Lepidoptera-cum sa preparam fluturii

delias

Lepidoptera-cum sa preparam fluturii

Mesaj de delias » Mie, 16 Oct 2013 09:04

Buna George,
M-ai intrebat cum sa prinzi fluturii fara sa-i deteriorezi si cum se pot prepara ca poata sa fie expusi in colectie.O sa-ti explic pe scurt si o sa dau niste adrese de site unde o sa poti vedea si filmulet si poze cu toate stapele.
In primul rand ca sa poti sa-i prinzi ai nevoie de un fileu(o plasa) de prins fluturi...Sant niste polonezi care au tot felul de chestii legate de entomologie pe www.insectnet.eu-firma lor numindu-se Paradox Company.Acolo gasesti plasa de prins fluturi undeva la 40 de euro.Sfatul meu e sa iei manerul de aluminiu,nu de fibra de sticla.
Dupa ce ai plasa,normal ,trebuie sa iesi pe deal,camp,la mare,unde zboara fluturii.Ideea e ca dupa ce il ai in plasa,prin panza plasei(care e transparenta),strangi fluturele de abdomen pana simti ca pocneste usor(sa ai grija sa nu-l zdrobesti).Apoi il introduci -cu aripile pliate la spate,intr-un pliculet triunghiular de hartie de calc.
Pentru a prepara fluturii,intra pe www.insectnet.com,la sectiunea Links.Acolo o sa gasesti Lepidoptera Spreading Technique.Ideea e ca o sa ai nevoie de o "presa" pentru a-i etala.Eu le am facute din polistiren de densitate mare(nu extrudat).Trebuie taiat un sant pemijloc unde sa introduce corpul,aripile ramanad sa fie intinse sub o bucata de celofan fixat cu ace cu gamalie.Trebuie sa vezi cumse procedeaza practic sitrebuie mult antrenament,dar lafinal rezultatul e spectaculos.
Mai vreau sa spun ca www.insectnet.com e un fel de punct de intalnire a entomologilor.Acolo gasesti informatii despre dealeri,schimburi,expeditii de colectat,totce vrei.E fascinant sa vezi ce ce preturi poate ajunge un fluture dar si mai fascinant sa vezi ca cineva il cumpara....merita navigat pe site si numai pt poze....

George

Re: Lepidoptera-cum sa preparam fluturii

Mesaj de George » Mie, 16 Oct 2013 14:52

Buna ziua Gratian.
Va multumesc frumos pentru multitudinea de informatii din raspunsul dumneavoastra!
Pana la primavara voi intra pe site-urile sugerate, adun informatii, m-a documentez cum pot de bine despre acest subiect, cumpar sau imi confectionez unele din materialele necesare unei astfel de activitati, dupa care trec la ”fapte”. In prealabil, ma voi interesa care sunt speciile de fluturi pe cale de disparitie, pentru a evita sa-i prind; chiar la inceput, voi face mai multe ”repetitii” de prindere si preparare in vederea expunerii pe unele specii care se gasesc in numar foarte mare intr-o anumita zona geografica.
Inca o intrebare,... un forum sau un site romanesc despre acest subiect, exista? :oops: :razz:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

delias

Mesaj de delias » Joi, 17 Oct 2013 08:16

Buna ziua George,
Din pacate nu stiu sa existe un site romanesc pentru iubitorii de insecte.Insectnet.com e unul dintre cele mai mari site uri de acest gen.Problemae ca in ultima vreme,colectionarea de insecte la nivel mondial s-a transformat intr-o afacere(si nu e mica,valoarea tranzactiilor depasind 1 miliard de euro pe an).Daca va uitati pe site amintito sa observati ca majoritatea anunturilor sant legate de vanzari pe ebay...Dar cand stai si analizezi ca la prima mana, un fluture ,de ex,(bastinasul din jungla amarat care traieste cu 2 euro pe luna)il vinde cu cativa euro,si in magazinele online ajung la cateva sute sau mii de euro(cel mai scump fluture pe care l-am vazut pe un site era la 17.400 dolari),realizezi ca e o afacere extrem de profitabila.
Eu iti urez succes si daca mai ai intrebari,oricand iti stau la dispozitie.

Gratian

Maranta

Mesaj de Maranta » Joi, 17 Oct 2013 20:25

Salut ,

insectele sunt fascinante , cand eram mic in scoala generala toata lumea trebuia sa faca un insectar , am avut si eu unul atunci cu ceea ce puteam prinde mai repede...doi trei carabusi,doi trei fluturi de noapte o musca etc...mi-am dorit intotdeauna sa studiez bilogia, botanica stiintele naturii . Nu a fost sa fie , am ajuns la cifre , intreprinderi , afaceri, comert..

Sunt curios daca in tara exista colectii importante de insecte , daca exista cineva care si-a propus sa faca o colectie nationala pe genuri asa cum exista si la cactusi/suculente in alte tari. Oare exista vreo descriere oficiala, o clasificare a insectelor din Romania / Avem un entomolog de renume roman ?

Sunt multe intrebari legate de acest domeniu , incet incet poate v-om reusii sa le gasim raspuns , impreuna !

delias

Mesaj de delias » Vin, 18 Oct 2013 10:42

Ca in orice domeniu si in ceea ce priveste studiul insectelor avem oameni deosebiti care au contribuit la studiul acestora.
La sfarsitl anilor 1800,inceputul anilor 1900 l-am avut pe Aristide Caradja a carui colectie sta la baza colectiei Muzeului Antipa(are peste 3000 de tipuri in colectia sa).Mai catre zilele noastre Aurelian Popescu-Gorj,care are o multime de studii si lucrari publicate in tara si afara sau Ion Draghia.
Din cei care sant in viata,Lazlo Rakosy din Cluj sau Levente Szekely(Sacele-BV) sau Vlad Dinca....Sant numai cativa care imi vin acum in minte.
Cat despre colectii...Cea mai mare e la Antipa(undeva la 250000 de fluturi reprezentand 20.000 specii).Sant colectii particulare de ordinul a zeci de mii de exemplare cu multe forme,aberatii,subspecii,etc.
Am eu undeva la 1000-2000 de specii(nu am numarat niciodata ,dar o s-o fac cat de curand).
Deci avem oameni valorosi si aici.Interessant e ,ca totusi, pasionati de fluturi sau coleoptere in sensul de a incropi o colectie sant mult mai putini ca cei care au colectii de cactusi.
Poate e si datorita lipsei unui site de genul acestuia,poate si datorita faptului ca e mai costisitor sa incropesti o colectie adevaratade insecte.Pentru ca si aici e ca in oricare alta colectie.la inceput esti fericit ca ai 10 fluturi din specii diferite...apoi iti doresti unii tropicali,apoi te axezi pe o familie,apoi iti doresti ce e rar...etc....
Ideea e ca daca faci hobbi-ul cu pasiune,oricare ar fi el,si speciile pe care le colectezi(ca sant fluturi,cactusi,alte plante,etc) au o sansa in plus sa supravietuiasca in lumea asta pe care noi,oamenii am sufocat-o pur si simplu

Gratian

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”