O mica nedumerire

ascendfallen

O mica nedumerire

Mesaj de ascendfallen » Joi, 16 Feb 2017 14:38

Buna ziua!
Poate cineva sa ma lamureasca de ce majoritatea crescatorilor de cactusi notabili din Europa nu vand cactusi in aceasta perioada din an? Inteleg ca e frig pe timpul transportului si asta ar putea sa dauneze plantutelor, dar problema se poate remedia prin ambalaj. Oricum cactusii sunt in repaus vegetativ si in genere destul de rezistenti la un 0-5 grade. 3-4 zile de transport si tranzit cu greu ar putea sa le dauneze in conditiile unui ambalaj decent si in cazul in care vehiculul folosit nu e carul cu boi.
Daca tot e vremea transplantatului, de ce n-ar fi si vremea achizitionatului plantelor dorite? Oare nu-i mai mult stres pentru cactus sa fie dezradacinat in iulie cand e in boom vegetativ, bagat intr-o cutie de carton si trimis cine stie unde?

Exceptie la regula asta am gasit pana acum doar la uhlig-kakteen. Am comandat ceva cactusi de acolo in ianuarie pe vremea aia cu ger si zapada. Au venit in 7 zile, au mai stat 7 fara substrat, inca 14 fara apa si acum ca s-a mai incalzit un pic deja dau semne ca totul e ok.
Daca mai stiti nurserii de calitate care livreaza iarna, informati-ma va rog si pe mine.

Roxana

Re: o mica nedumerire

Mesaj de Roxana » Joi, 16 Feb 2017 16:11

Poate nu doresc sa se complice cu ambalaje speciale? Plus ca banuiesc ca ar trebui sa taxeze in plus si poate se gandesc ca asta le limiteaza numarul de clienti? In plus, cred ca exista risc de inghet, cel putin la unele specii, chiar in ambalaj, chiar daca riscul poate e mic, imi imaginez ca majoritatea nu vor complicatii de acest fel(returneaza banii/trimite alta planta/risca sa ti se faca reclama negativa).

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 16 Feb 2017 18:13

Eu am trimis plante la rugamintea cuiva in decembrie si le-a primit unele fiind inghetate. Depinde si despre ce specii vorbim. Concluzie: firmele serioase din zonele temperate nu expediaza iarna. Plantele in vegetatie suporta bine trauma expedierii si isi revin fara probleme.
cactus wizard

Gino

Mesaj de Gino » Joi, 16 Feb 2017 19:22

Buna seara

In primul rand studiati si acest topic...

transplantari-situatii-diverse-t21.html

Apoi : iarna marea majoritate a cactusilor si suculentelor sunt in repaus , cel putin in conditiile de la noi, dar si in majoritate din Europa.
Sunt putini colectionari si nurserii din Europa ce-si permit costuri mari pentru mentinerea plantelor in vegetatie ...
Revenind la subiect, trebuie spus ca dupa perioada de repaus, se intampla ca nu toate plantele sa reintre in vegetatie, din diverse motive care nu tin de vointa noastra si uneori nici de conditii, cat de bune ar fi ele.
Conditiile meteo intra si ele in calcul.
Astfel, marii producatori aleg sa nu vanda in perioada de iarna !
Legat de topicul de mai sus, eu sunt in deplin acord cu marii producatori, dar si din punctul de vedere al transplantarilor.
Eu transplantez primavara si vara, cu plantele in vegetatie si nu "adormite" !
Gino

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”