Sere

Scrie răspuns
Cristi

Re: Sere

Mesaj de Cristi » Dum, 23 Iun 2013 15:51

:lol: :lol: :lol:
Domnule Tenie,
Vreau sa va propun, daca sunteti de acord, sa ne tutuim in spatiul virtual si real. Tinand cont de faptul ca suntem colegi de 'suferinta cactusistica' si colegi de forum, cred ca e mai bine. Sigur, daca doriti si dumneavoastra.
Daca sunteti de acord eu sunt Cristi ca pt toata lumea de pe forum.
Am remarcat si solul, dar mi-a atras mai mult atentia placa de policarbonat fiindca e un pericol pt plante pe perioada de vara. Prin sfarsit de septembrie si luna octombrie va fi foarte utila!
Felicitari!
cactus wizard

tenie

Mesaj de tenie » Lun, 24 Iun 2013 19:10

Scuze, e defect profesional. Cu cea mai mare placere Cristi, eu sunt Laurentiu. Cu policarbonatul am rezolvat deja, l-am inlocuit cu plasa.

tenie

Mesaj de tenie » Mar, 20 Aug 2013 20:46

Micul adapost pe care l-am facut pentru cactusi nu a crescut singur o data cu plantele, asadar m-am suparat si l-am inlocuit. Am preferat sa folosesc policarbonat pentru a nu afecta valoarea proprietatilor vecinilor :laugh: .
Am lasat spatii de aerisire sub acoperis, am constatat ca temperatura maxima ajunge in jurul a 50 grade. Daca am lasat putin intredeschise usile, temperatura e ceva mai mica (45 grade). Pe partea din spate (catre peretele casei) nu este acoperita cu nimic, exista o distanta de aproximativ 10 cm intre casa si adapost.
Cateva imagini cu adapostul:
Fişiere ataşate
Adapost nou2.jpg
Adapost nou2.jpg (148.73 KiB) Vizualizat de 614 ori
Adapost nou1.jpg
Adapost nou1.jpg (125.92 KiB) Vizualizat de 614 ori

tenie

Mesaj de tenie » Mar, 20 Aug 2013 20:48

Si am putut in sfarsit sa-mi organizez plantele pe familii:
Fişiere ataşate
Plante3.jpg
Plante3.jpg (191.81 KiB) Vizualizat de 614 ori
Plante2.jpg
Plante2.jpg (178.75 KiB) Vizualizat de 614 ori
Plante1.jpg
Plante1.jpg (187.89 KiB) Vizualizat de 614 ori

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 21 Aug 2013 08:50

E frumos!
Va deveni si el neincapator....e povestea noastra a tuturor.
Pe timpul verii eu as lua jos toate panourile laterale. Aproape toti cactusii tolereaza temperaturi de 45 de grade, foarte putini se bucura insa de ele si le plac.
cactus wizard

tenie

Mesaj de tenie » Mie, 21 Aug 2013 17:16

Am o problema cu pasarile, in curtile din zona sunt foarte multe cotofene. Imi fura ba pietrisul alb de pe terasa, ba din cactusi. Am ramas deja fara o planta Frailea cataphracta (adusa din Cehia). Intr-un ghiveci aveam un cactus uscat, am gasit ghiveciul gol iar cactusul intr-un ghiveci cu petunii. De aceea imi e teama sa renunt la peretii laterali. Ar mai fi o varianta cu plasa...

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 21 Aug 2013 20:15

Pune plasa pe lateral, poate fi dintr-aia numita aici rabit (sarma subtire cu ochiuri hexagonale). Sau le pui la indemana, comod, o farfurioara cu sol mineral sa se serveasca cu ce doresc.
cactus wizard

tenie

Mesaj de tenie » Joi, 22 Aug 2013 10:50

Voi cauta pe la magazine sa vad ce plasa gasesc.

tenie

Mesaj de tenie » Sâm, 24 Aug 2013 18:13

Am gasit la Brico plasa pentru pasari, am inlocuit lateralele stanga / dreapta si am fost fericit pana la pranz cand a iesit soarele din nori. Eram convins ca am rezolvat problema temperaturii prea mari. Spre surprinderea mea, chiar si cu plasa pe laterale, temperatura a depasit 49 grade. Incep sa cred ca problema e cauzata de masa din tabla care se incalzeste prea mult. Mai are cineva masa din metal? Apare aceeasi problema?

