La adăpost sau nu?

Alex

Re: La adăpost sau nu?

Mesaj de Alex » Mar, 04 Oct 2016 17:37

E mult prea devreme. Niciodata nu am bagat plantele mai repede de 1 noiembrie.
Le-am adapostit in cazuri extreme (ploi prelungite pe parcursul a mai mai mult de doua zile toamna) dar niciodata la iernat atat de devreme.

Pe langa faptul ca o luna in plus de iernat inseamna dezhidratare in plus, pierdeti si saptamani bune de crestere (si chiar inflorire)

@lexx

Mesaj de @lexx » Mar, 04 Oct 2016 19:21

In cazul asta udarile cat de dese ar trebui sa fie?

Adica sa mai fac o singura udare pana la 1 noi? Sau sa fac eventual 2?

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 04 Oct 2016 19:47

Buna seara

Plantele mele, cactusi si suculente, se afla undeva in sudul judetului Teleorman si stau afara din aprilie pana in noiembrie.
Niciodata nu le-am bagat la interior mai devreme de 1 noiembrie.
Incepand cu 1 octombrie am pregatite folii pentru acoperire in caz de ploi abundente si temperaturi scazute.
Conditiile de la mine sunt diferite de alte regiuni ale tarii, totusi cred ca indiferent de regiune, plantele ar trebui sa stea afara pana in jur de 1 noiembrie, protejate mai mult sau mai putin impotriva ploilor si temperaturilor mai scazute.
Cred ca este mai bine pentru plante sa suporte diferentele de temperatura intre zi si noapte, protejate fiind in aer liber, decat sa stea la interior unde diferentele de temperatura sunt minime.
In ceea ce priveste udarile - la exterior sau la interior fiind plantele in aceasta perioada, consider ca cel mai tarziu la 1 decembrie substratul tuturor plantelor - cu exceptia celor care vegeteaza iarna - ar trebui sa fie perfect uscat si plantele in repaus hibernal.
Sigur, se pot spune mult mai multe pe aceasta tema, exemplificand pe fiecare gen si specie in parte ...
Gino

POP ROXANA

Mesaj de POP ROXANA » Mar, 04 Oct 2016 20:09

Eu le-am dus la adapost in seara asta, aici e posibil ca la noapte sa fie sub 0. Le voi scoate maine dimineata la soare.
Cat despre udat, cred ca depinde si de conditiile de iernare. Una e sa fie in sera unde temperatura poate fi controlata, alta e sa fie duse de afara direct in beci. Eu voi mai uda doar daca se anunta cel putin 3 zile consecutive cu soare, asa incat solul sa fie uscat inainte sa le duc la iernat. Plantele mele sunt majoritatea in repaos; oricum nu se vor mai hidrata chiar daca le ud.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mar, 04 Oct 2016 20:16

Eu mă bucur că am pus plantele la adăpost fiindcă se anunţă în jur de 0-1C la noapte şi nu am posibilitatea de a merge la ţară până săptămâna viitoare. Altfel aş fi stat cu grijă.
Nu au mai rămas pe afară decât nişte aloe, sedum, plante alpine, deci pot să stau acum relaxat în faţa calculatorului.
Aş fi vrut să le mai las, dar cum nu pot să le văd decât la 2 săptămâni, am zis că este mai bine aşa.

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 04 Oct 2016 20:24

Temperaturi Craiova ...

http://rp5.ru/Vremea_%C3%AEn_Craiova

Temperaturi Sibiu

http://rp5.ru/Vremea_%C3%AEn_Sibiu

La Sibiu nu mai este de tinut plantele afara ...
Gino

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Mar, 04 Oct 2016 21:11

Buna seara !

Subliniez si eu un fapt important pentru incepatori: NU udati cactusii toamna tarziu - intai pentru ca apa se va evapora din sol extrem de lent si riscati putrezirea radacinilor, si apoi pentru ca plantele vor ramane in vegetatie prea mult/tarziu si coroborat cu conditiile de iluminare slabe, riscati etiolarea si imbolnaviri.
Chiar si daca scapati de aceste efecte nedorite, tot ramane o slabiciune a plantei centrata pe zonele de crestere prea crude si prea "zemoase" - susceptibile de deteriorari peste iarna din varii motive.
Exceptiile de la aceasta regula pot fi zonele cu clima mai calda sau plantele tinute intr-o sera.

Fortarea prelungirii sezonului de vegetatie este o socoteala gresita - nu e mai corect si mai sigur sa avem in primavara plante cu aspect echilibrat/natural si ... in viata ?

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mar, 04 Oct 2016 21:20

Da, am greşit eu. Mă uitasem la noaptea de 5-6 octombrie. Eu folosesc accuweather şi anunţă 2 C (real feel 0C), deci cred că la ţară, fiind în zonă deluroasă, va fi mai frig. Tot timpul sunt cu 2-3 grade mai puţin.
Vine frigul, domnule Gino. Asta este...mereu trece prea repede vara :scratch:
Utile sfaturi, Liviutz. :bere-noroc:

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Mar, 04 Oct 2016 21:28

Alex Dragomir, pai tocmai, ai procedat corect ca le-ai pus la adapost, numai sa nu fie ude (daca ar fi ude, sugerez fortarea zvantarii cu un ventilator).
Si eu am procedat la fel cu niste plante mai sensibile, se anuntasera ploi urmate de nopti cu temperaturi sub zero - reteta dezastrului.

