Culoare ciudata la M. perezdelarosae

Scrie răspuns [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
volmar

Culoare ciudata la M. perezdelarosae

Mesaj de volmar » Dum, 29 Mai 2016 13:24

Salut.
Facand poze la flori, am constatat ca una dintre Mammillaria perezdelarosae are o culoare destul de ciudata la flori. Este un roz iar la descrierea plantei pe Mammillarias net, floarea ar trebui sa fie alb spre crem. Are cineva vreo explicatie?

Marius.

Cristi

Re: Culoare ciudata la M. perezdelarosae

Mesaj de Cristi » Dum, 29 Mai 2016 15:33

Superba! Nu am mai vazut asa culoare! Eu cred ca e pur si simplu foarte fericita si de aceea e asa...sau poate e timida? :-)
Felicitari!
cactus wizard

Magdolna

Mesaj de Magdolna » Dum, 29 Mai 2016 17:09

Frumoasa planta! Am si eu un asemenea exemplar, dar si cu floarea crem. Poate este o varietate.

O alta curiozitate: Un Gymnocalycium mihanovichii variegata are 2 boboci de culori diferite - unul variegata iar al doilea de culoare normala.

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Dum, 29 Mai 2016 18:45

Servus !

Foarte frumoasa planta lui Marius - dar n-ar trebui sa ne mire culoarea. La aceasta specie, culoarea florilor este intre alb si roz intens, dupa cum vedem si intr-un fain topic de pe mammillaria.net :
http://mammillaria.forumotion.net/t1264 ... zdelarosae

volmar

Mesaj de volmar » Dum, 29 Mai 2016 22:01

Multumesc pentru ajutor, acum m-am lamurit asupra enigmei.
Sa aveti teposi multi si sanatosi, Marius.

Scrie răspuns
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Înapoi la “Discutii generale”