Opuntie infestata

Sabine

Opuntie infestata

Mesaj de Sabine » Vin, 10 Oct 2014 18:08

Am cumparat nu demult o opuntie, mai mult de curiozitate (nu mai vazusem fructe si eram destul de curioasa). Atunci nu am observat, dar acum se vede chiar bine ca este infestata. Aveti idee ce parazit este?

Cristi

Re: Opuntie infestata

Mesaj de Cristi » Vin, 10 Oct 2014 18:26

Par un fel de paduchi testosi.
Are radacini sanatoase? Daca da, ud-o cu Mospilan si/sau Confidor si vei scapa de ei; stropeste si cladodiile si solul.
cactus wizard

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Vin, 10 Oct 2014 20:23

' seara !

Da, sunt testosi de import, tocmai va povesteam ce am patit eu cu un astrophytum voluminos. In acel caz a meritat bataia de cap, dar cu o opuntie comuna nu cred ca merita - ar trebui tratata, izolata, urmarita, razuita, etc.

Ca observatie, pot sa spun ca n-au fost prea incapatanati si au decedat repede, dar au constituit un stres - teama de a se raspandi cumva in colectie.
Mai demult, am mai gasit o specie de testosi la o agava (stateau la baza frunzelor, unde sunt mai crude), dar cred ca era o specie mai comuna (mai mare si de culoare maro) - au disparut repede dupa tratament.

Altfel, am mai vazut testosi pe frunze de leandru si dafin - si astia adusi candva de prin Italia ... Progresau cand tineai planta in interior, regresau daca tineai planta in ploaie.

Sabine

Mesaj de Sabine » Dum, 12 Oct 2014 19:59

@ Cristi - radacinile sunt viguroase, n-am observat nimic cu ochiul liber, par sanatoase. Am transplantat planta si i-am facut o baie cu un rest de Mospilan. Am observat ca acele mici "capsule" se desprind foarte usor de pe suprafata plantei si cad ca si cand ar fi lipsite de viata, in sensul ca nu prezinta nici un fel de rezistenta: cad la simpla atingere. Nu prezinta leziuni, pete. Planta este izolata, acum doar urmaresc evolutia ei. Am acum Lambda-cihalotrin, recomandat de fito-farmacista, dar nu prea ma incumet sa folosesc... pentru ca nu stiu precis ce face (am cumparat... instinctiv).

@ Liviutz - am primit recent si niste cactusi cumparati din Lidl, opuntia fiind isprava mea (achizitionata din Cora). Nu-i prima data cand primesc plante cumparate din super, dar le tin izolate si astept sa vad ce apare pe ele. Sunt prea simetrice si par mult prea sanatoase, plus ca am fost in Lidl si-am vazut ca multe plante au deja chiriasi, ceea ce inseamna ca nu-i exclus ca si cactusii mei sa prezinte "noutati".

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”