Proiecte 2014

Cristi

Proiecte 2014

Mesaj de Cristi » Sâm, 28 Dec 2013 09:19

Preiau aici un mesaj pe care l-am scris pe forumul asociatiei.

Invit colegii/colegele sa faca propuneri pt actiunile Asociatiei Aztekium in 2014.

Personal rog membrii care si-au manifestat disponibilitatea de a participa la redactarea cartii despre cactusi sa se gandeasca la capitolele pe care doresc sa le scrie si sa ne pregatim de treaba incepand cu ianuarie 2014. De asemenea, daca exista si alti membri doritori sa participe la scrierea cartii, sa ma contacteze.

Intalnirea de final de An, la Gilau, pot sa o organizez daca se doreste sa continue.

Pe perioada verii= iulie-august, pot organiza o intalnire la lacul Tarnita in jud Cluj; putem inchiria o cabana + locuri de corturi, putem discuta, face proiectii, pescui, inota, face plimbari in natura si cu barca pe lac, foc de tabara. Peisajul e superb si apa foarte buna de inotat, lacul e mare, cca 4-5km lungime si 500m latime. Avand in vedere ca presupune inchirierea unei cabane, trebuie sa fim clar hotarati din timp, cu cel putin 2 luni inainte si sa fie un minimum de 20 de doritori, sa strangem avans samd. Asta se poate constitui intr-un superb concediu cactusistic de pana la 1 saptamana!
cactus wizard

Cristi

Re: Proiecte 2014

Mesaj de Cristi » Lun, 30 Dec 2013 10:06

Va trimit linkul unei pensiuni de la Tarnita; pe site e si un film cu lacul si puteti vedea cat de cat despre ce vorbeam. Cred ca ideal ar fi sa inchiriem o cabana a unei familii, nu o pensiune.
http://www.cabana-tarnita.ro/roVideo.html
cactus wizard

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 30 Dec 2013 12:19

Salut,

Eu ma voi prezenta. Si daca tot suntem pe marginea lacului, aveti idee cum sta treaba cu pescuitul acolo ?

Sunt amator si atat. Nu voi prinde nimic. Dar as aduce doua bete ca sa bat apa :lol:

E cu taxa sau trebuie permis ? :???:

Melchior

Mesaj de Melchior » Lun, 30 Dec 2013 12:49

Salut !

Vizionand filmuletul m-am imbolnavit in sens pozitiv de peisajul splendid de acolo si deci incurajam in totalitate initiativa lansata de Cristi.Bineinteles ca pe langa cactusi, pregatim betele de pescuit si neaparat barca pneumatica.M-am interesat:
http://www.tarnita.ro/index.php?option= ... 2&Itemid=5
deci trebuie doar permis de pescuit simplu si scule,momeala pregatit pentru rapitori.Singura conditie este sa ne programam cu intalnirea conform calendarului solunar pentru pescari.Este mai bine daca am putea inchiria o cabana a unei familii mai ales daca gasim una pe malul lacului.

Numai bine

Melchior

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 30 Dec 2013 17:38

E absolut superba zona, fara exagerare!
Si eu cred ca cel mai bine ar fi o cabana familiala cu teren aferent ca sa mai putem pune niste corturi si obligatoriu cu acces la lac pt inot, plimbat cu barca si pescuit. Sustin ideea unui concediu de 1 saptamana acolo. Perioada ideala ca vreme este intre 15-20 iulie si 20 august. E o zona foarte populara si daca vrem sa avem conditii bune trebuie sa ne mobilizam din timp cu un avans. Nu stiu cat poate costa pt 1 saptamana, sper ca mai putin de 1000 de euro. Daca ne strangem 30 de adulti platitori, pretul ( cazare, curent, apa calda, bucatarie la dispozitie, toaleta, acces la lac, loc de facut gratare, ceaun, loc de plaja) e practic simbolic.
Poate fi concediul ideal cu natura superba, inot, pescuit, plimbat cu barca, plaja, discutii si proiectii cactusiste in fiecare seara, foc de tabara.....
cactus wizard

Maranta

Mesaj de Maranta » Mar, 31 Dec 2013 13:52

Salutare,

zona este minunata ,am fost acum cativa ani buni acolo pentru cateva ore ...superb !!!

