carrefour, pe vremea cand nu stiam ce luam, ci doar ca imi p;acea cum arata. Identificarea mi-a facut-o Lucian.
Imagine Imagine

Ferocactus cylindraceus - tot din Carrefour, in 2005
Imagine Imagine

Ferocactus cylindraceus v. estwoodiae MG 416.95 - Lucian in 2008
Imagine Imagine

Ferocactus fordii - Ortega 2011, a fost singurul Fero comandat, dar nu m-am putut abtine cand l-am vazut
Imagine Imagine

Ferocactus glaucescens ch 249 Metzlitlan - de la Lucian in 2008, puse seminte in 2006. Este cam patat, cred ca este o caracteristica a acestui Fero, ca am mai avut unul care se patra la fel, iar atunci nu trecuse o vara ca asta peste el.
Imagine Imagine

Ferocactus hamathacanthus Ceballos, Durango, de la Lucian in 2008, luat la randul lui de la Cristi in 2006. Este Fero care imi place cel mai mult, iar daca acum are spinii astia, dupa ce i-m dat spatiu mai mare unde se vor duce spinii aia?
Imagine Imagine

Ferocactus hystrix - Carrefour 2007
Imagine Imagine
Ferocactus latispinus - facut cadou de Gino in 2006, luat special de la Ortega. Si asa cum mi l-a dat, asa a intepenit pana ieri, intr-un bol de plastic care se sfarama in maini. A avut si tentative de boboci, dr asta tocmai cand inceam sa il iernez, iar binenteles ca bobocii au fost ratati.
Imagine Imagine

Ferocactus potsii v. alampsensis Lucian 2008, de la Cristi din 2005. Imi place sa gasesc informatii suplimentare pe betisorul de identificare, cred ca asa ar trebui sa fie denumirile, cu cat mai multe date. Pana de caurand nu prea eram atenta, dar macar anul asta, nu a scapat o planta fata eticheta, ca inca mai am plante care le-am pus in ghiveci, cu gandul ca o sa le recunosc, iar acum ma intreb ce e cu ele...
Imagine Imagine

ferocactus rectispinus Cerro Colorado, SB 1700, Lucian 2008, Cristi 2005, iar semintele poate ca sunt din 2001
Imagine Imagine
Ferocactus santamaria San Carlos BCS, SB 1237, Lucian 2008, de la Cristi din 2006
Imagine Imagine
Ferocactus wislizenii v. herrerae - Lucian 2008, semanat in 2006
Imagine Imagine

Aici incep necunoscutele... Un fero facut cadou de Sorin la expozitia din 2011 din Tineretului. Cristi, cred ca poti sa ma ajuti... Ca de altfel la toti ceilalti de mai jos. Asta cand o sa ai timp , ca plantele nu fug de aici si cum au stat nebotezate pana acum, pot sa mai stea o vreme. Atunci o sa le fac o baie cu apa de ploaie!
Imagine Imagine
Ferocactus luat de la Obor, in 2009, pe vreme cand martisoarele aveau spini si asta era un motiv de bucurie.
Imagine Imagine

Un alt cadou, de data asta de Fabian, in 2011, care uitase placuta de identificare acasa...
Imagine Imagine

Cadou din Ungaria, de la o prietena, in 2010. Dupa cum vedeti, Ferocactusii sunt numai buni de facut cadou... :smile:
Imagine

Luat din Carrefour in 2008
Imagine Imagine

Semanat de Gino in 2010 sau 2009, nu mai stiu...
Imagine

Si doi Ferocactusi horridus, tot din seminte din acelasi an. fruc jumulit de la Ideea, dar din care au germinat putini.
Imagine Imagine

Si astia sunt cei cativa Fero pe care ii am, dar care in mod sigur se vor face niste monstrii peste cativa ani... Dar cine stie... Poate vor fi inflori :scratch: !

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Lun, 06 Aug 2012 20:01

Buna Andreea

Fain scris si faine ferocitati ai prin ograda. :smile:

Poate te ajuta un sfat pentru transplantarea instantanee in cazul in care transplantarea e ceruta doar de deteriorarea ghiveciului initial.

