Carte despre cactusi-proiect

Cristi

Carte despre cactusi-proiect

Mesaj de Cristi » Vin, 14 Dec 2012 16:54

Asociatia Aztekium a demarat proiectul de scriere si publicare a unei carti despre cactusi +/- plante suculente (in functie de dorintele autorilor). Cartea va fi scrisa sub egida asociatiei, de membri ai ACC Aztekium care isi manifesta dorinta de a scrie capitole din carte si care vor fi trecuti ca si autori ai capitolelor respective.
Membrii forumului nostru care sunt si membri Aztekium sau isi doresc sa devina, interesati de proiect, pot participa la discutii pe aceasta tema aici http://www.aztekium.ro/forum2b/viewtopi ... 4213#p4213 .
E o initiativa mai mult decat laudabila si necesara care se doreste a fi un ajutor pentru incepatori si o fereastra deschisa spre lumea minunata a cactusilor. Apreciez ca e nevoie in Romania de literatura 'proaspata' si de calitate in domeniu, cartea nu va avea pretentie de tratat, dar speram sa fie utila tuturor si sa fie o expresie a unitatii asociatiei.
Sper sa sarbatorim Craciunul 2013 cu cate o carte proaspata sub bradut :joy: :joy: !
cactus wizard

Cristi

Re: Carte despre cactusi-proiect

Mesaj de Cristi » Vin, 14 Dec 2012 18:13

O prima propunere privind structura cartii-e o schita, se pot altfel imparti capitolele, in special la partea de cultura pot fi mai multe subcapitole
I Ce sunt cactusii si unde cresc ei?
II Elemente de morfologie si fiziologie a cactusilor
III Clasificarea cactusilor, scurta istorie a clasificarilor familiei Cactaceae si descrierea pe scurt a unor specii si genuri reprezentative
IV Forme particulare ale cactusilor
IV.1. Hibrizii cacteelor
IV.2. Cristatiile, plantele monstruoase, variegatele, clorofil-deficitarele, himerele
V Cultivarea cactusilor
V.1 Factori de cultura (vase, sol, apa, temperatura, lumina, ventilatia, fertilizante etc)
V.2 Particularitati ale culturii cactusilor
V.2.1 Cultura cactusilor in aer liber
V.2.2. Cultura cactusilor in apartamente
V.2.3. Cultura cactusilor in balcoane
V.2.4. Cultura cactusilor in sere si solarii
V.3.1 Cultura plantelor hardy
V.3.2. Particularitati de cultura a unor genuri si specii cu nevoi speciale
VI Inmultirea cactusilor
VI.1 Inmultirea prin seminte (polenizare, recoltarea semintelor, pastrarea semintelor, semanare, repicare, ingrijirea plantulelor)
VI.2 Inmultirea vegetativa (butasire, altoire)
VII Bolile si daunatorii cactusilor
VIII Alcatuirea unei colectii de cactusi
IX Construirea unei sere (materiale, dimensiuni, automatizari etc.)
X In memoriam. Personalitati ale vietii cactusistice romanesti.
XI Asociatia Aztekium
XII Autorii capitolelor-scurta prezentare
cactus wizard

George

Mesaj de George » Vin, 14 Dec 2012 20:50

:razz: FELICITARI !!! :aplauze1: Va fi o realizare de toata lauda...dupa atata ,,seceta,, in literatura romaneasca (de la monografia d-lui Sorin Victor Copacescu), va fi ca o binevenita(si meritata) ,,ploaie,, de informatie cactusistica. O astept mai ceva ca painea calda :sar: de fapt...am s-o ,,mananc pe(cu) paine calda :lol:
Asa cum a schitat Cristi un posibil cuprins al cartii, mi se pare in regula; cartea va fi cu adevarat valoroasa pentru colectionarii din Romania pentru ca este scrisa de romani, din experientele si modurile de cultura din tara noastra. In privinta altor posibile capitole despre alte suculente... cred ca daca le-ar adauga, vor creste si mai mult valoarea cartii (chiar eu am pe langa colectia principala de cactusi, cateva aloe, agave, litopsi, palmieri,etc)
Cat priveste data aparitiei, nu m-as supara pe Mosu” daca n-ar aduce-o de Craciun...mult mai important va fi ca aceasta sa fie cat mai bine documentata, cat mai multe informatii, poze reprezentative pt subiectele dezbatute,etc. Mult succes autorilor, sarbatori fericite la toti!! :veselie2:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 14 Dec 2012 21:07

