Boala necunoscuta la Mammillaria

RamonaR

Boala necunoscuta la Mammillaria

Mesaj de RamonaR » Mie, 06 Iul 2016 21:44

Va rog daca puteti sa ma lamuriti si pe mine cu ce ma lupt aici. Am o mammilaria primita de curand, cand am primit-o era imbibat de apa pamantul.. De atunci se chinuie, nici nu moare dar nici nu isi revine. Mai nou are 4 boboci dar pe masura ce cresc bobocii planta parca se strange si mai rau..
Fişiere ataşate
received_1357896090906706.jpeg
received_1357896090906706.jpeg (199.02 KiB) Vizualizat de 1353 ori

RamonaR

Re: Boala necunoscuta la mammilaria

Mesaj de RamonaR » Mar, 12 Iul 2016 10:19

Nimeni nu stie cu ce ma lupt ? :(

Melchior

Mesaj de Melchior » Mie, 13 Iul 2016 11:44

Cauza poate sa fie un fung ( ciuperca),arsura sau paianjen rosu. In primul rand presupunand ca solul este bun, eliminati pietricelele din ghiveci pentru ca arata a alabastru care este o varietate a gipsului cristalin. Daca este marmura alba, poate sa ramana pentru ca nu se dizolva calciul din ea dar este mai greu de urmarit umiditatea solului. Cel mai probabil este o ciuperca deci trebuie urgent stropit cu un fungicid dupa care sa-o puneti treptat la soare si urmarit daca pe mamilele noi mai apar ranile alea maronii. Udat mult mai putin, planta trebuie supravegheata un timp pana isi revine.

Gino

Mesaj de Gino » Mie, 13 Iul 2016 19:20

Buna seara

Pentru a lamuri mai bine situatia, ar trebui sa ne dati mai multe detalii :
- De unde provine planta ( pare sa fie Dolichothele ... Are si boboci florali ! )
- Ce substrat are si ce diametru are ghiveciul
- De ce insolatie beneficiaza
- Care este ritmul udarilor
- Mai sunt si alte plante afectate ?

Mie mi se pare, daca ne raportam la aspectul mamilelor cat de cat sanatoase, ca planta este usor deshidratata, sau are si ceva probleme cu radacinile ...
Gino

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Joi, 14 Iul 2016 10:22

Melchior scrie:Cauza poate sa fie un fung ( ciuperca),arsura sau paianjen rosu. In primul rand presupunand ca solul este bun, eliminati pietricelele din ghiveci pentru ca arata a alabastru care este o varietate a gipsului cristalin. Daca este marmura alba, poate sa ramana pentru ca nu se dizolva calciul din ea dar este mai greu de urmarit umiditatea solului. Cel mai probabil este o ciuperca deci trebuie urgent stropit cu un fungicid dupa care sa-o puneti treptat la soare si urmarit daca pe mamilele noi mai apar ranile alea maronii. Udat mult mai putin, planta trebuie supravegheata un timp pana isi revine.
Multumesc frumos pentru raspuns, pietrele sunt spartura de marmura.
Chiar nu stiu ce s-a intamplat cu el, dintr-o data s-a festelit asa... O sa ii fac un tratament urgent cu fungicid, am Topsin in casa, o fi prea tare pentru el?

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Joi, 14 Iul 2016 10:33

Gino scrie:Buna seara

Pentru a lamuri mai bine situatia, ar trebui sa ne dati mai multe detalii :
- De unde provine planta ( pare sa fie Dolichothele ... Are si boboci florali ! )

Mie mi se pare, daca ne raportam la aspectul mamilelor cat de cat sanatoase, ca planta este usor deshidratata, sau are si ceva probleme cu radacinile ...
Am raspuns punctual la fiecare intrebare :)

- De unde provine planta ( pare sa fie Dolichothele ... Are si boboci florali !
Planta este o Mammillaria longimamma.
Nu o am de foarte mult timp, am primit-o la schimb cu alte plante, era foarte ud pamantul si nu avea radacini deloc in momentul in care am primit-o.
Boboceii au aparut acum 2 saptamani, sunt 4 la numar, dar pe masura ce ei cresc planta se stafideste ....

Substratul e format din : spartura de marmura, pietricele mici, nisip, perlit si foarte putin amestec de cactusi.
Am preferat sa il tin momentan intr-un paharut transparent nu foarte inalt, pentru a-i asigura cat mai multa aerisire la radacini (nu stiam exact care e cauza, radacinile cresc si par ok).

Planta nu este expusa soarelui, este in balconul inchis unde sunt in permanenta geamurile deschise (deci aerisire are din plin).

L-am udat foarte rar, deoarece nisipul mentine pamantul umed mai mult timp (mai ales ca nu bate soarele pe el)

Este singura care are problema asta, in momentul in care am observat problema era langa ceilalti cactusi care nu au aceasta problema.

Multumesc anticipat !

demi

Re: Boala necunoscuta la Mammillaria

Mesaj de demi » Vin, 15 Iul 2016 12:30

Buna ziua

Daca planta a fost proaspat inradacinata , probabil ca nu are inca radacinile dezvoltate suficient si nu preia destul nutrieti si isi foloseste resursele propri pentru a hrani boboci si din aceasta cauza se deshidrateaza asa tare si i se usuca mamilele .
Spartura de marmura eliminatio din amestec .
Vasele transparente nu sant bune pentru cactusi .
Cum ati descris componenta solului dupa parerea mea este prea mineral , Dolichotele-le necesita un sol mai organic (30-35 % pamant de frunze ).
Si daca are radacinile destul de bine dezvoltate nu are de unde sa traga nutrienti (spartura de marmura=0 nutrienti ; nisipul=0 nutrienti ; perlitul=0 nutrienti ) .
Eu as face 1 parte nisip grosier 0,5-5 mm + 1 parte perlit + 3 parti sol pentru cactusi .
Prin pahar transparent nu ajutati la aerisire , aerisere asigura pietricelele si perlitul daca e de granulatie mai mare 2-5 mm .

Cu stima Mihai

Gino

Mesaj de Gino » Vin, 15 Iul 2016 19:32

Buna seara

Punctez si eu la cele spuse de catre Demi :
- Ghiveciul ar trebui sa fie de plastic, dar nu transparent, sau ceramica, sa aiba gauri suficient de mari pentru eliminarea surplusului de apa, obturate cu pietre de preferat.
- Substratul ar trebui sa fie format din pamant obisnuit plus nisip / pietris. Cel mai simplu de realizat.
- Eliminati mamilele uscate prin taiere
- Daca ar fi planta mea, eu as elimina imediat si bobocii florali.
- Dupa transplantarea intr-un ghiveci si substrat adecvate, as adapta treptat planta catre soare plin.
- Dupa aceste operatii, asa cum spunea si domnul Levai, as stropi cu fungicid, chiar daca nu ar fi necesar.
Gino

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Sâm, 16 Iul 2016 21:00

Multumesc mult pentru raspunsuri! Am luat un fungicid, mai e il stropesc. De transplantat ma ocup tot maine inainte sa il stropesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”