Rugaminte - Identificare castusi

Meeshoo Klan

Rugaminte - Identificare castusi

Mesaj de Meeshoo Klan » Joi, 29 Sep 2016 10:34

Bună ziua,
Vă rog, dacă se poate, să mă ajutați cu identificarea celor 4 cactuși pe care i-am primit cadou (sunt achiziționați din Dedeman, cred). Din ce am căutat, al treilea de la stânga la dreapta este Echinocactus (scaunul soacrei). Dar pe restul nu i-am putut identifica în niciun fel.
Oare se întâmplă ceva rău cu ei dacă îi pun în aceeași jardinieră? Cum ar trebui să prepar jardiniera pentru o bună drenare a apei?

Imagine

Mulțumesc anticipat și scuze pentru deranj.

Magdolna

Re: Rugaminte - Identificare castusi

Mesaj de Magdolna » Joi, 29 Sep 2016 11:22

Bine ai venit pe forum!
Nu ne deranjezi, poti intreba oricand orice are legatura cu cactusi .
1. Cleistocactus strausii
2. Probabil Mammillaria elongata- nu se vede bine
3. Intradevar Echinocactus grusonii
4. Oreocereus
In ce priveste solul, daca cauti pe forum la Transplantari, vei gasi retete de sol. In principiu trebuie sa fi bine drenat, cu multe pietricele, putin pamant organic. Se pot pune deocamdata in aceeas jardiniera, dar cu timpul vor trebui separati, pt, in afara de Mammillaria, sunt de talie mare.

Meeshoo Klan

Mesaj de Meeshoo Klan » Joi, 29 Sep 2016 11:32

Mulțumesc mult de tot pentru răspunsul prompt :)

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 29 Sep 2016 17:23

Bună ziua.
Cred că cel de-al doilea cactus al dvs. are ataşate flori artificiale. Este un procedeu pe care îl consider absurd şi totodată dăunător plantelor.
Aţi putea să încercaţi îndepărtarea acestora, dar cu mare grijă. Există posibilitatea ca florile artificiale să se desprindă cu tot cu ţesutul sănătos...Un procedeu de neexplicat, cu atât mai mult cu cât mulţi dintre aceşti cactuşi au flori mult mai frumoase şi complexe decât cele aplicate.
Puteţi afla mai multe aici:

https://youtu.be/agKwSIQturY

PS: Pozele nu sunt foarte clare şi s-ar putea să mă înşel, dar sunt 99% sigur. Cred că am văzut şi eu unul asemănător în comerţ (+florile false).
Şi atenţie la cactuşii ''lânoşi''. Au nevoie de ceva mai puţină apă. În mediul de viaţă este o adaptare pentru a reţine şi condensa umiditatea din aer, ceaţa etc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”