Ridici (cu grija!) ghiveciul cu planta ce trebuie transplantata si il pui cu totul in altul similar ca marime. Si GATA!
Exemplificare cu Ferocactus macrodiscus

Sorele imi distruge ghivecele transformand plasticul in ceva foarte, foarte casant. Ghiveciul nou e ceva mai rezistent si un pic mai scump. Nu cu mult dar vad ca nu mai gasesc. Mai apar la vanzare dar numai primavara.
Nu gasesc ghivece patrate convenabile. Vad ca preferatele care sunt tot timpul sunt cele rotunde. Oricum cele rotunde daca sunt tot din plastic ajung in aceiasi situatie.
Plus ca imi trebuie ghivece maricele nu doar din cauza marimii plantelor ci si pentru a evita supraincalzirea solului.
Si n-am nici un chef sa dau o gramada de bani pe ghivece din ceramica dichisita.
Ma bate gandul sa incerc sa fac ladite din lemn cum am vazut in pozele facute la domnul profesor Dobrota.
As putea sa-i plantez si la sol. Dar atunci adio daca ma mut iar. De cinci ani cactusii mei ma urmaresc cu incapatanare, indurand diverse mutari. Una la mai multe sute de km. Aproape o mie. Au rabdat in soare, in ploaie si vant. In caldura si in frig. Chiar si lapovita si slabe ninsori. Au stat singuri cu lunile, eu timp de doi ani fiind la distanta de peste o suta de km de ei si vizitandu-i doar pe la cate un sfarsit de saptamna.. Apa cand si cum.
N-am mai avut timp de transplantari. Am pierdut cativa ... Dar majoritatea au rezistat uimitor daca tin cont prin cate au trecut.

Am facut 'transplantarea exemplificata mai sus acum vreo doi ani' si vad ca planta nu a avut nimic impotriva ca e in acelasi sol de vreo patru ani. Componenta principala a solului sunt pietricelele ce se vad la suprafata.
Cel mai important e drenajul solului.
Acum sunt intr-o zona cu ploi multe. O sa vad ce va fi.
Un detaliu pozat acum doua zile.

eu zic ca ii merge bine.

Ovidiu

PS Daca identificarea nu e corecta trageti la raspundere profesorii. In cazul asta pe Cristi :grin:

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 06 Aug 2012 23:09

Buna Andreea,
Felicitari pt plante! Sunt foarte frumoase!
Ferocactusul de la Adaria este F viridescens Ensenada.Fero cadou din Ungaria este F pilosus (daca va dezvolta spini radiali subtiri) sau F stainesii daca vor ramane doar spini grosi; cel luat din Carrefour pare a fi un F cylindraceus; Fero de la Obor, cu spini galbeni este F chrysacanthus.
Ovidiu, imi place macrodiscusul tau! Face flori?
cactus wizard

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mar, 07 Aug 2012 20:42

Buna Cristi

Nu stiu daca a inflorit. :laugh: :oops: In cei doi ani in care ii vizitam sporadic mi s-a parut ca-l vad cu boboci :???: Dar cautand in baza mea de poze am gasit inflorire numai la celalat Ferocactus care il am. O sa mai scormonesc dupa poze vechi. Poate le-am arhivat gresit pe unele. Oricum o sa revin cu poze si cu celalalt inflorit.

Andreea

Mesaj de Andreea » Joi, 09 Aug 2012 14:05

Buna ziua
Buna Cristi! Multumesc de aprecieri la adresa ferocactusilor, intr-adevar s-au dezvolatat frumos, de aia nici nu vreau sa-i dau. Desi au avut soare din plin, nici nu prea s-au ars, nu se vad pete pe ei.
Dar, omului cand ii dai un deget iti ia toata mana, mai am doi Fero care nu stiu ce sunt. Daca se repeta ii dau,ca sa se bucure si altii de frumusetea spinilor. Daca imi suna bine denumirea ii pastrez!

Imagine Imagine
Asta cred ca e un chrysacanthus, este tot un cadou de la Adaria, din Tineretului.

Imagine Imagine
Asta are spinii subtiri, nu seamana cu nimic din ceea ce am. Nu i-am cautat denumirea pe net, spre rusinea mea...

Si poze de ansamblu cu fero aranjati la locullor, dupa transplantare.
Imagine Imagine
Dupa Fero, urmeaza Lofoforele, desi nu se ceve nimic din ele...

Titus

Mesaj de Titus » Joi, 09 Aug 2012 20:13

Buna tuturor !

