Familia Passifloraceae

Ovidiu

Familia Passifloraceae

Mesaj de Ovidiu » Mar, 07 Aug 2012 00:36

Passiflora incarnata

Floarea straneste multe pasiuni in jurul ei

- nativa in jumatatea estica a SUA, urcand de la golful Mexicului urcand pana cam la limita de unde incep Marile Lacuri.
- desi nativa in Texas eu nu am gasit-o decat crescand spontan intr-un oras. Planta din imagine e rasarita spontan langa un gard. O data am vazut mai multe despre care cineva care locuia in zona mi-a confirmat ca au iesit spontan.
- este o liana ierbacee ce se catara cu ajutorul numerosilor carcei ce apar la axila frunzelor. Tulpina poate fi pubescenta (cu perisori pe ea) sau poate lipsita de perisori.
- frunza, petiolata (cu codita), serata, palmata (forma de palma), cel mai frecvent trilobata (cu 3 lobi) sau ocazional pentalobata (cu 5 lobi) (planta fotografiata prezenta mai multe frunze pentalobate decat trilobate)
- floarea, caracteristica, atractiva ce iasa imediat in evidenta. In conditii bune infloreste abundent. (Planta fotografiata nu era la maximul floral)
-- boboci
-- caliciul 5 sepale, corola 5 petale. Privite de sus sepalele au aspect petaloid putand fi confundate si floarea poate parea a fi cu 10 petale
-- floarea are o cacarcteristica aparte fata de diagrama (schema) uzuala a unei flori si anume are deasupra petalelor o coroana de apendici filiformi (firisoarele) dispusi in mai multe straturi.

Floarea fiind mare cu elemente clare, cred ca e pacat sa nu profit pentru o prezentare mai avansata. Mai ales ca frecvent este dificil a vedea elementele clar, cu ochiul liber, fara a folosi o lupa. Cine doreste poate sari aceasta parte direct pana la nota finala.

-- androceul (totalitatea staminelor) alcatuit din 5 stamine. Gineceul alcatuit dintru singur pistil care este tri-carpelat. Se vede clar divizarea in trei carpele (carpela este organul prin care este receptat polenul)
-- androceul si gineceul sunt crescute pe un organ numit androginofor - acel cilindru ce se vede in poza, care se inalta din centru printre coroana filiforma si pe care sunt asezate staminele si pistilul.
-- Ovarul este superior (foarte evident la aceasta floare). Adica este crescut deasupra receptacolului (receptacol - terminalul de care este atasata floarea, de unde incep elementele unei flori).

Obs: In general pentru o floare pozitia ovarului poate fi superioara, inferioara sau intermediara. Pozitia se considera fata de receptacol.
A se vedea diagrama de aici: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ovary_position.svg

Nota: Intentia nu este de a da o turnura "academica" (vorba lui Gino) subiectelor. In fapt elementele prezentate sunt sumare si folosesc in general termeni ce se predau la botanica in clasele gimnaziale. In fine se preadu pe vremuri ca nu stiu cum e acum. Oricum eu nu am facut botanica de nici un fel ca am fost un an experimental si in a 5-a am facut anatomie care s-a reptat in a 8-a. Din pacate din cauza exeprimentarilor am pierdut unda din placerile scolii. Asta e.
Deci rogu-va nu ma acuzati ca am iesit din patratel cu descrierea la ultima poza. Din motive practice a trebuit sa decupez altfel ultima poza. :smile:
Subiectele ce le deschid pe familii de plante sunt o invitaitie pentru oricine sa puna fotografii cu plante din familia respectiva. Cand stii numele e usor sa gasesti de care familie apartine planta.
Uneori deduci/intuiesti familia dar nu stii numele si fotografia de asemnea poate fi pusa in sectiunea corespunzatoare.
Scopul este de a ne familiariza cu plantele dupa familia botanica din care fac parte. In timp se formeaza o dexteritate care este folositoare in identificare frumoaselor necunoscute misterioase (ca sa vorbesc un pic si poetic) Deci cine vrea mai mult contribuie. Cine nu, nu. Repetarea unei specii nu e deranjanta, la urma urmei repetarea este mama invaturii.
Iar de s-a pune o poza gresit, adica la familia de care nu apartine, n-a fi nici un bai. Desi cel mai bine ar fi sa ne prindem de greseala. Sigur vorbesc de greseala de incadrare dupa floare si nu datorita taxonomiei ce se schimba chiar si la nivel de familie la unele plante. Taxonomia e alta poveste si cand ne prindem, adica aflam ca s-a schimbat nu avem decat sa facem o mentiune in subiect despre fapt.

Gino

Re: Familia Passifloraceae

Mesaj de Gino » Mar, 07 Aug 2012 19:35

Buna seara

Floarea pasiunii, asa cum este ea cunoscuta cel mai bine, denumita uneori si floarea ceas pentru ca unele specii isi deschid florile in jur de ora 12 ziua, este destul de cunoscuta in Romania.
Exista din cate stiu si cateva colectii particulare ce cuprind zeci de exemplare, una dintre ele fiind a doamnei Magda Somesan de la Drobeta - Turnu Severin.
Cea mai cunoscuta la noi este cu siguranta Passiflora caerulea, singura ce suporta si temperaturi negative si care poate fi cultivata in aer liber, cu precadere in zonele cu temperaturi mai blande iarna, Banat, zona de vest si zona Dobrogei.
Necesita musuroiri bazale si protejari cu diverse materiale in perioada de iarna.
Este invaziva si cu o crestere rapida din primavara pana in toamna, vara inflorind masiv.
In urma cu cativa ani am avut P. caerulea in gradina de la tara, catarata intr-un par aflat in apropiere.
Planta a facut senzatie printre vecini si era admirata de toti cei care intrau in curte si dadeau cu ochii de ea.
A rezistat fara probleme in prima iarna, doar musuroita bazal.
Evident, toate coardele au pierit, dar in primavara au plecat altele.
In a doua iarna, desi mai bine protejata, a degerat probabil.
In aceasta vara am plantat iarasi cateva plante la tara.
Sper ca de data asta sa am mai mult noroc.
O alta Passiflora foarte cunoscuta la noi este P. edulis, prin fructele ce se gasesc uneori in marile magazine sub denumirea de fructele pasiunii.
Gino

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mie, 08 Aug 2012 07:44

Passiflora X hibrid `Incense`

geodezia

Mesaj de geodezia » Lun, 20 Aug 2012 12:00

vreo 2-3 planute de caerulea am eu de vinzare

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”