Genul Oreocereus

Scrie răspuns [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Cristi

Genul Oreocereus

Mesaj de Cristi » Dum, 19 Feb 2012 14:37

Oreocereus (oros+cereus= lumanare de munte) este un gen de cactusi columnari originar din zonele inalte din America de Sud (Bolivia, Peru, Argentina si Chile). Numarul de specii este variabil in functie de clasificarea la care ne referim. Clasificarile mai noi includ in Oreocereus si genurile Arequipa si Morawetzia. Un alt motiv de incertitudine este si stabilirea granitei dintre variabilitatea intrinseca a unei specii si considerarea apartenentei la specii diferite .
Sunt plante de talie variabila in functie de specie si de altitudinea la care cresc (50cm-3m inaltime), solitare sau ramificate de la baza, poseda spini puternici si frecevent peri lanosi desi, lungi,mai rigizi decat cei ai genului Espostoa (exceptie Morawetzia sericata cu peri moi). Infloresc in varful plantei, flori in diferite nuante de rosu, asemanatoare florilor de Matucana. In general, cu cat altitudinea la care cresc e mai mare, cu atat plantele sunt mai scunde, mai ramificate si cu peri mai desi.
Plantele sunt extrem de frumoase constituind o nota de exotism si spectaculozitate pentru orice colectie.Fiind plante montane (pana la 3000m altitudine), sunt adaptate unei diferente mari de temperatura intre zi si noapte si unei intensitati maxime a radiatiei solare. Astfel, in special in sudul tarii noastre, la mijlocul verii, datorita noptilor foarte calde, ei tind sa intre in repaus de crestere.Iarna se simt bine la temperaturi de 2-5 grade noaptea si 5-15 grade ziua cu mentiunea ca numeroase specii (oreocereusii tip) rezista si al temperaturi de -10 grade. Pentru a avea exemplare superbe, e obligatoriu sa le oferiti o pozitie extrem de insorita,se uda dupa tipicul normal al cactusilor cu o pauza vara cand temperaturile nocturne trec de 20 de grade. Se fertilizeaza normal. Solul este nisipos-pietros cu un adaos de humus de cca 20-25%. Transplantari anuale sau la 2 ani pentru o crestere viguroasa si pentru formarea unei tulpini groase.
cactus wizard

Ovidiu
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Genul Oreocereus

Mesaj de Ovidiu » Mie, 18 Iul 2012 13:39

Buna

Am avut un Oreocereus trolli. Cumparat ca 'no name' si identificat ulterior.

Asa arata planta cumparata

I-am curatat solul si l-am plantat intr-un ghiveci mai mare

Din pacate l-am pierdut dupa cateva luni. Nu stiu exact cauza. Am mai luat o mamilarie de la acelasi producator si care traieste si azi bine mersi.

In zona mea e foarte greu cu piatra. Mi-ar place sa am alte roci pentru decorare. Pe sute de km nu gasesti nici o piatra, fiind o campie imensa. Pietrele mari din poza se gasesc de vanzare la saci cam de doua galeti sub denumirea de pietre de rau si costa 4 dolari si ceva sacul.
Piatra marunta care se vede la suparfata se vinde la fel, in saci de aceiasi marime, sub denumirea de "pea pebbles" - pietricele mazare si provine tot din rauri (adusa de departe)

ovidiux

Mesaj de ovidiux » Joi, 05 Noi 2015 19:40

buna am avut s eu ceva oreocereusi vreo 2 si i-am pierdut ambii nu stiu dc au putrezit la radacina

Andrew

Mesaj de Andrew » Lun, 12 Sep 2016 07:03

Am avut si eu 4...toti in acelasi ghiveci. Si au cedat unul cate unul...
Daca omul distruge natura,natura.l distruge pe om!

RamonaR
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Mesaj de RamonaR » Lun, 12 Sep 2016 11:22

si eu am cumparat din comert un ghiveci cu 3 Oreocereus, chiar daca ii udam foarte rar unul din ei s-a albit si inmuiat de pe o zi pe alta (verificati in fiecare zi). Am umblat la ei, am separat cactusul bolnav, am spalat bine bine bine de tot restul de 2 cactusi, am lasat sa se usuce si am plantat ulterior. Ii am si acum, arata foarte bine, dar daca ii lasam in pamantul acela de comert sigur nu mai aveam niciunul

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Lun, 12 Sep 2016 11:23

Acestia sunt
Fişiere ataşate
106021684_SSSNGUH.jpg
106021684_SSSNGUH.jpg (16.58 KiB) Vizualizat de 1458 ori

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Lun, 12 Sep 2016 16:12

Nu stiu in ce topic Cristi vorbea despre sevrajul plantelor cumparate din comert (olandeze) sunt invatate cu ingrasaminte si cu un ritm de viata diferit (comercial),cand ajung la noi ne asteptam sa se comporte precum cactusii adevarati ,dar ei sufera si noi habar nu avem,unii mai puternici rezista ,altii mor ,,aparent,, :ganditor: fara niciun motiv.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”