Cristi , iti multumesc pentru deschiderea acestui topic . Ferocactusii sunt unul dinte genurile mele favorite. Spinatia deosebita pe care o au m-a atas ca un magnet de cand i-am vazut prima oara ! Stiu ca si tie iti plac mult si aceasta se vede din felul in care arata plantele deosebit de bine crescute pe care le-ai prezentat.

Andreea , vreau sa iti spun ca nu degeaba afirmi ca nu te poti despartii de Ferocactusii tai ...Sunt foarte frumosi ! Opinia mea in legatura cu Ferocactusul primit de la Adaria , este ca apartine speciei peninsulae . Dar in acest domeniu ,Cristi este cel care cunoaste cel mai bine acest gen si cu siguranta va da un"diagnostic" precis .

Ovidiu , am fost impresionat de macrodiscusul tau . Frumoasa planta !

Felicitari tuturor si sa aveti cat mai multe plante frumoase !

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 09 Aug 2012 20:19

Primul e F peninsulae dupa parerea mea.
Al doilea cred ca e F wislizenii.
cactus wizard

Roxana

Mesaj de Roxana » Lun, 27 Aug 2012 22:10

Aveti niste Ferocactusi superbi! Am si eu doi care vara aceasta s-au alungit considerabil(din lipsa de spatiu banuiesc) nu sunt complet deformati, zic eu, ii voi transplanta peste vreo 2 saptamani in niste ghivece mai mari.Intrebarea este, isi vor recapata forma rotunda in timp?

Stelian

Mesaj de Stelian » Lun, 27 Aug 2012 22:33

Buna seara Roxana ,

alungirea lor ( etiolare) este datorata probabil cantitatii insuficiente de lumina (soare ) pe care aceste plante le primesc .

Ferocactusii ( cactusii in general ) sunt plante care iubesc soarele , da-le mai mult soare , nu cred ca motivul alungirii este dimensiunea ghiveciului ( am avut Ferocactusi in ghivece rotunde de 5 cm care erau globulari ).

Lipsa luminii corelata cu udari dese a facut ca planta sa se alungeasca . Daca plantele sunt mici ai sanse ca ele sa-si revina in sezoanele urmatoare , facand o corelare intre soare , udari si substrat .

Posteaza cateva fotografii cu Ferocactusii tai , descrie din ce este format substratul tau, regimul de udare si expozitia fata de soare ( cate ore de lumina/soare are pe zi ) etc,si apoi putem sa vedem ce a fost bine si ce a dus la etiolarea lor .

Roxana

Mesaj de Roxana » Mar, 28 Aug 2012 17:08

Ferocactusii sunt pe balconul dinspre sud, in aer liber.In fiecare an ii scot prin mai-iuni si ii bag inauntru prin octombrie-noiembrie(in functie de vreme bineinteles).Primesc destul de putin timp soare direct(dimineata de regula) dar lumina naturala au pana seara. Despre substrat nu stiu multe, e o combinatie intre mai multe tipuri, cert e ca celorlalti cactusi le merge bine(zic eu bazandu-ma pe faptul ca au crescut destul de mult, nu sunt deformati si infloresc) . In legatura cu udatul ,vara cand e canicula si perioada lor de crestere ii ud o data la doua-trei zile.
Imagine Imagine Imagine Imagine

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 28 Aug 2012 17:17

Plantele sunt putin etiolate.Daca au stat inghesuite se poate sa se fi si umbrit reciproc.Da-le ghivece cu volum mai mare (cam dublul volomului ghiveciului actual).
In ani de zile, daca au lumina si spatiu suficiente, plantele vor creste mai groase si treptat portiunea bazala se taseaza, nemaifiind evidenta etiolarea de acum. Este un proces de durata.
cactus wizard

Roxana

Mesaj de Roxana » Mar, 28 Aug 2012 19:01

Imi poate spune cineva si ce tip de Ferocactusi sunt? Cred ca cel rosu e F. Latispinus si al doilea F. Glaucescens dar nu sunt sigura...

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 04 Sep 2012 16:10

E f glaucescens si o alta specie; posibil F peninsulae, nu e F latispinus.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 04 Sep 2012 16:14

La 11 ani de la semanare F rectispinus imi face o mare bucurie:
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”