Expozitie 21-23 noiembrie 2014

simi

Expozitie 21-23 noiembrie 2014

Mesaj de simi » Mar, 18 Noi 2014 09:58

Pentru cei carora le plac si alte plante in afara de cactusi si suculente, sau cei care vor sa iasa din casa la sfarsitul acesta de saptamana si nu stiu unde, va invitam sa vizitati Expozitia Nationala de Violete Africane si Alte Gesneriaceae, organizata de Clubul Roman de Gesneriaceae.
Perioada: Vineri 21 noiembrie 2014 - Duminica 23 noiembrie 2014 intre orele 10 - 16.
Locatia: Gradina Botanica "D. Brandza" Soseaua Cotroceni nr. 32 Casuta Rosie (Centrul de Educatie Ecologica).
Acces: Metrou statia Eroilor. Autobuz: 336, 236 Troleibuz: 61, 62, 69, 93, 96.

Tematica expozitiei?
Evenimentul ce va prezenta o gama variata de violete africane, streptocarpusi, sinningii, episcii, kohlerii, primuline, aeschynantusi, columnei si alte genuri ale familiei Gesneriaceae este intitulat sugestiv "Camara cu violete". Aici veti putea observa soiuri deosebite de plante cu flori in forma de stea, viespe, clopotel, in doua sau mai multe culori, cu petale ondulate, duble, bordurate, cu frunze crete, pestrite si alungite, sute de hibrizi si specii! Totul intr-un aranjament deosebit, de toamna imbelsugata!

Pe parcursul expozitiei vor fi organizate workshopuri utile pentru operatiuni intalnite in cresterea gesneriaceaelor, vor fi oferite consultatii, material saditor si sfaturi pentru cresterea acestor plante.

Vor fi expuse specii si varietati de plante apartinand urmatoarelor genuri din familia Gesneriaceae:
Violete africane
Achimenes
Aeschinantus
Columnea
Episcia
Florist Gloxinia
Kohleria
Nematanthus
Petrocosmea
Primulina (Chirita)
Sinningia
Codonanthe
Va asteptam cu drag!

Gino

Re: Expozitie 21-23 noiembrie 2014

Mesaj de Gino » Mar, 18 Noi 2014 18:18

Buna seara

Multumim pentru invitatie !
Sper sa pot veni la aceasta expozitie, din mai multe motive.
N-am mai vazut pana acum o astfel de expozitie si sunt curios sa vad plantele , sa inteleg organizarea unei astfel de expozitii, in ideea organizarii unei astfel de manifestari, dar cu cactusi si suculente.
Imi place cum suna : Expozitia Nationala de Violete Africane si Alte Gesneriaceae, organizata de Clubul Roman de Gesneriaceae.
Sunt convins ca aproape nimeni de aici nu a auzit de Clubul Roman de Gesneriaceae.
As dori mai multe detalii despre acest club.
Este o asociatie reala cu membri si statut, sau numai una virtuala a pasionatilor ?
Un site ?, un forum ?....
Gino

simi

Mesaj de simi » Mar, 18 Noi 2014 22:46

Ce ma bucur ca veniti :sar: .
Eu nu sunt dintre organizatori, dar suntem incantati de plante si avem comun violetele si alte gesneriaceae (desi majoritatea avem si alte plante :wink: ).
Clubul este mai mult o forma de prietenie, pentru ca organizarea juridica ar implica formalitati pe care nimeni nu considera ca este cazul sa le asume...deocamdata.
Iar Expozitia este Nationala pentru ca reusesc de multe ori sa ajunga si pasionati din alte orase ale tarii (nu doar din Bucuresti). Oricum participa cine doreste si cu ce plante doreste (poate participa si doar cu o planta!).
Adresa de site este simpla http://gesneriaceae.eu/forum/index.php

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Mie, 19 Noi 2014 17:41

Buna seara !

- Simi, va felicit calduros pentru organizare - chiar si daca tu nu esti printre organizatorii principali, esti printre sustinatori.

- Gino, te rog sa fi "spionul" nostru, sa contactezi conducerea Gradinii discutand eventualitatea organizarii unei intalniri asemanatoare pe linia C&S. Cred ca te poti prezenta fara probleme ca reprezentant ACC Aztekium. Apoi sa discutam serios aceasta varianta cu membrii Asociatiei, sa vedem care sunt conditiile, perioada optima de organizare, etc.

simi

Mesaj de simi » Mie, 19 Noi 2014 18:14

:sar: :aplauze2: abia astept si expo pe linia C&S

Gino

Mesaj de Gino » Dum, 23 Noi 2014 18:38

Buna seara

Asa cum am promis, am fost astazi la "Expozitia Nationala de Violete Africane si Alte Gesneriaceae, organizata de Clubul Roman de Gesneriaceae." din cadrul micutului pavilion expozitional al Gradinii Botanice Bucuresti.
Si ca sa incepem cu inceputul, pentru cei care nu au vizitat G.B.B. - o pot face acum virtual :
http://www.gradina-botanica.ro/
Am ajuns dupa ora 10 si dupa ce am ratacit pe alei admirand plantele in prag de iarna, iata si pavilionul expozitional.
De afara parea pustiu, dar inauntru era activitate si inca una destul de intensa ...
Intrat inauntru sa vad o mare de violete, am constatat cu surprindere ca nu era numai o expozitie ci ... trei !
Mesele erau pline de violete care mai decare mai frumoase de nu stiai unde sa te uiti mai intai, pereti gazduiau o expozitie de fotografii realizate in cadrul gradinii, iar intr-o parte a cladirii era o expozitie de fructe / seminte recoltate de la plantele din cadrul gradinii.

