Sfarsit de an

Cristi

Sfarsit de an

Mesaj de Cristi » Dum, 22 Dec 2013 18:08

Anul 2013 e pe sfarsite. A trecut aproape tot cu bune si cu rele si ne indreptam spre un nou an, spre un nou inceput.
Daca ar fi sa fac un bilant personal, a fost un an bun.
La nivel profesional am progresat, sunt extrem de ocupat, dar asta e un lucru bun.
Plantele sunt bine, am reusit partial reorganizarea si aranjarea colectiei, voi continua si in 2014. Ma pregatesc sa mai seaman niste maracini, ma impinge :dracusor: si nu ma pot abtine.
In ceea ce priveste Asociatia Aztekium cred ca a fost un an pozitiv, cu intalniri frumoase si interesante, cu multi membri noi, cu aparitia Buletinului Informativ, actualizarea datelor despre membri. Nu am reusit sa demaram scrierea cartii si aici lipsa timpului personal a fost principala cauza si imi asum nereusita. Sper sa recuperam in aceasta iarna.
Partea trista a anului este ca mi-au murit ultimii doi bunici, ambii in varsta si cu suferinte indelungate si grele care i-au marcat si pe ei si pe noi. Vorba fratelui meu: pana am avut bunici, stiam ca noi suntem nepoti, deci suntem tineri. Acum s-a schimbat ceva :cry:
In 2014 imi doresc sanatate, sa ma bucur de dragoste, liniste si normalitate in cadrul familiei, plantele sa imi fie sanatoase, sa ma intalnesc cu cactusistii si sa ne simtim bine.

Cum a fost 2013-le vostru?
cactus wizard

Cristi

Re: Sfarsit de an

Mesaj de Cristi » Mie, 25 Dec 2013 23:53

Va rog frumos, nu va imbulziti asa de tare :lol: :lol: ! Mai lasati spatiu si pentru altii sa se exprime; se termina literele :veselie2:
cactus wizard

demi

Mesaj de demi » Joi, 26 Dec 2013 10:59

La mine acest an a fost mult mai bun decat anul precedent .
Am reusit sa realizez mult mai multe din cele planificate dar ce era mai important nu , dar sper ca la primavara sa finalizez si acest plan , o mica sera .

Cu stima Mihai

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 26 Dec 2013 11:40

Doamne ajuta!
cactus wizard

Maranta

Mesaj de Maranta » Joi, 26 Dec 2013 19:55

Salut,

anul acesta se apropie de sfarsit ...nu a fost un an rau pana la urma , , copii cresc ,job-ul merge inainte din fericire , am castigat prima 'batalie" cu boala , ceea ce ma face sa cred ca timpul le rezolva pe toate asa cum stie el mai bine ...cactusistic vorbind anul a fost unul nu prea bun, nu am putut sa fac ceea ce am dorit dar sper ca la anul va fi mai bine si o sa am timpul si puterea sa le duc pe toate la capat !

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 26 Dec 2013 22:14

Multa sanatate, Stelian!
cactus wizard

Nick

Mesaj de Nick » Joi, 26 Dec 2013 22:55

Buna seara,
Pentru mine anul 2013 a fost unul destul de greu si pe care as vrea sa-l las in urma cu mare bucurie. Dupa un inceput bun, cu plante care mi-au inflorit devreme si abundent, a urmat un dezastru daca ii pot spune asa. Majoritatea celor care au inflorit si care o facusera pentru prima oara, au ales sa moara mai apoi, lasandu-mi o multime de locuri goale pe rafturi si in suflet.
In schimb multumita lui Gino, caruia ii multumesc din suflet, colectia de Stapelii s-a inmultit considerabil. Mare bucurie mi-au facut Haworthiile care s-au dezvoltat frumos, multe dintre ele "schitand" deja viitoare colonii de amploare. Asta si datorita schimbului masiv de sol pe care l-am facut la suculente.
Am semanaturi de anul trecut si de anul acesta care sper sa-mi ofere viitoarele plante din colectie(majoritatea Astro).
Poate ca 2014 va fi mai bun, sper, ceea ce va doresc si voua.
Numai bine!

