Surse de plante si seminte

Cristi

Surse de plante si seminte

Mesaj de Cristi » Sâm, 03 Ian 2015 21:59

Ma adresez incepatorilor care, indragostiti de cactusi si suculente, doresc sa achizitioneze plante sau seminte pentru a-si alcatui o colectie.
Inainte de anii '90 era foarte greu pentru romani sa isi procure plante din cauza lipsei informatiilor si a dificultatii de circulatie a persoanelor si marfurilor. In ultimii ani, dezvoltarea mediului virtual a dus la diversificarea extraordinara a ofertelor inclusiv in ceea ce priveste obiectul acestui forum si practic, din cateva click-uri putem gasi plante sau seminte din peste 90% din speciile de cactusi si suculente. Oferta din strainatate e abundenta, dar si la noi in tara exista amatori care produc un exces de plante care se pot comanda.
Ce alegem? Plante sau seminte?
De obicei se incepe cu achizitia de plante fiindca sunt gata formate, ne bucuram 'instant' de frumusetea lor si scurtciruitam perioada de plantula in care riscurile pierderii sunt mai mari. Pe masura ce colectia prinde contur, pe masura ce ne documentam mai mult, ne dam seama ca avem anumite preferinte si adesea oferta de plante e mai saraca in genurile respective sau preturile lor sunt ridicate si incepem sa ne orientam si spre achizitia de seminte. Vom descoperi cu surprindere ce senzatii placute creeaza semanatul si ingrijirea micilor plante; ne simtim cu adevarat parintii acestor copilasi teposi a caror viata si viitor este in mainile si priceperea noastra.
La inceput nu stim mai nimic despre aceste plante, despre istoria lor, despre cat de comune sau de rare sunt ele; pe masura ce ne documentam vom afla povesti vesele si triste legate de ele, vom vedea cum frumusetea naturii, pasiunea pentru cactusi, spiritul de aventura se impletesc cu lacomia, lipsa de scrupule, ignoranta intr-un amestec uneori greu de disociat.
De unde provin semintele si plantele achizitionate de noi?
Din pacate exista situatii cand plantele din oferte au fost luate din natura fara nicio preocupare fata de soarta speciei respective. Este cazul mai ales al speciilor rare si scumpe. Ce inseamna specie rara? Sunt cazuri in care toata populatia ocupa 1-2 km2 si recoltarea fara discernamant poate pune in pericol insasi existenta speciei.
Fiecare tara are legislatia proprie in domeniul florei si faunei, legislatia se schimba insa in functie de necesitati (la modul ideal) sau jocurile de interese (adesea). SUA este o tara stabila, insa restul tarilor care constituie habitatele naturale ale cactusilor sunt extrem de corupte, societatea e polarizata in oameni la limita subzistentei si cativa extrem de bogati care ‚mulg’ resursele naturale si umane a acestor tari. Ceea ce ieri era legal azi poate fi ilegal si maine iar legal, asa ca nu consider ca acest aspect este relevant si poate constitui un punct de reper in aprecierea faptelor. Ceea ce conteaza este ca aceste plante sa ramana in habitatele lor intr-un numar mare, sa isi continue rolul in viata ecosistemelor din care fac parte si noi, pasionatii, sa ne straduim sa le protejam si sa gasim cai de inmultire a lor care sa nu afecteze populatia din habitatul de origine.
Principala raspundere este a autoritatilor din tarile respective si ele ar trebui sa aibe programe de protectie si de propagare controlata astfel incat sa repopuleze habitatele originare si sa asigure in acelasi timp o sursa constanta de plante si seminte pentru iubitorii din intreaga lumea. Din pacate asta nu se intampla, autoritatile sunt cu mici exceptii ignorante. Ce putem noi face ca simpli iubitori de plante, pentru a contribui la salvarea habitatelor? Cel mai important lucru este sa nu cumparam plante luate din natura! In acest mod refuzam sa finantam jaful, furtul organizat. Al doilea lucru este sa incercam sa inmultim noi plantele putand oferi astfel celor care isi doresc exemplare si seminte produse in cultura si care evident vor scadea presiunea asupra plantelor din natura.
Am fost intrebat ce parere am despre semintele recoltate din natura. Marile firme de profil achizitioneaza cantitati mari de astfel de seminte si le vand prin cataloagele lor in lumea intreraga. Simpli amatori din zonele respective culeg seminte cand au ocazia si fac schimb sau le vand. Consider ca o colectare sporadica, atenta, care sa nu distruga plantele-mama, este lipsita de consecinte asupra speciei respective. Am auzit insa si de cazuri de decapitare a unor plante pentru a se extrage ulterior semintele din corpurile lor (sunt specii care formeaza fructele in interiorul corpului si extractia semintelor e laborioasa), ceea ce e o barbarie! Unii vor spune ca e o diferenta intre colectarea avand hartii care iti dau acest drept si cea facuta de oameni fara o autorizatie scrisa. Eu consider ca nu e nicio deosebire de substanta, deosebirea-cand exista- e facuta de grija fata de plantele mama la recoltare si de ritmul recoltarii. Daca se recolteaza tot ce se poate, sistematic, an de an, dintr-o populatie mica de plante, efectul poate fi grav pe termen lung. Plantele din colectia mea provin aproape exclusiv din seminte semanate de mine. Cea mai mare parte au fost cumparate de la firme recunoscute in domeniu, o minoritate provin de la colectori independenti, aproape toti biologi sau ingineri agronomi, mari iubitori de plante despre care sunt sigur ca le-au recoltat cu atentie si discernamant.
Nu consider ca e un lucru rau sa achizitionam seminte recoltate din natura cat timp cunoastem cat de cat persoana care le-a recoltat si o consideram responsabila si iubitoare de natura.
Cand avem de ales, e recomandabil sa achizitionam seminte produse in cultura. Niciodata sa nu cumparam plante luate din habitatele lor!
Astept opiniile voastre pe aceasta tema.
cactus wizard

