Familia Krameriaceae

Ovidiu

Familia Krameriaceae

Mesaj de Ovidiu » Lun, 03 Iun 2013 19:21

Familia Krameriaceae este o familie de plante perene cu habit fie de arbust fie herbaceu si este alcatuita dintr-uin singur gen Krameria, gen ce cuprinde aproximativ 17 specii. Unii autori il considera mai restrans. E o familie oarecum curioasa pentru ca de regula suntem obisnuiti cu familii de plante mult mai numeroase. Unii autori au incercat sa incadreze genul Krameria la alte familii, dar nici o reclasificare a genului nu a fost satisfacatoare.
Genul Krameira este nativ in America de Sud si America de Nord si speciile lui se intalnesc in zonele mai calde ale acestora, in special in zonele tropicale, unele si in zone aride.
Numele comun al speciilor de Krameria este Rhatany (in engleza) si este folosit fie singur fie in asociere cu un alt epitet. Rhatany ar desemna o caracteristica a plantelor si anume sunt mai mult sau mai putin taratoare. Chiar si cele arbustive.
Cea mai cunoscuta specie ar fi Krameria lappacea pe nume comun Peruvian rhatany care este nativa in Peru si in Bolivia. Aceasta deoarece pulberea obtinuta din radacina ei are proprietati medicale cunoscute de vechii locuitori ai acestor zone, proprietati pentru care, in unele parti, planta are si azi aplicatii in industria farmaceutica. O curiozitate mentionata de Wikipedia este ca mai demult portughezii foloseau aceasta pulbere pentru a colora vinul rosu rubiniu. Sa mai adaug ca aceasta nu este singura specie de Krameria care aa avut sau mai are aplicatii farmaceutice.
O alta particularitate a genului este ca are radacini care paraziteaza alte plante din jur dar fara a le produce pagube majore (cel putin din cat am putut sa ma documentez pana acum).
O particularitate si mai aparte o prezinta floarea care are o arhitecura speciala.
Pana in prezent am intalnit doar o singura planta din genul Krameria ori poate nu le-am remarcat pe altele daca nu au fost inflorite.

Krameria lanceolata, fotografii facute la data de 05 Mai 2013 in apropierea oraselului Yorktown din comitatul DeWitt, Texas. (comitatul e o unitate administrativa echivalenta judetului).

Daca nu ar fi fost inflorita mai mult ca probabil nu as fi remarcat planta, mai ales ca multe alte plante erau inflorite. Avea doar trei flori deschise, una cam trecuta. Floarea e destul de micuta, la planta ce am gasit-o avea in jur de 2 cm dar din cele citite poate atinge pana la 2,5 cm. Culoarea e de la roz la rosu. La planta gasita culoarea era de un rosu care mi-a atras atentia. Desie era cam vant am reusit cateva fotografii.

Habit: herbacee taratoare Se remarca cu greu daca este printre multe alte plante.
Floarea este hermafrodita si prezinta o arhitectura curioasa.

Are cinci sepale inegale, care pot fi confundate cu petalele. Pe partea superioara superioara sepalele sunt de culoarea vinului rosu iar pe partea inferioara sunt acoperite cu perisori desi. Sunt cele rasfrante in jos, spre codita florii.
Petalele in numar de cinci sunt. Privind floarea din fata, in pozitia naturala a ei, in partea de sus prezinta trei petale inaltate si care sunt unite intr=o constructie particulara. Au la baza culori de alb si verde iar la varf rosul sepaleor. In partea de jos sunt doua petale micute. De la distanta floarea pare a avea centru verde.
O decupare care sa puna in evidenta alcatuirea florii
Si una cu detaliu ce arata cele trei petale unite privite din cealalta parte , petale ridicate in sus intr-o constructie care protejeaza celelalte elemente care alcatuiesc floarea.

O fotografie cu detalii tulpina, frunze si floarea in faza de boboc.
Tulpina si frunzele sunt de asemnea pubescente (acoperite dens cu perisori). Frunzele sunt liniare, alternate si prezint la varf un spin minuscul. Floarea apare in axila (subtioara) frunzei.

Bibliografie
http://es.wikipedia.org/wiki/Krameria
http://www.sbs.utexas.edu/bio406d/image ... eolata.htm

si o poza cu multe flori deschise aici http://www.wnmu.edu/academic/nspages/gi ... eolata.jpg

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”