Este o locatie ideala pentru o vacanta la cort sau chiar la cabana iar daca totul este 'condimentat" cu cateva proiectii si discutii despre cactusi se poate naste cu adevarat o conventie nationala a colectionarilor si iubitorilor de cactusi si suculente...acel mult discutat CACTUSCON ROMANIA care se poate realiza sub sigla si organizarea ACC AZTEKIUM .

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 02 Ian 2014 18:45

Profitand de Revelionul petrecut la Baia Mare, azi am avut o prima sedinta a asociatiei pe 2014, in format destul de restrans din pacate, dar cu multa voie buna, sampanie si bere :-)
Nevezi, Cristi si Istvan + Sanyi pe Skype am ras, ne-am gandit la toti colegii si colegele cactusisti/cactusiste si va dorim "La multi ani cu sanatate si bucurii!"

Cine stie? Poate firma in verde ne sponsorizeaza asigurand hidratarea la intalnirile din 2014 :bere-noroc:
cactus wizard

cristian

Mesaj de cristian » Dum, 05 Ian 2014 00:04

Salut

Super faina zona, se vede fain si de pe drum pe google maps.
Nu stiu cum e drumul prin Campeni, Albac dar ar fi o ocazie faina si de adunat soluri.Pe acolo prin si pe langa Tarnita sunt ceva locuri cu ingrediente pentru amestec?

Asta da sedinta, se simte voia buna!

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 05 Ian 2014 13:10

Sunt roci bune in zona-mai ales micasist cu grade diferite de alterare.
Eu m-am oferit sa organizez o astfel de intalnire, dar daca se va tine sau nu depinde de voi. Pentru a avea a sigurat un loc bun in varf de sezon trebuie sa facem o rezervare cat de repede, sa platim un avans;daca ne vom trezi doar in iulie-augus, nu vom gasi nicun loc liber.
Ar trebui sa caut cabane pana gasesc una convenabila (ca localizare, pret si dotari + terenul aferent) si care sa ne ofere si posibilitatea intinderii catorva corturi pe ternul aferent. Trebuie platit un avans si semnat un act de mana intre mine si proprietar conform caruia daca noi nu mai mergem-pierdem avansul, iar daca ei nu ne dau cabana-sa plateasca de exemplu dublul avansului ca o despagubire.
Concluzie: daca va doriti acest concediu va rog sa scrieti aici sau ma contactati personal si fac o lista cu numele si numarul de persoane; cand trecem de 20 de adulti se poate vorbi de a duce initiativa la faza de executie.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 06 Ian 2014 17:51

Am discutat cu unii colegi care au spus ca e prea mult o saptamana.
Nu e nimic stabilit; daca doriti putem sa facem un weekend sau un weekend putin extins de genul de joi pana duminica sau de vineri pana luni sau ceva in genul; orice variante se pot adopta atata timp cat reflecta dorinta majoritatii.
Va astept cu opinii.
cactus wizard

ATar

Mesaj de ATar » Lun, 06 Ian 2014 20:48

Cred și eu că un sfârșit de săptămână mai lung - de joi, vineri până duminică - este o perioadă optimă. Se pot face multe în aceste zile. Asta o știu foarte bine cei care au participat la întâlnirile de la Băișoara. Dar asta nu trebuie să însemne că nu se poate sta mai mult.
Locul este într-adevăr foarte frumos, iar o tabără de corturi, de câteva zile, presărată cu mici discuții despre cactuși, condimentată cu povești pescărești poate da întâlnirii o notă aparte.
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 06 Ian 2014 21:17

Cum suna weekendul 24-27 iulie (joi-duminica)?
cactus wizard

ATar

Mesaj de ATar » Lun, 06 Ian 2014 21:45

Pentru început, este tentant.
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

veterinar

Mesaj de veterinar » Mie, 08 Ian 2014 21:32

Pentru mine suna bine.Vin cu sotia,dar nu la cort.Posibil sa ma cuplez la masina cu fam.Levai sau Marcu.
Mai e mult pana departe,mai intai sa iesim cu bine din iarna.
Nicusor

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 18 Ian 2014 14:39

Rog toti colegii din asociatie care si-au exprimat dorinta de a participa la scrierea cartii sa mearga la rubrica destinata de pe forumul asociatiei. De asemenea, daca dintre membrii Aztekium sunt si alti doritori sa participe la scrierea cartii, ii rog sa ma contacteze.
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Asociatia Colectionarilor de Cactusi Aztekium Romania”