Ferocactusi bolnavi

Mihail Marius Dan

Ferocactusi bolnavi

Mesaj de Mihail Marius Dan » Mie, 15 Mai 2013 16:01

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in a stbili ce boala au Ferocactusii mei. Scurt istoric: cactusii stau la iernat intr-o camera cu geamuri spre nord de aceea au destul de putina lumina pe timpul iernii. Cind i-am scos afara (ii tin pe 3 mese dintre care 2 au un fel de acoperis din policarbonat) i-am protejat (umbrit) cu acoperisul meselor dar si suplimentar cu o folie peste acesta. Cu toate acestea pe cactusi au aparut niste pete mari galbene-maronii care au evoluat foarte urat. Initial am crezut ca este vorba de arsura solara dar dupa cum ma evoluat nu mai sunt sigur. Acestea s-au intamplat la masa cu Ferocactusi (preferatii mei) si s-a intamplat mai ales la plantele mature, cele tinere nefiind afectate!!
Ultimul cactus care a fost afectat este cel de mai jos. Ca o observatie aceste pete apar pe partea in care bate soarele dupaamiaza in cealalta parte epiderma lui fiind normala!!

[img][/img] [img][/img]

Ceilalti cactusi dupa aceasta “boala” arata astfel:

[img][/img] [img][/img]
[img][/img]

Primii care au fost afectati erau numarul 1 si numarul 2 din preferatii mei: acestia au fost afectati mai rau si am hotarat sa-I operez (mutilez). Ei arata asa acum:

[img][/img] [img][/img]

Iar celalalt:

[img][/img] [img][/img] [img][/img]
[img][/img]

Se observa ca ei vegeteaza in continuare dar nu mai am nici o idee ce li s-a intamplat! Mentionez ca vara trecuta le-am schimbat solul si ghivecele (s-a impinit cam 1 an de atunci), solul nu este mineral dar pe acest tip de sol au trait foarte multa vreme fara nici o problema (ultimul cactus atasat a fost de fapt printere primii mei catusi, olandez, dar care a inflorit la mine!!).
Daca cineva are idee ce li s-a intamplat va rog sa-mi dati un sfat sa stiu ce le mai pot face.

Multumesc!

Alex

Re: Ferocactusi bolnavi

Mesaj de Alex » Mie, 15 Mai 2013 16:12

Salut,
Din putinii mei ani de experienta tind sa cred ca este vorba despre arsuri solare.
Nu stiu, sa vedem ce spun si 'batranii"

ATar

Mesaj de ATar » Mie, 15 Mai 2013 16:46

Bună ziua,

Și eu zic că este arsură. Nu vreau să mă laud dar și la mine este așa ceva. Tot producție din acest an

ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

crysss

Mesaj de crysss » Mie, 15 Mai 2013 21:34

Buna
Anul trecut in iarna am iernat toate plantele din colectie in camara, neavand alt spatiu disponibil, acolo putina lumina si temperturi sub limita modestiei in primavara cand am terminat sera, asta fiind prin aprilie i-am mutat in casa noua, cum se spune, numai ca nu am stiut ca trebuie umbriti pentru ai feri de aceste urate arsuri solare asa ca si eu am patit la fel anul trecut dar pe mai multe specii diferite de cactusi, tot asa m-am speriat foarte tare ca am sa ii pierd. Am aflat intre timp ca arsurile solare de culoare alba sunt foarte periculoase spre deosebire de cele de culoare rosie care nu lasa urme pe epiderma plantei. Insa eu la primele semne albe pe suprafata lor am inceput sa intreb in stanga si in dreapta si nu au fost asa de afectati cum sunt ai tai, pentru ca i-am umbrit imediat.
Intre timp au crescut frumos am pierdut insa Hamatocactus setispinus la care i sa uscat conul de crestere din cauza arsurii si unul dintre Glandulicactusi unciatus care acum arata tare ciudat dar important este ca a scapat cu viata. Nu am intervenit cu "bisturiul" asupra lor si de aceea cred ca ai actionat cam pripit, dar sa mai vedem si alte pareri
Uite asa aratau in septembrie dupa arsurile din aprilie
si Glandulicactusul despre care vb uite-l anul trecut si acum .
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

Mihail Marius Dan

Mesaj de Mihail Marius Dan » Mar, 21 Mai 2013 18:56

Buna

Da, concluzia finala este ca au arsuri solare: au fost tiniti intr-o camera cu geamurile spre nord la iernat iar cand i-am scos in natura, primavara aceasta a fost de fapt o vara timpurie cu soare foarte puternic. Problema care m-a derutat a fost ca arsurile nu au fost pe conul de crestere unde epiderma este foarte tanara ci la baza (cum se vede si din pozele atasate) si din aceasta cauza nu i-am dus la umbra la timp.

Concluzia este ca cel mai bine pentru ei este o sera iar daca nu sunt posibilitati macar umbrirea sa fie corecta ( nu sunt suficiente o folie si policarbonatul= radiatiile ultraviolete patrund si duc la arsuri puternice).

Multumesc mult celor care m-au ajutat sa identific cauza reala!!

Mentionez ca pe cei doi pe care i-am "operat" pe fondul arsurilor solare puternice au fost atacati de bacterii si zona arsa incepuse sa putrezeasca.
De asemenea am constatat ca plantele tinere (tot ferocactusi) nu au suferit arsuri solare ci numai plantele mature.

Daca ma ajutati sa identific ferocactusul din ultimile 4 poze atasate o sa atasez la galerie poze cu el inflorit (legile lui Murphy au fost valabile si in cazul meu = primii doi cactusi preferati din colectia mea au fost aproape distrusi). Eu sper sa se vindece, cu toate ca zonele in care i-am "taiat" sunt cam portocalii?!

O sa va tin la curent cu evolutia lor.

Mihail Marius Dan

Mesaj de Mihail Marius Dan » Mar, 21 Mai 2013 20:30

Buna seara

Am revenit cu poze cu Ferocactusul meu preferat inflorit:

ovidiux

Mesaj de ovidiux » Vin, 23 Oct 2015 08:12

buna , cactusii indiferent de gen si de culoarea lor trebuie sa abe lumina multa de preferinta langa geam mare pt ca sa fie lumina macar 70/100 pe zi daca nu au lumina se deformeaza iar vara se pot arde cand sunt expusi la soare si nu sunt udati mai bine de 2 luni eu unu ii ud in vara din 2 in 2 saptamaini

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”