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 26 Dec 2013 23:20

E important sa analizezi ce a cauzat pierderea plantelor; se intampla oricui si fiecare invatam din patanii. Succes cu suculentele si cu gradinita de cactusi!
cactus wizard

tenie

Mesaj de tenie » Vin, 27 Dec 2013 01:22

Eu am trecut printr-o perioada mai dificila pe plan profesional, lucru care m-a motivat sa-mi concentrez atentia si in alte directii. Imi placeau cactusii de foarte multi ani, anul acesta am facut pasi uriasi (pentru mine) in directia asta. Am beneficiat de sprijinul (si experienta) unei comunitati prietenoase, care m-a surprins placut. Desigur ca mai am multe de invatat, asadar am toate motivele sa astept cu nerabdare noul an!

Andreea

Mesaj de Andreea » Vin, 27 Dec 2013 14:07

Buna ziua
A fost un an care a avut si parti bune, dar si rele.
A fost frumos ca am parte de doua plimbari, una la Chereusa in care m-am simtit extraordinar alaturi de voi si cealalta la Braila, unde am cunoscut 2 oameni deosebiti, dl. Dobrota si dl. Dumbraian si am admirat colectiile lor impresionante. Au fost si 2 intalniri pe plan local, asta multumita lui Gino care a propus si ne-a reunit.
Marea realizare a fost schimbarea acoperisului de la sera, cu policarbonat, asa cum vroiam de la inceput, iar acum ma bucur de soare in bucatarie, iar plantele sunt multumite de faptul ca au mai multa lumina si inca nu se pling de frig.
Am achizitionat prin primavara mai multi Echinopsis de la Wessner, asta gratie dl. Mircea Pop care s-a ocupat cu transportul si corespondenta.
Plantele au mers bine, au inflorit, iar eu m-am ocupat cu polenizarile, asa ca am obtinut o gramada se seminte care isi astepta semanarea. Din cauza ca nu a mai fost un an asa calduros ca cel trecut, nici plantele nu au mai avut de suferit, asa ca nu am mai avut pierderi mari. Asclepiadele le-am transplantat intr-un pamant mai nutritiv fata de cel folosit pana atunci si le-a fost mai bine, chiar daca nu au inflorit ca in alti ani.
Cu sanatatea am dus-o pe linia de plutire, mai putin 2 raceli consecutive din ultima perioada, ultima fiind in plina desfasurare si ma face sa ma simt fara chef de nimc. Nici porcul nu a avut nici un gust...
Rau a fost din cauza electronicelor care au inceput sa pice una dupa alta. Intai CD playerul, apoi televizorul, care a fost reparat imediat, bine ca s-a salvat aparatul foto din inundatia din cort de la Chereusa, dar acum se pare ca este altul pe drum. Care va fi mai bun decat ce am avut si sper sa fac poze mai de calitate, asta dupa ce ma obisnui cu el.
S-a stricat apoi aspiratorul si a culminat cu stricarea laptopului, care a creat cel mai mare disconfort. Nu am mai avut pozele la indemana, asa ca acum am de pus in ordine o mare cantitate de poze facute asta vara si pe care nu le-am mai postat pe nicaieri. Iar acum centrala pune capac stricaciunilor si asta chiar acum iarna cand e mai multa nevoie de ea.
La inceputul anului mi-am facut cont pe facebook, unde m-au incantat o gramada de poze cu plante, in special cu Asclepiade care mai de care, si poze cu sere de la colectionari din tari straine.
Sper ca anul asta sa muncesc mai mult, am in plan sa mai fac niste amenajari prin care sa obtin mai loc pentru plante, in spatial restrans pe care il am. Mi-as dori sa ma plimb prin parc, ca anul asta am tot amanat sa-mi fac placerea asta si pana la urma a venit iarna si acum nu mai am chef. Sper ca intalnirea din vara sa fie la fel de frumoasa ca cea trecuta si mai sper sa fie cat mai multe intalniri cu prieteni cactusisti!

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 28 Dec 2013 09:01

Laurentiu, pt mine plantele sunt cel mai bun psiholog sau psihoterapeut! De nenumarate ori, obosit fiind, suparat, nemultumit de una sau alta, intru in sera, stau putin printre ele si ma incarc cu energie si buna dispozitie. Se intampla sa fac o 'baie de multime' plimbandu-ma incet si mangaind crestetele tepoase de-a lungul traseului. Pentru mine functioneaza excelent! Constituie o insula de stabilitate si progres intr-o mare a vietii adesea agitata si incontrolabila.
Andreea, felicitari pt policarbonat! Plantele tale cu siguranta apreciaza asta! Sorry pt electronice; probabil a fost legea seriilor. Si eu sper sa avem in 2014 intalniri frumoase; depinde de fiecare din noi, colegii din asociatie, sa vrem sa organizam sau sa ne implicam, sa participam.
cactus wizard

