Si plantele au suflet ? - discutii

Gino

Si plantele au suflet ? - discutii

Mesaj de Gino » Mar, 06 Noi 2012 21:55

Buna seara

Maniera de abordare a acestui subiect este una preluata din ziaristica.

SI PLANTELE AU SUFLET ? este titlul unui articol amplu ce urmeaza sa apara la sectiunea de articole a forumului in zilele urmatoare.
Materialul apartine unui cunoscut autor roman ce abordeaza in scrierile sale stiintele de frontiera.
Articolul in cauza abordeaza fascinanta lume a plantelor cu atingeri si in domeniul cactusilor.
- Au plantele suflete ?
- Vad plantele mediul inconjurator ?
- Pot ele sa comunice intre ele ?
- Pot plantele sa comunice cu structuri vii asemanatoare lor din Univers ?
- Asculta plantele muzica ?
Sunt intrebari tulburatoare la care veti gasi raspunsuri in articolul promis.
....Asta sigur, daca va intereseaza... :ganditor:
Gino

Alex

Re: Si plantele au suflet ? - discutii

Mesaj de Alex » Mie, 07 Noi 2012 12:46

Salut,
Curiozitatea ma face sa astept cu interes articolul. Cine stie, daca e suficient de bine documentat si cu exemple concrete poate la vara urla Mozart 10 ore pe zi printre plantele mele :D

Gino

Mesaj de Gino » Mie, 07 Noi 2012 20:45

Buna seara tuturor
Salut Alex

Bine ca macar este cineva interesat de astfel de informatii, asta inseamna ca n-am muncit degeaba...
Ce ziceai tu Alex ?, Mozart ?, stai sa vad...
Nu !, ai scapat de Mozart ! :lol:
Gino

Kiryll

Mesaj de Kiryll » Mie, 07 Noi 2012 21:51

Bach?
Vivaldi?
Pachelbell?

Si da, plantele comunica intre ele, cu mediul si primesc semnale de la acesta. S-au facut experimente diferite etc. Era o carte pe care am citit-o demult Viata secreta a plantelor, parca. Foarte interesanta.

Asteptam totusi articolul complet, sa mai scot de la naftalina cunostintele :mrgreen: :sar:

adarianul

Mesaj de adarianul » Joi, 15 Noi 2012 20:20

Buna tuturor

Dag Panco imi povestea ca atunci cand o persoana pe care nu o agrea intra in sera de cactusi starea generala de sanatate a acestuia se deteriora.Avea dureri de cap,ameteli.In schimb o persoana care iubea plantele intrand in sera uita de probleme si avea o stare de beatitudine.

Adevarul e ca si eu cand am probleme de orice fel ma refugiez in sera.

Sa auzim de bine

Gino

Mesaj de Gino » Joi, 15 Noi 2012 20:28

Buna seara

Sunt perfect de acord cu ceea ce spui.
Atunci cand Dag a fost la mine la Caravaneti, eu n-am avut niciun fel de dureri de cap si nici plantele de suferit, chit ca nu erau pe sol mineral, :lol: ba din contra ne-am simtit foarte bine cu toti, adica si noi doi si batranii mei si plantele. :lol:
La vizitele mele la Dag habar nu am cum o fi fost dar pe mine nu m-a durut capul, ba din contra, mi-a facut de fiecare data placere.
Gino

adarianul

Mesaj de adarianul » Joi, 15 Noi 2012 20:31

E semnul ca iubesti plantele si ele raspund pe masura.Deasemeni e semnul ca esti intr-o buna relatie de prietenie cu protectorul lor.

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Sâm, 17 Noi 2012 22:52

Salut

pai e simplu - daca e o persoana pe care nu o agreez, pai nu are ce cauta la mine in sera;

parerea mea e ca explicatia e mult mai simpla - la astfel de intalniri cafeaua se transforma rapid in bere, visinata, o tuica de casa, etc....de unde si durerile de cap :grin:

Ciprian

George

Mesaj de George » Sâm, 22 Dec 2012 17:12

Buna tuturor! Avand in vedere ca si plantele au celule specializate in diferite parti ale plantei (radacini,tulpina,frunze, spini,flori,carcei,etc.), cu care sunt nevoite sa ”perceapa” mediul in care traiesc (temperatura,umiditate,lumina,vant si/sau muzica)...cred ca si plantele au suflet; sufletul unei plante cred ca este o forma de energie (invizibila ochiului uman), proprie fiecarei plante(asa cum difera si personalitatile oamenilor) cu care plantele ”comunica” intre ele (inca nu inteleg cum,dar constat din cercetarile altora ca o fac incredibil de bine).
Ce sa mai spun...subiectul e cu bataie lunga si asteptam parerile tuturor(chiar daca ati crede ca unii vor zambi fata de ceea ce credeti) :roll: ,insa doar stiind cat mai multe idei despre acest subiect,ne vor creste sansele de a incepe sa-l intelegem, deci curaj la scris :sar:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

crysss

Mesaj de crysss » Lun, 07 Ian 2013 18:24

Buna,

Sincer pentru mine nu prea e important daca plantele au suflet sau nu pentru ca orcum vorbesc cu ele toata ziua(acum daca ma aud bine, daca nu, nu e nicio problema ca vorbesc singura), le mangai chiar daca au tepi parca nici nu ma mai inteapa, de cantat nu le cant ca nu vreau sa le :speriat: cu vocea mea. Orcum dupa o zi grea de munca ma refugiez in sera cel putin 10 minute si parca uit de toate necazurile si supararile de peste zi.

Numai bine va doresc
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”