Gino

Mesaj de Gino » Sâm, 24 Aug 2013 19:55

Buna seara

Problema se rezolva foarte usor cu placi de polistiren expandat puse pe tabla , apoi ghivecele deasupra. Pe de alta parte daca temperatura la umbra este de sa zicem, 30 de grade, in plin soare sigur vor fi in jur de 45 sau chiar mai mult.
Este normal sa fie asa.
Gino

tenie

Mesaj de tenie » Sâm, 24 Aug 2013 20:13

Problema mea e ca pe unele plante au aparut urme albicioase, in mare masura pe directia Sud. Desi pe acea directie plantele sunt (teoretic) protejate de usile glisante din policarbonat. E drept ca un ultimele zile temperaturile au fost destul de mari iar in adapost au ajuns la maxime de 50 grade. Ma intreb daca nu e mai bine sa pun o plasa de umbrire deasupra si pe fata cu usile glisante, peste policarbonat. In ceea ce priveste polistirenul, sugestia pare buna. Probabil ca polistirenul extrudat (nu expandat) e mai indicat, are un factor de transfer a caldurii mai mic si o rigiditate mai mare. Si pretul desigur mai mare...

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 25 Aug 2013 13:22

In general cu cat aerul curge pe suprafata plantelor, cu atat plantele suporta mai bine caldura deoarece curentii racesc planta.
Pe timpul verii, in plin soare, e normal sa fie peste 40 de grade; intr-un mediu neventilat cum ar fi o sera inchisa, in aceleasi conditii exterioare, temperatura poate ajunge la 60 de grade! Sigur ca poti pune o plasa de umbrire pe partea sudica; cand ajungi acasa dupa-amiaza, indeparteaz-o pana a doua zi dimineata (fa-o ca pe o perdeluta) cu grija ca vantul sa nu sufle partea de jos peste plante.
cactus wizard

Andreea

Mesaj de Andreea » Dum, 25 Aug 2013 18:00

Buna Laurentiu

Daca vrei sa pui polistisen extrudat ( cum zici tu, desi si eu il stiam de expandat ), poti sa alegi o varianta ieftina, asa cum am facut eu. Probabil ca nu ai observant, dar sub toti cactusii am placi de polistiren pentru plafon. Este subtire, dar isi face treaba. O Punga cu placi, care contine 8 placi, acopera 2 m patrati, a costat cam 10lei. Am ales varianta cea mai ieftina ca nu ma interesa modelul.
Cand am inceput sa-i pun pe garaj unde sunt acum, nu aveam rafturi. Si ca sa nivelez, ca plafonul de la garaj este inclinat, puneam ce gaseam prin curte, table, lemne, doar ca sa fie mai mari. Iar tablele am constat ca se incingeau teribil, iar plantele se uscau foarte repede. Ideea cu polistirenul mi-a dat-o Gino, iar de atunci nu am mai renuntat la el, chiar daca acum suportul de dedesubt este numai lemn.

tenie

Mesaj de tenie » Lun, 26 Aug 2013 09:23

Deocamdata am pus plasa de umbrire pe directia Sud. Daca temperatura maxima va fi in continuare mare, voi lua polistiren de la Andreea :roll:

ATar

Mesaj de ATar » Lun, 26 Aug 2013 18:18

Revenind la tablă, eu am două cutii din tablă pe balustrada orientată înspre sud în care de ani de zile stau astrophytumii. Toamna duc cutiile așa cum sunt înăuntru, primăvara afară.

Sunt ghivece care nu au fost scoase din cutie de ani de zile. Nu știu ce temperatură poate fi printre ghivece dar se pare că plantele se simt bine.
Am văzut cu ani în urmă la Budapesta colecție unde sub ghivece era pâslă, tot pentru a nu se încinge. Am văzut tot cu ani în urmă la dr Vișinescu ghivece mari făcute la comandă din tablă. Care este atunci concluzia ?
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Scrie răspuns

Înapoi la “Sere, solarii”