Violete

Cateva dintre fotografii expuse pe pereti

Expozitia de fructe / seminte

Discutii interesante si placute am purtat cu doamna Simi despre plante in general.

Surpriza a fost sa-l gasesc in expozitie pe domnul Marius, angajat al gradinii si responsabil de sectorul trandafiri, pe care il cunosc inca de pe vremea cand era student. Mare pasionat de plante in general, colectionar de plante carnivore, a cochetat intr-o vreme si cu cactusii, participant pe vremuri la intalnirile de sfarsit de saptamana de la Obor.
Mereu bine dispus si cu zambetul pe buze, deschis total discutiilor despre plante, Marius este o adevarata enciclopedie in domeniul plantelor.

Evident ca am discutat cu el si despre posibilitatea organizarii unor expozitii cu cactusi si suculente.
Mi-a promis ca va pune problema la conducerea gradinii, dar ca in principiu acest lucru se poate realiza fara probleme.
Trebuie doar vazut daca data aleasa de noi se incadreaza in programul expozitional al gradinii, sau cu alte cuvinte, daca salile sunt libere atunci cand dorim noi sa organizam.
Ramane de discutat, pentru ca ma voi mai intalni cu Marius...

Au fost cateva ore placute petrecute in cadrul expozitie si al gradinii, chiar daca vremea a fost destul de mohorata ...

Imi cer scuze pentru calitatea fotografiilor, lumina insuficienta...
Poate are doamna Simi unele mai reusite ... :floare2:
Gino

simi

Mesaj de simi » Lun, 24 Noi 2014 11:11

Tare m-am bucurat de venirea Domnului Gino :hug: si repet, abia astept si expo de cactusi si suculente! Sigur Marius o sa faciliteze organizarea expozitiei, trebuie doar sa stabiliti data optima in care plantele sa fie pregatite si mai frumoase ca deobicei :cactus4:
Cat despre faptul ca sunt mai multe expozitii concomitent, noi am constatat ca (in ciuda inghesuielii) este tot o modalitate de informare pentru ca cine vine la una dintre expozitii are ocazia sa afle mult mai multe!
Despre poze nu ma pot lauda ca am facut :oops: , dar apar si pe site-ul http://gesneriaceae.eu/forum/index.php/ ... 5.html#new si pe http://flowers.sunphoto.ro/Expozitie_Violete_africane facute bine de Georgy

ATar

Mesaj de ATar » Lun, 24 Noi 2014 21:27

Sunt convins că a fost o expoziție frumoasă, reușită. Felicitări celor care au participat, au organizat-o :jos-palaria:
Am luat parte la organizarea câtorva expoziții, este mai greu prima dată. După aceea nu mai pare greu. Trebuie hotărâre și încredere în sine în primul rând.
Din privirea doamnei Simi radiază acel sentiment care nu se poate descrie și pe care-l simte doare cel care participă la așa ceva.

Încă o dată felicitări !
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 24 Noi 2014 21:41

Buna seara

Scuze pentru devierea subiectului, dar daca tot s-a discutat aici si despre eventualitatea unei expozitii C&S la GBB - vin cu informatii noi.
Conducerea GBB este de acord cu desfasurarea unor astfel de manifestari, urmand sa se poarte discutii punctuale.
Sper sa putem discuta detaliile la intalnirea de la Gilau.
Gino

simi

Mesaj de simi » Mar, 25 Noi 2014 09:47

Multumesc mult pentru cuvintele frumoase :hug: Adevarul este ca-i musai ceva efort de depus, dar frumusetea zilelor petrecute la expozitie printre plante, intalnind oameni minunati interesati de cresterea plantelor iti da senzatia ca ai ajuns in Rai :sar:
Sper din tot sufletul ca discutiile de la Gilau sa fie rodnice ("fructele" vor fi viitoarele expozitii :wink: )

ATar

Re: Expozitie 21-23 noiembrie 2014; - Continuare, Expo 2015

Mesaj de ATar » Mar, 20 Oct 2015 18:20

A trecut un an fără a mai discuta acest subiect.
A doua ediție a expoziției de Violete africane se organizează în perioada 13 - 15 noiembrie la București. Din ecourile de după prima expoziție sunt convins și și acesta va fi un succes.
Felicitări celor care continuă inițiativa de anul trecut și participă la o nouă organizare !

Imagine
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

simi

Mesaj de simi » Mie, 21 Oct 2015 09:36

Multumim din suflet pentru publicarea afisului :hug: si evident ca toti cei care doresc sunt invitati sa participe ...si ca element de "momire": sambata si duminica este deschisa pentru vizitare si sera cu cactusi si suculente :wink:

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 22 Oct 2015 07:17

Felicitari si mult succes!
cactus wizard

simi

Mesaj de simi » Joi, 22 Oct 2015 16:22

:veselie2: ...poate duc si un terrarium cu suculente (ca e de sezon)
Fişiere ataşate
DSC06141.JPG
DSC06141.JPG (544.32 KiB) Vizualizat de 720 ori

Sabine

Mesaj de Sabine » Sâm, 24 Oct 2015 11:58

Anul asta nu ratez, vin si eu sa va vad!

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”