Sere

Scrie răspuns
Cristi

Re: Sere

Mesaj de Cristi » Dum, 15 Iul 2012 11:52

Genurile Escobaria (300 de plante) si Coryphantha (260 de plante) sunt relativ aranjate. La fel Gymnocalycium (cca 800 de plante).
cactus wizard

anytta

Mesaj de anytta » Lun, 06 Aug 2012 10:59

Buna tuturor,

Asa cum v-am si spus in prezentare sunt la inceput de drum....as vrea sa intreb cat m-ar costa o sera de 3x4m lungime?(constructie si plus cu ce as putea sa incazesc pe timp de iarna)..

Va multumesc!

O zi placuta!

punkeru

Mesaj de punkeru » Lun, 06 Aug 2012 12:11

Buna!

E complicat sa spun o suma investita, eu am sera de 4x2 pot face un calcul insa se pun multe aici:

amplasarea, cu ce vrei sa incalzesti, cu ce vrei sa acoperi, schelet din lemn ori metalic...poate fac niste poze s-au invitatia ramane valabila.

Deci te gandesti cum si unde vrei sa o construiesti si poate pot sa te ajut cumva...

cu stima

Ionut

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 06 Aug 2012 22:59

Buna Anytta,
Costurile depind foarte mult de materialele pe care le vei folosi, de gradul de finisare si de cine iti face sera (mesteri sau tu cu mainile tale).
Ca limite, o sera de 12m patrati poate costa intre 800 si 8000 de lei in functie de cele de mai sus, neincluzand instalatiile de incalzire.
Pamant pe jos, mese facute de tine din scanduri + sera de lemn cu folie acoperita= undeva la 800 de lei.
Gresie pe jos, mese de aluminiu profesionale, schelet de aluminiu si pereti de policarbonat cu 3 straturi=undeva pe la 8000 de lei, posibil chiar mai mult.
Incalzirea constand intr-un calorifer derivat de la incalzirea casei = 500 de lei, centrala proprie pe gaz metan cu calorifer= 3000 de lei.
Preturile sunt categoric aproximative, dar iti dai seama cam despre ce e vorba in functie de ceea ce iti doresti si iti permiti.
Spor la treaba!
Inca o sera de c&s in Romania= inca o colectie frumoasa!
cactus wizard

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Joi, 09 Aug 2012 08:32

Salut

Un singur lucru as mai vrea sa adaug - gandeste-te la suprafata pe care vrei sa o ai (ceea ce crezi tu ca iti este suficient) - si apoi inmulteste cel putin cu 2 :smile:

Sera se va umple atat de repede ca nici nu-ti imaginezi :lol: si este mai usor, chiar daca efortul financiar este mai mare cu ceva, sa ai de la inceput suprafata mai mare, decat sa tot adaugi pe urma; plus ca, in intrior, poti compartimenta, ca sa ti zone mai calde, de exemplu, dar sa ai in acelasi timp si zona rece, unde sa incerci plante hardy

Ciprian

anytta

Mesaj de anytta » Joi, 09 Aug 2012 09:44

Buna Ciprian,

Iti multumec mult pentru sfaturi...a sa ma gandesc foarte bine inainte sa fac ceva...si bineinteles o sa va am pe voi langa mine inainte sa incep lucrare.... :grin:

Multumesc!

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 13 Aug 2012 01:41

In ideea celor spuse de Ciprian, daca se poate, iti sugerez sa iti construiesti sera in sistem modular, adica sa o faci cu latimea optima si sa se poata alungi daca e nevoie prin simpla demontare a spatelui.trebuie sa ai cat de cat 2 surse independente de caldura, fiindca nu stii cand una te lasa cand iti e lumea mai draga si frigul mai mare.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 26 Sep 2012 12:46

Sera e terminata demult, am inceput izolarea pt iarna, mesele noi sunt construite, primele 10 000 de semanaturi din acest an sunt deja repicate, inca 15 000 isi asteapta randul pentru la primavara. Plantele sunt inca mici, conform varstei, dar daca lucrurile se desfasoara normal, in toamna anului urmator si mai ales in 2014 vor fi 'numa bune'.
Zilele urmatoare urmeaza sa schimb folia de pe tronsonul vechi de sera fiindca e pe alocuri rupta si nu stiu daca mai duce o iarna cu zapada.
Un an a trecut, mai e unul; cu fiecare zi care trece sunt mai aproape de a putea face ceea ce am facut inca din 2002:sa ofer colectionarilor plante deosebite.
Muncim, muncim mult si mai ales muncim bine; avem rabdare, pricepere si tenacitate. Intentionat nu vin cu imagini ale pepinierei in formare, preferam sa dezvaluim rezultatul atunci cand va fi totul pregatit pentru ca in orice proiect rezultatele vorbesc de la sine.
Daca vom fi sanatosi si cursul vietii va fi unul firesc, peste un an voi spune: I am back!; pana atunci...I'll be back! :smile:
cactus wizard

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Mie, 03 Oct 2012 19:01

Salut

tu nu vrei sa vi cu poze, da' nu-i bai, ca venim noi la tine :grin:

si ne facem singuri pozele :laugh:

Ciprian

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 03 Oct 2012 20:06

Va astept cu drag!
Puteti poza orice, mai putin plantutele viitoarei pepiniere!
cactus wizard

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Dum, 14 Oct 2012 15:18

Salut

ti-am zis eu? :grin: ne facem singuri pozele (de fapt nu chiar singuri - multumim Liliana)

Acuma serios vorbind, multumim frumos pentru tot, am petrecut o dupa-amiaza super, printre plante super, iar de oameni ce sa mai vorbim :jos-palaria:

Ciprian

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 14 Oct 2012 15:58

Ma bucur mult ca ne-am cunoscut si ca m-am revazut cu Cristian!
Placerea a fost a noastra si sper sa repetam cat de curand intalnirea. Hasta pronto!
S-au purtat discutii aprige pe teme cactusiste :grin:

cactus wizard

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Dum, 14 Oct 2012 17:24

cipriansuta scrie:... ti-am zis eu? :grin: ne facem singuri pozele
:aplauze2: :aplauze2: :aplauze2:
cipriansuta scrie:... de fapt nu chiar singuri - multumim Liliana
:jos-palaria:

cristian

Mesaj de cristian » Dum, 14 Oct 2012 18:17

Salut

Ma bucur si eu ca ne-am reintalnit!
Ce s-a marit sera de atunci, superba colectie!

Cristi in pozele postate de tine ai vazut ca suntem 4 colectionari?

Cristian

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 14 Oct 2012 18:25

Ehe..., al patrulea este in spatele aparatului foto: e Lili!
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Sere, solarii”