Salut George,
Ma bucur de bucuria ta! :lol: Asta e si ideea. E demult de cand nu s-a mai scris vreo lucrare in domeniu la noi. Eu sunt de parere ca e mai bine sa facem separate lucrarile deoarece suculentele sunt asa de multe plante, incat incercarea de a face o singura lucrare care sa cuprinda atat cactusii cat si celelalte suculente ne-ar obliga sa scurtam prea mult spatiul si informatiile privind diferite specii. Daca si restul colegilor vor fi de acord, ramanem la ideea cartii tratand acum exclusiv cactusii. Vom vedea.
Daca se strange un numar de macar 4-5 coautori nu e rau, daca vom fi vreo 10 e perfect si lucrarea se va face cu atat mai repede si va fi cu atat mai completa si mai valoroasa deoarece ne vom consulta reciproc, nu vor scapa lucrurile importante si vom corecta greselile inerente. Lucrarea nu va avea pretentie de exhaustivitate si nu ne vom propune sa epuizam subiectul legat de cactusi; pt asta ar fi necesare vreo 1000 de pagini cel putin si pretul ar fi pe masura, mult prea mare pt a fi o lucrare atractiva pe piata romaneasca. Sa fim realisti: doar o mana de romani ar plati 100 de lei sau mai mult pe o lucrare despre cactusi, ori dorinta noastra e sa facem o carte care sa se vanda in numar cat mai mare pt a o pune la dispozitia unui public cat mai numeros de iubitori de plante din Romania si a promova asociatia Aztekium. Daca insa se va dovedi un succes, vor urma volume ulterioare tratand suculentele si poate si detalii legate de cactusi care nu au putut fi incluse in prima lucrare.
Pentru asociatie este primul proiect major si reusita lui va duce la cresterea prestigiului asociatiei si la cresterea popularitatii acestor minunate plante.
Orice membru al asociatiei care are cunostinte destul de solide despre anumite aspecte legate de cactusi si doreste sa se implice si sa munceasca e binevenit sa se alature grupului coautorilor!
cactus wizard

George

Mesaj de George » Vin, 14 Dec 2012 21:35

Tocmai am citit opinii pe forum aztekium.ro; cred ca e o idee buna(pt. reducerea costurilor) de a atasa cartii un CD/DVD cu poze reprezentative a cat mai multor specii de cactusi, dar in schimb continutul cartii sa fie cat mai bogat pentru a fi utila de la incepatori pana la avansati( ca doar va fi scrisa de ”avansati” intr-ale cultivarii cactusilor) :grin: In viitor, detinand o astfel de carte, voi avea inca un atuu in plus atunci cand incerc sa ”contaminez” cu aceasta pasiune viitorii curiosi care imi admira colectia... :joy:

George

Mesaj de George » Vin, 14 Dec 2012 21:53

Salut din nou :roll: Chiar daca eu as da oricat pe un volum complet (de peste 1000 de pagini) pentru ca sunt colectionar de multi ani si stiu ca merita, pana la urma ai dreptate in privinta atragerii incepatorilor cu o lucrare mai accesubila ca pret dar care le ofera minimul necesar de informatii pentru ca dupa ce isi procura primii cactusi, sa nu-i piarda din cauza nestiintei de ai ingriji ... am inteles ideea si as vota in favoarea ei, pentru ca din mai multi incepatori ce vor cumpara cartea, pe viitor cu siguranta ca vor ramane dintre ei mai multi impatimiti iremediabil de cactusi decat daca am cumpara ”o mana de oameni” cum spui tu, cartea in varianta mai scumpa; ai tintit bine!
Aaa...si fara alte suculente pentru inceput :mrgreen: scuze anticipat iubitorilor de alte plante,..sper sa inteleaga scopul :roll: :razz: gata e timpul :somn:

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 23 Dec 2012 21:14

Discutia a progresat mult pe forumul asociatiei.
Adaug doar ca ultime noutati:
Domnul Sorin Copacescu e incantat sa se implice in realizarea cartii contribuind citez "oriunde poate fi util".
Domnul Petre Dobrota, in calitate de senior al cactusistilor romani si autor a numeroase articole si carti de specialitate, in masura in care sanatatea ii va permite, doreste sa scrie prefata lucrarii.
Exista vreun cadou mai bun din partea lui Mos Craciun?
cactus wizard

George

Mesaj de George » Dum, 23 Dec 2012 23:43

Salut tuturor! Stii ce cred?...ca lui Mos Craciun i s-a cam luat de atata zapada si in drumul lui catre copii se mai opreste printr-un desert s-a se mai dezghete, mai admira flori de cactusi, iar drept dovada ca e multumit, ne face si noua cactusistilor cadou o carte pe masura. :laugh: :veselie2: Toata stima celor ce se implica :jos-palaria: :romania:

Mircea

Mesaj de Mircea » Dum, 30 Dec 2012 14:07

Multumiri seniorilor cactusismului romanesc pentru sfaturile date cat si pentru acceptul lor de a se implica in aceasta lucrare. :aplauze1:
Sa aiba parte de sanatate si viata lunga.