Gino

Mesaj de Gino » Sâm, 28 Dec 2013 20:08

Buna seara

Daca ma raportez numai la relatiile din cadrul micii noastre comunitati cactusistice si la plantele din colectia proprie, atunci pot sa spun foarte sigur ca a fost un an bun !
Prietenii sau inmultit, iar dusmanii au ramas constanti ! :lol:
Numarul plantelor din colectie a crescut si am avut destule statisfactii de pe urma lor, cea ce in fond este cel mai important.
Intalnirea de la Chereusa si cea de-a doua vizita la Braila sunt puncte de referita ale acestui an.
Ce-o mai fi, voi vedea. Destinul are el grija sa traseze viitorul !
Ursitoarele mele sunt de negasit, asa ca nu stiu.... :lol:
Gino

George

Mesaj de George » Sâm, 28 Dec 2013 22:19

Buna seara lume...
Pentru cactusii mei a fost un an bun, pentru mine...atata timp cat nu sunt bolnav, il consider ca a fost un an bun. De circa o luna mi-am dat demisia de la munca pentru ca nu mai faceam fata cu timpul si cu facultatea in acelasi timp. Asta inseamna ca nu mai am la dispozitie nici locatia unde mi-am tinut cactusii in ultimii cativa ani. Ghiciti unde ierneaza cactusii mei ?... :sar: :grin: Sunt ”la studii superioare” :razz: mai exact, i-am asezat pe un hol al universitatii in care invat, unde nu au acces studentii, dar unde chiar si in lipsa luminii sper sa treaca iarna aceasta cu cat mai putine ”sechele” :smile: Cat despre anul ce vine, ce sa mai zic... inca nu stiu unde am sa-i pot scoate ”la plaja” adevarata; e o mare dilema, care devine tot mai apasatoare odata cu apropierea primaverii. Nu stiu ce m-as face cu iei in situatia in care nu gasesc o locatie disponibila, chiar daca e vorba de doar 14 metri patrati, cactusii mei sunt cam tot ce am cu adevarat mai frumos. Nu va mai intristez si sper sa ies cumva cu bine (pentru cactusi) din situatia asta apasatoare. Un an nou cu sanatate, ca le facem noi pe toate! :roll: :hug:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

delias

Mesaj de delias » Lun, 30 Dec 2013 00:12

Buna seara,
Eu la sfarsitul fiecarui an stau in cumpana:sa ma bucur sau sa fiu trist?Sa ma bucur ca sant relativ sanatos si am mai trecut un an cu bine sau sa fiu trist ca am mai taiat un an de pe lista....
2013 a fost un an bun pt mine.Am descoperit site ul,am intrat in asociatie,am cunoscut(si sper sa mai cunosc ) oameni deosebiti cu pasiuni asemanatoare mie.Mi-am schimbat putin optica privind cresterea cactusilor si abia astept primavara sa pun in practica ce am invata...rezultatele se vor lasa putin asteptate,dar consider ca ceva nou si inedit ce apare e benefic .
Am invatat in timp ca sanatatea e cea mai importanta,pt ca daca nu o ai ,nu ai parte nici de hobi,nici de nimic altceva.Asa ca in primul rand va urez sanatate,ca daca o aveti puteti face orice va propuneti.
SA aveti un an nou plin de impliniri si toate dorintele sa se indeplineasca.

LA MULTI ANI 2014

Gratian

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 30 Dec 2013 09:07

Gino, eu zic sa ne imbratisam prietenii si sa incercam sa ne intalnim cu ei cat de des putem! Dusmani? poate e prea mult spus...sa le uram sanatate, fericire si liniste interioara.
Nu am apucat anul acesta sa iti vad decat plantele care iti umpleau balconul, sper ca anul care vine sa ajung si pe la Caravaneti :razz:
George, ai incredere ca se va rezolva totul cu bine; am remarcat pe pielea mea ca, aflat fiind in situatii din care nu intrevedeam o iesire clara, lucrurile s-au rezolvat bine si solutiile au aparut la orizont. Incearca sa gasesti pe cineva care sta la o curte langa oras undeva si sa te intelegi sa iti lase cativa metri din gradina sa iti amenajezi un solar pt plante!
Gratian, iti urez multi cactusi frumosi! Multa sanatate!
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”