simi

Re: Surse de plante si seminte

Mesaj de simi » Lun, 05 Ian 2015 23:05

Eu sunt doar o incepatoare, dar cred ca este binevenit un astfel de subiect de discutie pentru ca nici nu mi-as fi putut inchipui ca cineva ar putea sa comita astfel de cruzimi cu plantele din natura :shock:
Dar daca stau si ma gandesc interesele mercantile se pot manifesta in orice domeniu, asa ca multumesc de informatie!

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 06 Ian 2015 20:24

Buna seara

Subiectul a fost, este si va fi de actualitate permanent.
Cu atat mai mult cu cat globalizarea se face din ce in ce mai mult simtita chiar si in cele mai mici amanunte ale vietii noastre de zi cu zi.
In alta ordine de idei suntem din ce in ce mai multi pe planeta si cu totii ne dorim din ce in ce mai mult, uitand ca suntem fiinte muritoare...
Vrem din ce in ce mai mult si cat mai repede cu putinta, chiar si incalcand legile statale, morale si religioase de-avalma...
Ce este de fapt o lege statala ? Iata o definitie nemuritoare :
Legea este o bariera in fata careia se opresc boii - pe sub care trec lingaii si ... peste care sar leii !
Amin !
Acestea fiind zise, atata timp cat nu se va introduce pedeapsa cu moartea pentru fapte grave, peste tot pe planeta, vom avea din ce in ce mai putini boi si din ce in ce mai multi lingai si lei!
Acum paradoxal nu ?, ce ne dorim de fapt ? Boi sau lei ?
Pai romanii isi doresc cat mai multi lei, nu ? :lol: In buzunare, desigur ! :lol:
Vorbind la modul serios acum, planeta asta este sfasiata pur si simplu si asta o vedem cu totii zi de zi. Ce mai conteaza ca niste binevoitori fac trafic de seminte si plante din natura ?
Se face trafic de oameni de cand lumea si pamantul.
Avem si in aceste vremuri, zicese moderne, sclavi pe plantatii si sclavi sexuali.
Avem saracie si bogatie in exces. Si astea trebuiesc intretinute, si saracia si bogatia.
Mecanismele comportamentului uman nu sunt chiar asa de coplicate cum par la prima vedere.
Nu legile statale, morale sau religioase ii vor opri pe oameni sa nu mai comita fapte antisociale.
Niciodata nu se va intampla asa ceva.
Singura sansa in opinia mea, tine de genetica.
Dar cine sa-si doreasca pe planeta numai boi ? :lol:
Este mai bine sa fim cu totii lei, cat s-o mai putea !
In ceea ce priveste ceea ce se intampla cu plantele si semintele din cele doua Americi, nu-mi fac probleme.
Traficul va continua, dar cred ca va fi in continua diminuare, nu pentru ca s-ar speria cineva de cateva voci de ici de colo care spun ceea ce se stie de fapt de multa vreme, ci pentru ca metoda inmultirii in vitro este din ce in ce mai mult folosita.
