Fara cuvinte

Cristi

Fara cuvinte

Mesaj de Cristi » Mar, 03 Iun 2014 13:16

Azi, aflandu-ma in sera pentru a poleniza plante, am observat ceva ce nu am inteles la prima privire: lipseau niste plante; plante foarte rare.
M-am uitat mai bine, am reverificat si m-am convins: mi-au fost furate plante si nu orice fel de plante. Un Aztekium hintonii de 14 ani, o Pelecphora aselliformis si una strobiliformis de 14 ani fiecare, o digitostigma caput-medusae tanara, un Azt hintonii tanar, un Turbi pseudopectinatus si poate lista va continua.
Nu am cuvinte sa spun ce simt. E clar, furtul a fost comis de un colectionar sau a fost comandat de un colectionar.
Spun doar: daca stie cineva ceva de plantele astea sau hotul mi le restituie promit sa nu fac plangere penala.
Daca sunt pierdute pe veci ii doresc hotului si celui care le-a comandat: asa sa va bucurati de ce aveti mai drag in viata!
E trist, foarte trist ca in acest hobby frumos e loc de astfel de oameni.....
Ce ar trebuie sa fac? sa imi zavorasc usa si colectia, sa nu mai primesc pe nimeni in vizita decat pe cei pe care ii cunosc si am incredere? Eu am dorit sa raspandesc dragostea de plante si am primit pe oricine mi-a batut la usa....Voi pune fotografii cu plantele furate; cine stie? poate cineva le observa undeva si imi spune....
Imagini cu plantele care mi-au fost furate:
-G mexicana florifera
- planta nelastarita, mare, cca 5cm diametru, poate mai mult, florifera
- P strob mare, nelasterita, florifera
- Azt hiontonii cca 4cm diametru, cu puf in mijloc, probabil va inflori in acest an
cactus wizard

Alex

Re: Fara cuvinte

Mesaj de Alex » Mar, 03 Iun 2014 14:03

Intr-adevar Cristi, foarte urat. Daca au disparut doar astfel de plante este clar ca n-a venit tiganu din sat sa fure de-o palinca. Asta saracu lua grusonii "ca-i mare si sigur costa scump".

Nu ai caini care sa te fi alertat? Asa, daca au fost prea linistiti te poti gandi la cunoscuti.

Sper sa-l prindeti si sa-i taie politia degetele.

cornel

Mesaj de cornel » Mar, 03 Iun 2014 18:59

Pacat, mare pacat! Mai fratilor, chiar nu mai avem nici o scara de valori la care sa ne raportam? Nu mai avem notiuni de morala, de etica, frica de Dumnezeu, chiar ne-am ratacit cu totii intr-o lume haotica? Pana unde se poate merge, incotro ne indreptam? S-a furat taragotul Maestrului Farcasu, se fura opere de arta, statui, copii, proprietati imobiliare, vieti, suflete si, Dumnezeule, pana si cactusi! Sa nu ne mai miram ca poporul asta este vazut asa cum este vazut in toata Europa: hoti, proxeneti, criminali, curve! Este adevarat, nu toti suntem asa, dar uite ca, din pacate, datorita unora (si din nefericire din ce in ce mai multi), suntem catalogati asa cum am spus mai sus!
Cristi, imi pare tare rau pentru incidentul trait, inteleg ce simti, am trecut si eu prin asa ceva acum cativa ani (o intreaga colectie a luat drumul tarabelor), sper ca cineva sa-ti furnizeze informatii pretioase despre plantele disparute si intr-un final ele sa se intoarca acolo unde le este locul! Asemenea plante sunt precum operele de arta ale unor artisti celebri, ele nu pot sa nu atraga atentia, nu pot fi ascunse la infinit, doar daca nemernicul sau nemernicii care au facut gestul asta sunt atat de cretini incat ar putea sa distruga plantele sau sa le revanda cine stie caror colectionari de pe aici sau de aiurea! Apreciez spiritul tau de bun samaritean dar cred de cuviinta ca ar trebui sa anunti militia, pardon, politia, nu de alta, dar daca tot au invatat drumul, sa nu care cumva sa mai treaca lupii prin stana!