PS: La naiba, asa e, sezonul e cam scurt la noi ! Parca primaverile sunt prea reci si verile prea scurte ! Asta sau am imbatranit si eu :scratch:

Alex

Mesaj de Alex » Mar, 04 Oct 2016 22:24

Buna seara,
Liviutz.. nu recomanda nimeni prelungirea fortata a sezonului.

Anul trecut, la 21 nioembrie cand am bagat in sfarsit plantele (mai mult speriat de calendar) aveam 10 grade noaptea si 20 ziua fara urma de nori.

Este clar faptul ca trebuie urmatira prognoza si nu recomanda nimeni niciun fel de risc, pana la urma "better safe than sorry" .. cum ar spune americanu'

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Mar, 04 Oct 2016 23:05

Lasa mai Alex ca tu esti un caz special, tu stai in Primaverii ... :joy: :grin:

PS: Acum multi ani am cumparat de la cineva o colectie, prin septembrie. Intamplarea a facut ca fostul proprietar sa le fi udat zdravan chiar inainte sa le iau eu. La vremea aia nu-mi facusem sera si nici la Bucuresti nu mai aveau loc, asa ca le-am pus intr-o camera neincalzita din casa de la tara, si doar un incalzitor cu termostat.

NICI VORBA sa se mai usuce solul, n-am avut ce le face (poate doar sa le fi scos din sol complet) ! Cred ca erau ude si in primavara. Vorbesc de cele care au mai supravietuit, cam jumatate ...

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mie, 05 Oct 2016 07:38

Bună dimineaţa!
Am umezit prin pulverizare pământul acum o săptămână, când am plecat, deci nu cred să fie vreo problemă. Am zis să le mai las totuşi puţină umezeală.

@lexx

Mesaj de @lexx » Mie, 05 Oct 2016 12:55

Am mers un pic mai departe cu analiza si am luat inregistrarile concrete ale temperaturilor de pe siteul http://www.accuweather.com care este de referinta in domeniu.

Am trecut in tabelele de mai jos temperaturile minime si pe cele maxime inregistrate in luna septembrie si pe cele prognozate pentru luna octombrie. In plus, am trecut si datele istorice trecute pe site. Iar la sfarsit am facut si mediile lor.

Am luat in considerare 2 orase de referinta: Craiova (pt campie) si Alba Iulia (pt depresiune, unde am eu colectia :grin: )

Iata tabelele:
Fişiere ataşate
Analiza_temp_minime.jpg
Analiza temperaturi minime
Analiza_temp_minime.jpg (184.75 KiB) Vizualizat de 502 ori
Analiza_temp_maxime.jpg
Analiza temperaturi maxime
Analiza_temp_maxime.jpg (197.17 KiB) Vizualizat de 502 ori
Analiza_temp_medii.jpg
Analiza temperaturi medii
Analiza_temp_medii.jpg (205.78 KiB) Vizualizat de 502 ori

@lexx

Mesaj de @lexx » Mie, 05 Oct 2016 12:55

Am citit de 2 ori toate mesajele voastre (va multumesc foarte mult) si concluzionez urmatoarele:

- cel mai indicat este sa se tina plantele in vegetatie cat mai mult
- plantele trebuie neaparat ferite de ploaie
- temperaturile sunt potrivite atata timp cat nu scad mediile zilnice sub 5-6 grade mai multe zile consecutiv
- in perioada de toamna plantele trebuie udate, insa foarte putin si rar
- conditia esentiala este sa intre in iernat complet uscate

Legat de tabelele cu temperaturi, pentru luna OCTOMBRIE reies urmatoarele:

- temperaturile minime sunt cu 2-3 grade mai mari la Craiova decat la Alba Iulia insa maximele doar cu 1 grad
- in Craiova nu exista in luna octombrie medii zilnice consecutive sub 5-6 grade in timp ce in Alba Iulia exista riscul sa scada asa in ultima saptamana (prognoza). Datele istorice ne spun insa ca nici in Alba Iulia nu scad sub 5-6 grade mai multe zile consecutiv
- pentru ambele orase, mediile zilnice pe luna octombrie sunt peste 7-8 grade

CONCLUZIA MEA FINALA:
- plantele ar putea fi tinute si in luna octombrie afara, daca se respecta conditiile mentionate de voi.

Voi reveni ulterior si cu o analiza pentru luna noiembrie, impartita pe saptamani, sa vedem ce iese.

Oare ar mai fi si alte completari sau concluzii, sau poate am omis sau gresit ceva?
Va multumesc mult inca o data.

@lexx

Mesaj de @lexx » Mie, 05 Oct 2016 12:57

rectificare greseala: in toate tabelele, pentru luna octombrie, coloanele cu actuale sunt de fapt prognoze. Deh, copy-paste-ul....

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”