Construire sera

adriancean

Construire sera

Mesaj de adriancean » Vin, 04 Oct 2013 22:27

Buna seara.
Incerc in aceasta iarna sa adun informatii despre construirea unei sere pe care as vrea sa o fac anul viitor.M-am gandit la dimensiunea de 4,5L x 3l ( sau 5 L x 4l ).V-as ruga sa-mi spuneti daca as putea folosi corni de brad cu sectiune patrata de 10x10 la structura de rezistenta a serei (pereti) iar la acoperis cu sectiune de 8x8.Structura serei o sa fie prinsa de fundatie cu suporti de stalp din metal bagati in beton sau cu platbande in beton.Toate imbinarile structurii o sa fie suplimentate cu conectori metalici pentru o rigidizare foarte buna a constructiei.Sera o sa fie acoperita cu folie,in acoperis as vrea sa fac 2 ferestre pentru evacuarea aerului cald si pe 2 pereti cate 2 ferestre tot pentru o ventilare cat mai buna.As mai vrea sa-mi spuneti cum ar fi mai bine sa fie executat acoperisul,in doua ape sau intr-una? Tot lemnul o sa fie tratat impotriva umiditati si a insectelor daunatoare si probabil si un strat de lac.Pe jos inca nu m-am hotarat ce o sa pun,pietris sau beton..
Multumesc anticipat pentru informatii si pareri!

Cristi

Re: Construire sera

Mesaj de Cristi » Vin, 04 Oct 2013 22:50

Salut Adrian,
Cel mai logic e sera cu acoperis in 2 ape, o carare pe mijlocul serei si pe laterale 2 mese a cate 1,5m fiecare..
Lemnele sunt potrivite.Nu fa ferestra in acoperis, dar fa lateralele astfel incat sa poata fi demontate complet peste vara. Adica folia acoperisului sa fie o bucata si folia lateralelor alta (alte) bucati.
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Vin, 04 Oct 2013 22:59

Salut Cristi.
Deci grosimea lemnului de 10x10 este buna la dimensiunile de mai sus?Nu e cam subtire?
Referitor la mese..nu sunt cam mari mesele de 1,5 m latime? Ma gandesc ca avand acces doar de pe o parte sa nu fie prea greu sa ajung in partea opusa.Asta daca sunt facute in lungul peretilor...
Ma gandeam sa pun si jgeaburi la acoperis pentru colectarea apei de ploaie cu scurgere direct intr-un butoi de plastic insa ma gandesc sa nu umbreasc prea mult...

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 04 Oct 2013 23:03

1,5 m latime e cam mult; daca faci sera de 3m e bine cca 110cm si 80 pe culoar.Se pot pune jgheaburi.
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Vin, 04 Oct 2013 23:15

De 3 m latime sigur o sa fie insa as vrea macar 3,75 m daca nu chiar 4m...Atunci o sa fie un spatiu cam mare intre mese chiar daca le fac de 125 cm...si ramane cam mult 1,5 m spatiu neutilizat ..

elisav

Mesaj de elisav » Sâm, 05 Oct 2013 16:16

Buna ziua,
Adriene,ai fost la mine, ai vazut solarul...Deci:L 4 m interior\l 3m \h 1,5m,coama e la2,5m,este in 2 ape.Latimea meselor e de 1m puse pe lateralele solarului,iar inaltimea lor e de 90 cm.
Cactusii sunt in ladite de plastic(se vand ciupercile in astfel de ladite),iar pe o masa incap 30 ladite.Intr-o ladita incap 20 ghivece de7\7.Bineinteles ca un sector de 1m, pe una din mese es te pt.etajera cu unelte specifice,masa pt.tranplantari, baut cafea si alte lichide... :joy: :bere-noroc:
Pe jos pietris,plasa de umbrire la 2m,se trage pe sarma cand soarele-i prea puternic,iar sub mese in galeti amestecul de sol,recipientele cu apa de ploaie.Pe viitor doresc sa pun si un minifrigider cu "sucuri"pt. musafiri. :veselie1:
Sanatate tuturor!

George

Mesaj de George » Sâm, 05 Oct 2013 19:55

Salut Elisav.
Pai cu asa conditii in sera :mrgreen: sa tot aduni la fani pentru cactusi & :bere-noroc: :joy: Sa te bucuri sanatos de toate! :aplauze1: :cactus2:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

adriancean

Mesaj de adriancean » Sâm, 05 Oct 2013 20:17

Salutare!
Multumesc de informatii elisav...Da,am vazut solarul,aranjat si frumos.La dimensiunea de 4/3 m-am gandit initial dar avand in vedere ca pana acum am in jur de vreo 40 de specii numai semanaturi si in curand trebuie sa-mi mai vina vreo 15 :smile: ,plus ca pana in primavara as vrea sa mai iau inca vreo 40 :smile: , ma cam gandesc sa-l fac mai mare de la inceput,sa nu ma trezesc ca o sa vina vremea repicarilor si nu mai am spatiu..Probabil o sa-l fac de 5/4..
Apropo,care ar fi uneltele si instrumentele necesare intr-o sera?

elisav

Mesaj de elisav » Sâm, 05 Oct 2013 21:37

Sara buna,
Pai,sa zicem drept scule:un patent cu cioc curbat,pensete chirurgicale(cu piedica),lingura pt sol,o scafa,site pt. granulatii(nu le tin pe etajera ca-s mari),dispozitiv pt.colectat seminte.Instrumente ar fi:un subler,echer,dar si caiet pt.insemnari,ph-metru,plicuri pt.semanaturi,etc.
Dar ce se aude?...m-am speriat...suna apa-n serpentina, asa ca va las drajii mei,trebe sa controlez "aciditatea" continutului :wink: ,apoi vom vedea cea mai fi!
Sanatate :bere-noroc: tuturor!

tenie

Mesaj de tenie » Dum, 06 Oct 2013 00:12

Ma imbolnaviti! Vreau si eu sera!