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 03 Iun 2014 19:19

Va multumesc pentru sustinere, degeaba anunt acum politia. Daca dau insa de urma plantelor, se schimba treaba. Va rog daca vedeti pe facebook, e-bay sau alte locuri plante expuse sau de vanzare care corespund semnalmentelor, sa ma anuntati in privat. Nu voi divulga identitatea celui care mi le semnaleaza.
Si mai rau decat furtul muncii de 14 ani e faptul ca e posibil sa se aleaza praful de acele plante din nestiinta de a le creste.
Daca hotul e cumva unul din cititorii de aici, il sfatuiesc sa le aduca inapoi, sa le puna in posta sau undeva, fiindca , asa cum am scris in primul post, viata il va face sa se caiasca amarnic pentru fapta lui.
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Mar, 03 Iun 2014 20:26

Salut Cristi...Cine le-a luat stia clar ce ia....Din pacate asa sunt unii....Eu daca as prinde autorul faptei,as lua cactusul cu cei mai mari tepi si i l-as '' plimba'' pe maini si chiar pe fata...apoi as anunta politia...Eu ti-as recomanda sa-ti montezi 1-2 camere de supraveghere cu infrarosu conectate la calculator....si esti linistit....

demi

Mesaj de demi » Mar, 03 Iun 2014 21:58

"Buna seara"

Fara cuvinte , un lucru foarte josnic , oare cat de jos mai pot ajunge unii ???
Si eu sant de parere ca ar fii o solutie buna montarea catorva camere de supraveghere , ofera o taruca de liniste .

michel

Mesaj de michel » Mie, 04 Iun 2014 21:13

Buna seara !

Imi pare foarte rau sa aud asemenea fapta ! Imi inchipui ce e in sufletul tau Cristi ! Sper sa nu mai aud niciodata de astfel de patanie de la nimeni !

Sunt cu gandul alaturi de tine !

veterinar

Mesaj de veterinar » Joi, 05 Iun 2014 08:30

Buna dimineata
Daca era aceasta postare in jurul lui 1 aprilie o socoteam o gluma proasta.Din pacate lucrurile sunt reale.
Cu siguranta plantele vor ajunge intr-o colectie,dar ce bucurie va avea noul proprietar ?Nu cred ca un colectionar ar fi riscat sa fure,dar nu e mai putin vinovat decat hotul,ba zic ca e mai vinovat.
Cel ce are acum plantele cu siguranta stie bine cum este structurata colectia Neciu,a mers la sigur.
O mare rusine.Oare ce nu se fura in tara asta ?
Ii doresc noului proprietar un dram de intelepciune pentru a returna plantele,iar daca nu le da,atunci ii doresc scurta sa-i fie bucuria,si oridecate ori se uita la acele plante sa se uite ca intr-o oglinda si sa-si vada caracterul.
Nicusor

Maranta

Mesaj de Maranta » Joi, 05 Iun 2014 19:08

Buna seara ,

ma gandesc in ce lume am ajuns sa traim , miselia ,furtul, inselaciunea este la ordinea zilei , am ajuns sa vedem furturi de tablouri de valoare , diamante fabuloase ...dar sa vad furturi comandate de cactusi....!!! pentru ca dupa speciile furate a fost sigur un furt comandat de cineva iar hotulul este un cunoscator cu siguranta pentru ca nu oricine recunoaste un Aztekium sau Pelecyphora .
Sper ca cine este implicat in aceasta poveste sa isi de aseama ca este un furt si furtul se pedepseste !!!

Cristi ,capul sus ! Nu ii lasa pe cei care iti vor raul sa se bucure de aceasta intamplare , stiu ca nu pot ajuta mai mult decat sa te anunt daca vad sau aud ceva pe net sau altundeva dar sa sti ca un prieten este alaturi de tine!

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 27 Apr 2016 11:49

Exemplarul de Aztekium hintonii ramas in urma furtului (am avut o pereche) mi-a inflorit azi prima data.
E o frumusete.
cactus wizard

Roxana

Mesaj de Roxana » Mie, 27 Apr 2016 14:14

Nu pot sa cred ce citesc, potrivit titlu "fara cuvinte". Incredibil...Indiferent daca le-a luat pentru a le pastra ori pentru a le vinde, nu imi pot imagina cum se uita la plantele alea sau la banii obtinuti fara sa se simta vinovat. Eu una nu cred ca va ajunge sa se bucure nici de plante, nici de bani, am eu convingerea ca lucrurile obtinute pe cai din astea nu tin. Imi pare rau, sper totusi sa recuperati plantele.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 27 Apr 2016 14:40

Furtul a fost acum 2 ani. Nu cred ca le voi recupera vreodata. Am fost extrem de suparat. Si acum am o strangere de inima cand ma gandesc la asta. Planta ramasa mi-a facut insa o mare bucurie inflorind si am dorit sa o impartasesc cu voi :-)
cactus wizard

Roxana

Mesaj de Roxana » Mie, 27 Apr 2016 16:34

Am postat fara sa ma uit la data la care a fost deschis topicul. Imi pare rau ca nu le-ati recuperat. Foarte frumoasa floarea(si planta), ma bucur ca ne-ati aratat-o :)

monicaprobst

Mesaj de monicaprobst » Joi, 28 Apr 2016 05:27

Superba floare, are oare si parfum?
Support bacteria, they are the only culture some people have.

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”