La adăpost sau nu?

monicaprobst

La adăpost sau nu?

Mesaj de monicaprobst » Vin, 23 Sep 2016 12:42

Buna ziua tuturor,

Desi toamna parea destul de indepartata saptamana trecuta, când aveam in Cernavoda peste 30 de grade, iata ca a venit buluc peste noi, cu ploi torentiale nesfarsite care mi-au inundat gradina si mi-au udat cactusii din plin. Parerea mea, un pic cam mult. Pamantul din ghivece pare sa se usuce destul de greu (sau deloc), iar azi-noapte temperatura a coborat la 8 grade. Nu stiu cum ar fi mai bine: sa-i mai las la aer, astfel incat pe timpul zilei sa mai beneficieze de soarele zgarcit si cetos sau sa-i duc la adapost? Mai mult decat atat, pe duminica se anunta alte ploi. Multumesc.
Support bacteria, they are the only culture some people have.

AlexandruDragomir

Re: La adăpost sau nu?

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 23 Sep 2016 13:32

Monica, eu mi-am pus la adăpost o parte din plantele suculente și cactușii, iar pentru restul am o folie de celofan pregătită în caz că ar ploua din nou.
Într-adevăr, vremea asta induce o uscare foarte lentă a substratului. Aici a fost și ceață ieri. Per total foarte umed.
Dacă ai un loc luminos și uscat totul este în regulă.
Ps: Măcar plantele din zone montane par a se simți bine în atmosfera asta.

monicaprobst

Mesaj de monicaprobst » Vin, 23 Sep 2016 13:39

Multumesc, Alexandru. Maine seara ii duc la locul de iernat.

Melchior

Mesaj de Melchior » Vin, 23 Sep 2016 13:51

In aceasta perioada locul plantelor este inca afara la aer. Bineinteles trebuie protejate deja de ploi ,de exemplu se pot pune pe o masa mai mare facuta din lemn sau chiar din metal. La cele patru colturi ale mesei pe patru stalpi se fixeaza un acoperis usor pe un schelet din lemn acoperit cu folie rezistenta.Noi avem 3-4 astfel de mese de peste 10 ani si sunt rezistente inclusiv la furtuna. Ceva de genul acesta, daca avem materialul se poate face in cateva ore:

monicaprobst

Mesaj de monicaprobst » Vin, 23 Sep 2016 13:58

Arata super. Din pacate nu am spatial necesar dar ii pot adaposti sub streasina, care este destul de lata. Nu incap toti dar mai improvizez. Pana cand ii tineti afara? Multumesc.

Melchior

Mesaj de Melchior » Vin, 23 Sep 2016 14:11

Pana ce scade temperatura medie zilnica consecutiv doua- trei zile sub 5-6 grade.Dar asta este numai o foarte mica parte a colectiei, plantele de colectie sunt altundeva, dar mare parte tot afara protejate de ploi. Anul trecut a fost un fel de record,15-20 noembrie le-am pus la adapost cele care se vad pe mese.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 23 Sep 2016 14:38

Și anul acesta se anunță temperaturi decente până spre sfârșit de octombrie. Rămâne de văzut cu ploile.

tenie

Mesaj de tenie » Vin, 23 Sep 2016 14:39

Eu am preluat de la unii colectionari ideea ca plantele trebuie sa aiba un acoperis deasupra pentru a evita inundarile (atunci cand ploua mai mult). De-a lungul timpului am folosit mai multe variante pentru gazduirea cactusilor, dar am avut grija sa aiba un acoperis (din policarbonat transparent). Ce-i drept, pe net am gasit recomandari mai bune pentru acoperirea cu folie din plastic, dar aceasta cedeaza dupa un numar de ani (functie de calitatea ei).

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 23 Sep 2016 14:42

Dacă nu este o folie de calitate, riscați să se rupă după o expunere îndelungată la soare.
Mai ales dacă apare o furtună rece după o zi caniculară.
Cred că policarbonatul este o decizie bună ^ ^

POP ROXANA

Mesaj de POP ROXANA » Lun, 03 Oct 2016 21:11

Ii duceti pe toti odata la adapost, sau pe cei mai sensibili ii duceti mai devreme? Ai mei sunt inca afara dar pusi in ladite ca sa ii pot transporta repede in caz ca vine vreun inghet. Credeam ca masa acoperita am inventat-o eu :))
Fişiere ataşate
238 Cactusi 06.16.JPG
238 Cactusi 06.16.JPG (104.41 KiB) Vizualizat de 1282 ori

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 03 Oct 2016 22:42

Buna seara.
Eu tin plantele sub ploaie din aprilie pana in noiembrie si nu par sa aiba nicio problema. Ba dimpotriva ... intra hidratate foarte bine la iernat.
Anul trecut am baga plantele pe 21 noiembrie.. pana atunci au permis temperaturile.

Daca speciile nu sunt recunoscute ca fiind sensibile si daca substratul are drenaj bun totul este in regula. Cel putin asta mi-a aratat experienta pana acum.

@lexx

Mesaj de @lexx » Mar, 04 Oct 2016 10:01

Eu sunt un pic confuz. Din ce am citit, daca temperaturile scad sub 5 grade mai multe zile consecutiv, atunci plantele ar trebui bagate la adapost. Exclud ploile care, evident, trebuie tinute departe de plante. Incepand cu saptamana asta deja se anunta in fiecare noapte sub 5 grade, chiar 0-1-2, apoi par a creste catre 3-4-5 grade.

Eu le-am bagat in weekend la adapost, intr-un beci de tip camara, uscat, aerisit, si foarte mare, aprox 30-40 m2. Conditiile de iernat sunt bune, insa mi-e ca le rapesc o perioada in care ar mai putea fi in vegetatie.

Voi ce ziceti?

Multumesc mult.
Fişiere ataşate
14485006_10209030591555917_4413357498597862583_n.jpg
14485006_10209030591555917_4413357498597862583_n.jpg (147.71 KiB) Vizualizat de 1262 ori

tenie

Mesaj de tenie » Mar, 04 Oct 2016 10:57

Eu am o nedumerire referitoare la continutul damigenei, altfel muraturile arata apetisant. :)

Eu tin plantele in Bucuresti, stau la casa. Chiar daca vin perioade ceva mai reci nu intentionez sa bag plantele in casa prea curand. Oricum plantele sensibile (ex: puii mai mici de 2-3 ani) le tin mereu in casa, la o fereastra mare orientata catre sud. Sunt plante care infloresc toamna, cred ca e pacat sa le bagi la beci de acum. Spre sfarsitul toamnei, cand apare bruma, le mut in ladite pe care le mai plimb intre terasa si casa, ca sa beneficieze la maxim de soare. Iarna le tin in ladite stivuite intr-o camera aerisita, cu temperaturi 10-15 grade. Dar orice colectionar adevarat iti va recomanda o sera in care plantele sa stea tot anul. Eu nu am reusit deocamdata ...

@lexx

Mesaj de @lexx » Mar, 04 Oct 2016 11:22

Sa inteleg ca mai bine le scot din nou afara? Si in cazul asta sa le mai dau 1-2 udari?

Si eu visez la o sera si sper sa vina cat mai curand :grin:

Multumesc foarte mult

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Mar, 04 Oct 2016 16:08

si eu tot in ladite I-am pus si ii tin inca afara pana tarziu,uneori cand e mai frig ii acopar noaptea ,ziua intend laditele la soare,cei mari ii bag direct in casa cand se raceste tare,asa ca eu zic sa-i mai scoti putin la lumina insa mai usurel cu apa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”