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 06 Oct 2013 05:02

tenie scrie:Ma imbolnaviti! Vreau si eu sera!
:lol: :lol: :lol:
Laurentiu, si plantele tale vor o sera!

Acum serios vorbind, nu e mare lucru si nici nu costa foarte mult construirea unei sere mici. Plantele insa iti vor rasplati efortul inzecit printr-o dezvoltare frumoasa si o inflorire abundenta, iar speciile considerate rare si dificile se vor simti perfect in ea.
cactus wizard

tenie

Mesaj de tenie » Dum, 06 Oct 2013 19:26

Sunt constient ca e cea mai buna solutie, deja ma gandesc la doua variante. Din pacate nici una nu e perfecta. O varianta ar fi sa acopar o terasa cu termopan (oricum am probleme cu hidroizolatia). Suprafata ar fi convenabila (cam 20 mp), am in apropiere tevi de incalzire. Dar orientarea nu e cea mai buna, plantele ar avea soare dimineata si la pranz. Nici accesul nu e deocamdata prea comod, trebuie sa urc in pod pe o scara improvizata de constructori. Celalata varianta ar fi sa fac o mica sera in curte, dar nu am prea mult spatiu si o parte e umbrita dupa pranz. Cel mai probabil voi merge pe prima varianta
Fişiere ataşate
Pozitie1.jpg
Pozitie1.jpg (12.33 KiB) Vizualizat de 1558 ori

Stanila Mihai C-tin

Mesaj de Stanila Mihai C-tin » Dum, 13 Oct 2013 12:34

Buna ziua!
Am si eu o sera de 5x3,5 m construita din profile metalice,acoperita cu policarbonat de 10 mm unicameral.Acoperisul este intr-o singura apa cu o panta de cca. 35-40 grade.Incalzirea o fac cu un convector din comert pe gaze.Reglez termostatul conv.si am constant 10 grade C.In acoperis am 4 ferestre rabatabile si inca doua pe peretele longitudinal.Sera are orientare spre SSE. Vara cu toate geamurile deschise inclusiv usa temperatura urca pana la 35-40 gr.dar pentru ca este circulatie de aer nu apar arsuri pe epiderma plantelor.Ca sa mai reduc din intensitatea de iluminare am rasat pe policarbonatul acoperisului paralel cu axul longitudinal dungi cu un trafalet de 15cm,dungi spatiate cu vinarom alb.Pentru ca spatiul este mic si vara parte din plante le scot in aer liber am mese cu rafturi retrase.
Observatii dupa cca.6 ani de folosire :
IARNA ZAPADA NU ALUNECA SINGURA DE PE ACOPERIS,PANTA AR TREBUI MULT MAI MARE POATE CHEAR 55-60 GRADE.
LA SERA NEINCALZITA NU SE TOARNA CIMENT PE PLANSEU SE LASA PAMANTUL GOL SAU SE PUNE PIETRIS(IARNA SOLUL IRADIAZA CALDURA)
SUNT PROBLEME CU CONDENSUL,ESTE RECOMANDATA AREISIREA ZILNICA DACA ESTE POSIBIL(DESCHIZANDU-SE UN GEAM DE ACOPERIS)
plantele le tin in tavite iar stropirile le fac prin inundare in perioada de maxima crestere.
PLANTELE SCOASE AFARA NU SUNT IN TAVITE,SI AM CONSTATAT CA LE MERGE FOARTE BINE (mai bine ca celor din sera).
LA PLOI DESE SI ABUNDENTE CA ANUL ACESTA ESTE NECESARA PROTEJAREA CU FOLIE DE PLASTIC A ACESTORA.

adriancean

Mesaj de adriancean » Dum, 13 Oct 2013 14:30

Salut.Ai putea pune cateva poze?

Melchior

Mesaj de Melchior » Dum, 13 Oct 2013 18:18

Buna seara !

Cateva observatii pe scurt:
- daca ramane zapada iarna pe acoperisul serei cand este foarte rece este bine, pentru ca stratul de zapada este ca si un izolator.
-condensul apare din cauza policarbonatului unicameral,este mult mai avantajos folosirea cea bicamerala si din cauza scheletului din metal.Trebuie folosita avantajul placii de policarbonat, ca se poate curba.Daca in sera avem de exemplu umiditatea aerului de 60 la % si temperatura aerului din sera de 10 grade,temperatura punctului de roua este de 2.6 grade. Pe toate suprafetele din sera care sunt sub aceasta temperatura, apare condensul.In interiorul serei se poate intinde o folie subtire pe sarme, pentru ca sa impiedicam condensul sa picure pe plante.
-umbrirea este mai bine sa se faca cu plasa verde speciala pentru umbrire ,cand nu mai este nevoie de ea se poate aduna repede si usor .
Cateva observatii referitor la condens am notat si aici:
http://cactus2009.5mp.eu/web.php?a=cact ... TF0QD9tnAg

Scrie răspuns

Înapoi la “Sere, solarii”