Conditiile bune creeaza exemplare slabe

Alex

Conditiile bune creeaza exemplare slabe

Mesaj de Alex » Joi, 16 Mar 2017 19:59

Salut,
Stim cu totii ca plantele noastre sunt influentate de conditiile de crestere.
De la amestecul de pamant pana folosirea sau nu a substantelor de ingrasare (sau chiar dozarea acestora) toti factorii afecteaza pozitiv sau negativ o planta.
Plecand de la ideea expusa in titlu, va arat mai jos urmatoarea fotografie:

Imagine

Nu stiu daca ambele plante au aceeasi varsta (aici ar putea probabil sa ma lamureasca Cristi) dar stiu ca acestea au fost crescute in aceleasi conditii. De la semanatul de catre Cristi si dezvoltarea acestora una langa alta, au ajuns la mine deodata si au crescut in acelasi ghiveci.

Diferentele intre exemplare sunt mai mult decat evidente. Planta din dreapta este deformata si prezinta niste pete neplacute la vedere pe cand cea din stanga pare mai "normala'.

Sunteti de acord cu ideea expusa in titlu? Oare pana la urma, curarea conditiilor pana la refuz nu creeaza niste monstri?
Credeti ca facem bine plantelor noastre prin lupta continua de a le oferi conditii cat mai prielnice?

Personal consider ca limitarea conditiilor de crestere si pierderea a 30%-50% din plantele proaspat rasarite ar oferi speciilor o sanatate genetica de care este mare nevoie. Am ajuns sa avem exemplare care nu traiesc decat pe portaltoi.

Melchior

Re: Conditiile bune creeaza exemplare slabe

Mesaj de Melchior » Sâm, 18 Mar 2017 12:41

Cu cat oferim conditii mai bune plantelor noastre, vom avea exemplare mai frumoase si mai sanatoase. Restul sunt povesti. Exemplul dat, un Astrophytum hibrid,ingramadit intr-un ghiveci mic nu justifica presupunerea. Sunteti convins ca aveti un sol adecvat pentru un Astrophytum ? Un sol trebuie pentru o semanatura ,planta tanara si alt amestec, pentru o planta matura. Nu ati scris de cat timp ingrijiti aceste plante si de ce nu au fost transplantate. Pe portaltoi trebuie crescute numai plantele clorofil deficitare, in rest in functie de conditiile fiecaruia putem linistit creste pe propria radacina. Daca avem conditii de cultura perfecte (mai greu in conditiile climaterice de la noi ) vom avea si plante rezistente.

Alex

Mesaj de Alex » Sâm, 18 Mar 2017 16:01

Doream sa atrag atentia asupra efectului pe care il pot avea anumite gene slabe asupra sanatatii unor specii. Gene care supravietuiesc doar din cauza conditiilor prea bune oferite in cultura.
Cate seminte din fructul unui astrophytum ajung la maturitate in natura, pana la urma?

Discutia nu are nicio legatura directa cu plantele din imagine. Personal sunt convins ca am un amestec adecvat pentru Astrophytum.
Plantele din imagine aveau loc suficient anul trecut si evident au fost transplantate. Le-am folosit doar pentru exemplificare.
Plantele mele, sunt off-topic,o duc foarte bine si daca nu ma insel au si inflorit anul trecut (cel puti ncea dinn dreapta).

Revenind la subiect, Darwin spunea "Survival of the fittest" (Supravietuirea celui mai adaptat).

P.S:
Daca avem conditii de cultura perfecte (mai greu in conditiile climaterice de la noi ) vom avea si plante rezistente.
Exact la asta ma refeream. Sunteti convins ca aceste "conditii perfecte" ofera rezistenta SPECIEI pe termen lung?

Melchior

Mesaj de Melchior » Sâm, 18 Mar 2017 16:49

Salut Alex!

