Semințe harnice cactuși

AlexandruDragomir

Semințe harnice cactuși

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 05 Noi 2016 17:59

Bună seara!
Am văzut acum ceva timp semințe de cactuși puse la vânzare în Leroy Merlin.
Mi-am zis că, deși probabil nu va răsări nimic, merită să încerc. Erau împachetate prin 2015, deci nu prea erau speranțe.
Firma din Franța, titlul era cam așa:
Semințe profesionale
Cactuși mix
Am descoperit doar 2 specii diferite, un indiciu fiind dat de forma semințelor.
Nu Mare mi-a fost surprinderea când, astă-seară, am descoperit 3 semințe care germinau.
Și asta după 2 zile și 8-10 ore!
Știți cumva ce specie ar fi atât de rapidă?

ATar

Re: Semințe harnice cactuși

Mesaj de ATar » Lun, 07 Noi 2016 08:44

Bună ziua,

Semințele de Astrophytum germinează în general așa repede. Sunt semințe mari, maronii.
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Lun, 07 Noi 2016 17:49

Sunt maro vişinii.
Şi destul de mari. Se poate să fie Astrophytum, într-adevăr.
Vă mulţumesc.
:cactus2:

,Alexandru

demi

Mesaj de demi » Lun, 07 Noi 2016 18:24

Salut
O precizare in legatura cu semintele de Astrophytum : au aproximativ 1,5-2 mm , sant maroni si au forma unui coif .

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 07 Noi 2016 19:29

Buna seara

Si eu am semanat in decursul anilor seminte cumparate la plic, ambalate in diverse tari ... unde nu cresc astfel de plante in natura : Germania, Franta, Olanda, Bulgaria, Australia ... si chiar Romania !
Trebuie sa stiti ca astfel de seminte ( ca si plantele colorate, ingrasate, parazitate ), nu se adreseaza cunoscatorilor, ci amatorilor surprinsi in mega-magazine de faptul ca ... uite dom'le au si seminte de cactusi ... hai sa cumpar si eu un plic !
Si daca in reclama se spune ca sunt seminte profesionale, increderea este si mai mare !
Ce se intelege de fapt prin sintagma seminte profesionale ? - dincolo de reclama ?
Chiar as fi curios sa citesc pareri ...
Revenind strict la subiect , din experienta pot sa spun ca in mixul de seminte la plic, aproape indiferent unde sunt ambalate, predomina semintele de Ferocactus, Rebutia, Mammillaria, cereoizi si cateva seminte distintinctive de Opuntia.
Adica in principal semintele speciilor cu fructe ce contin foarte multe seminte ... si usor de prelucrat.
N-am vazut niciodata in astfel de plicuri seminte de Astrophytum , e drept, nici n-am cumparat foarte multe.
Altfel, semanarea unor astfel de seminte, are un anumit farmec si categoric, mai multe asteptari.
Abia dupa un anume timp incepi sa te dumiresti asupra genurilor, si dupa alti ani si asupra speciilor ...
Succes !
Gino

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Lun, 07 Noi 2016 23:05

Bună seara!
Dimensiunea cam asta ar fi, dar în ceea ce priveşte forma nu prea seamănă. Îmi par relativ ovale, regulate. Dar vom vedea.
Probabil că sunt ceva specii de Ferocactus sau Mammillaria. Opuntiile ştiu cum arată când răsar şi nu am momentan nimic asemănător.
Legat de semintele profesionale, din experienţă, sunt firme care fac selecţii de specii, pun plicuri mai mari şi poze mai frumoase, ca să zic aşa. Una peste alta, calitatea este de multe ori mai bună, dar nimic ieşit din comun. Fac rost de un aviz european sau ceva de genul ăsta (care dă bine), cresc preţul şi ....cam atât. Măcar nu pun seminţe de altceva...
Astă-primăvară am luat seminţe de Myosotis alpestris şi m-am trezit cu nişte plante sfrijite de Myosotis Arvensis care creşteau sălbatice şi prin curtea mea....şi culmea, cele sălbatice arătau mult mai bine şi erau şi mai sănătoase.
Şi eu sunt curios să văd ce genuri am pe acolo. Din câte se pare sunt doar două.
Tocmai de aceea am zis să iau un mix. În plus, voiam să verific dacă vor germina. Eram puţin sceptic.
O seară plăcută vă doresc,
:cactus2: Alexandru