Dintr-o planta poti face 10 000 de plante in doar cateva luni, asa ca tipetele unora care se scandalizeaza ca sunt luate din natura seminte si plante, pare sa fie doar o picatura de apa intr-un ocean.
Ce sa mai vorbim de coruptie ?, de saracie ?, de rapacitate ?
Pai nu este asa de cand lumea si pamantul ?
Si nu cred ca mexicanii se scandalizeaza ca le pleaca plantele si semintele, asa cum nici noi nu ne scandalizam ca ne pleaca aurul din tara, nu ?
Natura are mecanismele ei de regenerare in privinta viului, mai greu este cu aurul !
Asta nu se mai reface !
Eu nu am avut plante din natura si nici nu voi avea.
Neavand puterea de a face ceva concret, ar fi aiurea sa ma apuc sa tip ca nu sunt de acord cu ce se intampla in Mexic si nu numai.
Cui ar folosi ?
Aaaa, daca as fi fost mai tanar, ma inrolam la ecologisti si mergeam sa ma leg cu lanturi de portile institutiei din Mexic raspunzatoare de mediu.
Sunt satul de vorbe, chiar si de cele care sunt de bun simt si care vin de la persoane care chiar stiu ce spun.
Vorbele sunt ca frunzele-n vant, zboara de colo pana cola si se pierd in uitare.
Faptele raman !
Dragi colectionari, eu va indemn sa nu cumparati seminte si plante din natura, dar voi faceti cum va spune voua sufletul.
Si vorbele mele sunt tot frunze-n vant ...
Gino

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 08 Ian 2015 20:45

Sigur ca fiecare va face asa cum doreste. Doresc doar sa sensibilizez colegii si colegele incepatori asupra existentei problemei legate de distrugerea populatiilor de cactusi. Astfel ei vor alege sursele de plante si seminte pentru colectiile lor in cunostinta de cauza.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 09 Ian 2015 21:45

Vin sa ma laud: tocmai am aflat ca seminte de pe plantele mele, donate si trimise de mine inapoi in tara de origine, au germinat excelent si plantele sunt folosite la repopularea habitatului si pentru a produce seminte. De ani de zile imi doresc sa fiu parte a unui asemenea proiect si sper ca el sa continue si sa se dezvolte!
Protejare la fata locului + repopulare+ productie pentru satisfacerea nevoilor pietei+ educatie= succes!
cactus wizard

simi

Mesaj de simi » Vin, 09 Ian 2015 22:38

:aplauze2: :aplauze2:

veterinar

Mesaj de veterinar » Dum, 22 Mar 2015 08:40

Buna dimineata
S-ambunat vremea,plantele pot calatori dintro colectie in alta.Cristi poate scoate pe piata oferta de primavara de plante.
Posibil pana la 1 aprilie ?
O zi buna,oameni buni
Nicusor

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 22 Mar 2015 12:55

Salut Nicusor,
Saptamana viitoare sunt plecat cu treburi profesionale, dar dupa ce ma intorc voi actualiza lista.
Numai bine,
Cristi
cactus wizard

IonutMirea

Mesaj de IonutMirea » Mar, 05 Mai 2015 12:18

:aplauze:

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”