Am inteles. Eu cred ca conditii perfecte putem avea numai in locul de origine a plantei.Sau f. greu si altundeva unde se creeaza cond. asemanatoare din natura dar este costisitor. Putem creste cactusi afara in stancarie 2-3-4 ani fara probleme, dar la noi oricand poate sa vina un sezon mai dificil care poate sa omoare plantele. In natura selectia se face automat dar la noi daca din 10 seminte rasar 2-3 , cum sa mai renunti la 50%. Si de ce nu rasar semintele toate, este o alta problema mai complexa, pentru care sunt mai multi vinovati, incepand de la cine face poenizarea plantelor si face tratamente la ele, ca sa produca seminte cat mai repede .

Alex

Mesaj de Alex » Sâm, 18 Mar 2017 18:27

Tocmai, cred ca in mediul lor natural aceste plante nu au deloc conditii prielnice (cel putin pentru plantele tinere).
Din zeci de seminte (in cazul unor specii) ajung la maturitate foarte putine exemplare. Probabil ca asta este si motivul pentru care aceste plante sunt atat de rezistente. Pana la urma, supravietuiesc doar cele mai puternice exemplare.

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 20 Mar 2017 20:39

Evident ca noi, prin atentia data plantelor, scadem rata pierderilor comparativ cu cea care apare in natura. In acelasi timp, in natura sunt eliminate exemplarele care sunt mai putin adaptate conditiilor si bolilor de acolo. In natura plantele sunt fortate sa reziste, altfel pier. Noi le dam sol, ingrasaminte, le tratam, le repicam....
In multe generatii sunt sigur c a plantele din cultura vor deveni mai slab pregatite pentru viata in natura, mai sensibile.
Ce e de facut? Cand cumparam seminte scumpe nu ne vine sa lasam sa moara jumatate din plante doar pentru a le selecta pe cele mai rezistente. Cand obtinem noi seminte multe, ne putem permite acest lux. Din cate am inteles, domnul Wessner (cultivator de echinopsisi) isi supune plantele mici la o astfel de selectie si rezultatul este ca are plante rezistente.
Oricine a crescut plante din seminte a observat ca vigoarea puilor nu e identica. Sunt plante foarte viguroase, multe sunt medii si cateva-codase.
cactus wizard

Melchior

Mesaj de Melchior » Sâm, 25 Mar 2017 11:20

"In multe generatii sunt sigur ca plantele din cultura vor deveni mai slab pregatite pentru viata in natura, mai sensibile."

Cultivand plantele in ghivece deja am facut un compromis si am adaptat plantele sa creasca asa. Crescandu-le in ghivece nu le pregatim pentru viata in natura. Dar sunt convis asa cum s-au adaptat sa creasca in ghivece, oricand se pot planta in natura si prin selectie vor supravietui si acolo mai multe exemplare.

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Sâm, 25 Mar 2017 20:23

Ideea exprimata de Alex este clasica si suna asa: "slabirea presiunii evolutioniste a mediului conduce la degenerarea speciei". Aceasta idee este vehiculata chiar si privind specia umana insasi - "inmuierea" conditiilor de mediu prin tehnologie, abolirea selectiei naturale prin medicina si cultivarea empatiei umaniste ar fi factori care ar frana evolutia umana, conducand pe termen lung, nici mai mult nici mai putin, la extinctie !

Chestiunea este disputabila. Parerea mea este ca, pur si simplu, schimband conditiile de mediu (inclusiv prin tehnologie, organizare sociala, etc), punem o specie/indivizii intr-o noua situatie evolutionista, dar fara sa afectam vitalitatea acestora.

Practic, plantele noastre se adapteaza la noi conditii de cultura, si inevitabil devin "altceva" fata de cele din natura - este un fenomen firesc.
Nu trebuie sa ne preocupe asta atata vreme cat scopul nostru nu este unul stiintific (privind eventuale reinsertii ale plantelor in natura, etc).

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”