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 03 Ian 2013 19:13

Discutia si munca se muta in cadrul echipei de autori. Multumim pentru sustinere si interesul manifestat!
Sper sa realizam un lucru frumos si util!
cactus wizard

Stanila Mihai C-tin

Mesaj de Stanila Mihai C-tin » Joi, 31 Ian 2013 22:30

Buna seara !
Am citit cu interes ca Asociatia Aztekium doreste sa scoata o carte despre cactusi,pentru incepatori.Inainte de a stabili capitolele cartii v-asi sugera sa vedem ce este un incepator.
Incepatorul,incepator este un om care a vazut de cele mai multe ori la supermarket citiva cactusi expusi spre vanzare, unii dintre ei cu flori de imortele diferit colorate si lipite si dintr-un motiv sau altul s-a hotarat sa cumpere unul sau mai multi pentru el sau pentru a-l a-i face cadou cuiva drag(cu semnificatiile de rigoare :tepoas-a,de neatins etc.)
Cind ajunge acasa observa de cele mai multe ori ca florile sunt lipite,ca nu stie mai nimic despre planta decat ca isi duce viata in desert,ca in consecinta nu prea are nevoie de apa,ca infloreste la nu stiu cati ani si dupa toate alea mai si inteapa al naibi.
In aceste conditii incepatorul uita de chizitia facuta si in afara de a-i mai pune din cand in cand apa nu-l mai intereseaza sau daca este un om care-i plac florile,teposul ii suscita atentia si cauta sa afle mai multe despre el.Daca este mai tanar si familiarizat cu calculatorul va cauta pe net sau va cauta ceva publicatii in legatura cu cresterea cactusilor.Aici ar trebui sa intervina cartea care se doreste a fi scoasa.
Dupa mine ce l-ar interesa pe incepator:
-pretul care ar trebui sa fie acceptabil , incepatorul nu este un hobist incat pretul sa nu prea conteze.
-informatiile din carte sa fie cele de imediata utilitate; ce sunt si unde traiesc aceste plante,ce nevoi generale au privind solul, lumina,apa,perioada de repaos ca importanta pentru inflorire,boli si daunatori,combatere,inmultirea prin butasire si seminte,altoirea ca o metoda evoluata de inmultire ,curiozitati legate de formele clorofil-deficitare,veriegate,cristate,himere,monstrozitati si in final existenta unor clasificari a cestor plante dupa anumite criterii.
-un numar de planse color cu cactusi infloriti care au scopul de a mari interesul iubitorului de flori pentru aceste plante.
Ca o continuare a cartii v-asi propune editarea impreuna cu revista asociatiei pe fascicole a genurilor de cactusi cu speciile aferente ,cu tipuri de denumiri,nevoi specifice sol,apa,lumina,poze cu specii inflorite din genul respectiv.
Formati un colectiv de redactie,stabiliti capitolele carti ,impartiti-le pe doritorii de colaborare ,strangeti materialele,ajustati-le si purcedeti la editare.Idei sunt multe ca si a mea de altfel si fara a avea un colectiv care sa hotarasca nu se va ajunge prea departe. Aceasta este parerea mea .Daca am suparat pe cineva imi cer scuze.
Numai bine!

Stanila Mihai C-tin

Mesaj de Stanila Mihai C-tin » Joi, 31 Ian 2013 22:41

Daca impactul va fi cel scontat se poate trece la o monografie in genul celei a Dlui Copacescu cit de ampla se doreste si la un pret pe masura care sa se adreseze hobistilor si incepatorilor care s-au hotarat sa-si faca un hobi din cresterea cactusilor.Acelasi.

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 01 Feb 2013 06:18

Buna dimineata,
Multumim pentru interes si sugestii! Exact asta se si doreste!
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 07 Apr 2013 17:29

Rog colegii membri in asociatie care si-au manifestat dorinta sa participe la realizarea cartii sa intre pe forumul aztekium la rubrica cu pricina si sa isi exprime parerea vizavi de propunerile de acolo ca sa trecem repede la treaba propriu-zisa.
Va multumesc.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 20 Mai 2014 05:12

Rog colegii/colegele care s-au oferit sa participe la scrierea cartii si inca nu si-au scris partea lor sa o faca in cel mai scurt timp si sa posteze capitolul pe forumul asociatiei la rubrica special destinata realizarii cartii sau sa mi-l trimita mie pe mail. Ar fi bine sa definitivam partea generala cat mai curand si sa trecem la descrierea speciilor.
Va multumesc,
Cristi
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Asociatia Colectionarilor de Cactusi Aztekium Romania”