tenie

Mesaj de tenie » Joi, 10 Noi 2016 21:24

In 2013 (cand am abordat mai serios pasiunea asta) am cumparat mai multe plicuri cu seminte, unele din Cehia altele de pe piata locala (tot seminte de import). Mi-au iesit ceva plante, in special Opuntia si Echinocactus grusonii. Dar rezultatele nu se compara cu cele obtinute din amestecul de seminte primit cadou (la achizitionarea altor seminte) de la colectionarii locali. Atat ca diversitate cat si ca rata de germinare.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 10 Noi 2016 21:45

Bună seara!
Îmi dau seama că rezultatele sunt mult inferioare. Nimic nu se compară cu nişte seminţe proapăt recoltate.
Probabil că asta am şi eu. Trebuie să fie nişte specii comune.
Măcar 4-5 de supravieţuiesc, tot e ceva. O să pun la primăvară şi seminţe recoltate în România. Am primit nişte fruncte de Melocactus şi Astrophytum.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 13 Noi 2016 21:54

Câteva update-uri cu semănăturile.
Din câte se pare, pot spune cu o precizie de 80-90 % unul din sortimentele din comerţ este o varietate de Echinocactus grusonii..
Era de aşteptat. Forma relativ distinctă a plantulelor m-a condus spre acestă foarte probabilă opţiune. Un alt criteriu ar fi cel al omniprezenţei speciei în plicurile mixte.
Legat ce celălalt gen, niciun indiciu momentan.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mar, 29 Noi 2016 21:59

Ceva update-uri cu seminţele din comerţ.
Se disting clar două specii. Nu tocmai multitudinea promisă.
Rata de germinare a fost bună, iar plantele se prezintă bine.
Au început să apară primii spini.
Răsadurile au fost acomodate la mediul exterior uscat din săptămâna a doua.
Este ziua 25-26 de la semănare.

veterinar

Mesaj de veterinar » Mie, 30 Noi 2016 16:22

Salut Alexandru
Felicitari pentru pasiunea de a insamanta,dar cu simpatie si respect iti dau un sfat|Acum vreo 25 de ani in urma cand am inceput sa colectionez cactusi,cumparam orice gaseam,majoritatea fara nume,si nici vorba de FN.Atunci fostul presedinte al "Aztekium" Mircea Savu mi-a spus asa:Domnule,nu mai cumpara varza " De atunci achizitionez numai plante sau seminte cu nume si pe cat posibil cu FN.Si acum ,in gluma,sfatul meu "NU mai semana varza"Sunt suficient de multi furnizori de seminte identificate.
Cu respect,Nicusor

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 30 Noi 2016 18:06

Felicitari, Alexandru!
Asa am inceput si eu acum 17 ani. Vei avea si succese si esecuri, dar din fiecare e ceva de invatat si in timp rezultatele vor fi tot mai bune.
cactus wizard

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mie, 30 Noi 2016 20:32

Bună seara şi mulţumesc frumos pentru sfaturi şi încurajări :bere-noroc:
Am o mulţime de seminţe frumos etichetate de Astrophytum, Melocactus şi alte câteva specii primite de la colecţionari din ţară.
Vor fi semănate în primăvară şi o să păstrez o listă cu fiecare specie astfel încât să nu le încurc.
Acestea au fost pur şi simplu pentru a experimenta puţin. Am zis să văd dacă merge, ca să zic aşa. Asta nu înseamnă că nu voi creşte plăntuţele. M-am ataşat deja de ei :cactus2:

O seară bună şi numai bine.
Alexandru D.

veterinar

Mesaj de veterinar » Dum, 04 Dec 2016 17:28

Nu arunca nimic din ce ai produs tu,chiar daca nu le vei determina niciodata.Sunt amintirile de inceput ale oricarui colectionar si vor avea valoare sentimentala.
In martie pot sa-ti ofer ceva seminte de gymno daca te va interesa
Nicusor

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 04 Dec 2016 18:28

Bună seara!
Cu siguranţă că vor rămâne în colecţie. :cactus4: :cactus2:

Mulţumesc. Da, chiar îmi doream seminţe de Gymno. O să vă contactez în primăvară :cheers:

Cu tot respectul, Alexandru D.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”