Pete galbene pe suprafata plantelor

Alex

Pete galbene pe suprafata plantelor

Mesaj de Alex » Sâm, 23 Mar 2013 11:38

Buna ziua,

Pe suprafata a doua mammillarii si a unei coryphante au aparut niste aglomerari de pete galbene. Aveti idee care poate sa fie cauza ?

Multumesc

Cristi

Re: pete galbene pe suprafata plantelor

Mesaj de Cristi » Sâm, 23 Mar 2013 11:59

Posibil temperaturi prea joase pe timpul iernii.Nu vor disparea, dar odata cu venirea caldurii si soarelui nu vor progreesa.
cactus wizard

Alex

Re: Pete galbene pe suprafata plantelor

Mesaj de Alex » Sâm, 30 Mar 2013 16:12

Salut,

Esti sigur cristi? Astazi am scos plantele si am mai descoperit vreo 3 la fel. Sa nu fie vreo ganganie ?

Plus ca mie mi-a fost greu sa mentin temperatura sub 15 grade. In niciun caz nu a fost prea frig.

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 30 Mar 2013 20:11

Daca nu frig, atunci posibil lipsa de ventilatie. Nu cunosc niciun animalut care sa dea astfel de pete localizate in acest mod. Paianjenul rosu poate da pete brune, dar tipic apare pe varful plantelor, acolo unde e mai fraged tesutul.
Daca e mai la baza plantelor e posibil sa fie un inceput de suberificare-adica de lemnificare, un proces fiziologic.
cactus wizard

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Dum, 31 Mar 2013 10:00

Salut !

In cazul primei poze (cory), nu sunt convins ca este un atac, pare sa fie vorba de o imbatranire normala a tesuturilor bazale.
In cazurile 2 si 3 sunt de parere ca este vorba de o ciuperca, urmare a unei ventilatii insuficiente. Acele pete ruginii imi sunt familiare, Coryphantele si Mammillariile din sub-genul Dolichothele fiind "clienti" favoriti.

Imagine
foto: cactiguide.com

Din pacate, nu poti face decat sa actionezi preventiv pe viitor, acele urme nu vor mai disparea, dar s-ar putea estompa si disparea din zonele vizibile ale plantei prin imbatranire.

Deci pe viitor iti recomand ventilatie artificiala permanenta, aerisire periodica in zilele insorite de iarna. Preventiv, ai putea aplica toamna un tratament cu fungicide, dar atentie mare la tipul substantei si la doza, e bine ori sa faci mai intai un experiment limitat, ori sa urmezi indicatiile unui colectionar care a mai aplicat asa ceva.
Subliniez ca, in conditii normale de ventilatie, cactusii nu au probleme cu ciupercile - ele au neaparata nevoie de umiditate persistenta si zone umbrite.

Alex

Mesaj de Alex » Vin, 12 Apr 2013 16:13

Aceeasi problema si pe doi Astro. Pe Myriostigma foaarte pronuntat. Plantele nu sunt moi deloc.
In plus, pe cateva plante se pare ca mai sunt mici urme

volmar

Mesaj de volmar » Vin, 12 Apr 2013 16:33

Salut Alex.

Intrebare!
Nu cumva ti-au stat plantele afara la inceputul iernii si sa le fi prins vreo bruma tarzie ?
Poate fi si efectul acesteia vizibil doar acum.

Marius

Alex

Mesaj de Alex » Vin, 12 Apr 2013 16:38

Nu cred ca e cazul. Desi a cam plouat(nu pe plante) si a fost frig in niciun caz sub 5 grade ca sa inghete

Alex

Mesaj de Alex » Vin, 12 Apr 2013 19:58

Ajutor :???:

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Vin, 12 Apr 2013 21:16

Alex, eu ti-am zis ce este - o ciuperca/fungus, dar vad ca n-ai zis nimic ... In engleza ii zice "rust fungus" . La un moment dat conditiile de cultura au fost nefaste, probabil umezeala atmosferica statuta combinata cu temperaturi scazute.
Profita de zilele insorite sa aerisesti atat natural cat si artificial.

Alex

Mesaj de Alex » Vin, 12 Apr 2013 21:21

Salut,
Vazusem raspunsul tau si iti multumesc. Problema este ca de cand am postat si pana acum plantele au stat in aer liber si vantul a cam batut zilele astea. Iar astazi observ problema si pe alte plante.
Crezi ca e util sa cumpar maine un fungicid? Sau e prea tarziu?

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Vin, 12 Apr 2013 21:34

Da, daca fenomenul continua este recomandat sa aplici fungicid ! Ai putea sa si izolezi in alt spatiu plantele afectate, caci ciupercile fac micelii microscopice si isi imprastie sporii !

Atentie la instructiuni, eu zic sa incerci intai numai asupra plantelor afectate.
In sol, ai si o componenta organica ?

Alex

Mesaj de Alex » Vin, 12 Apr 2013 21:43

Cu aproximatie 30% pamant de foioase luat din padurea Baneasa

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Vin, 12 Apr 2013 21:59

Da, daca cineva se intreaba "de unde provin atacurile fungice", e bine sa stie ca provin din sol. In mod natural in solul organic exista o gramada de daunatori, iar in conditiile unor conditii de cultura favorabile (pentru ei) reusesc sa treaca peste sistemul imunitar al plantei (care ar putea fi slabit deja din carente de cultura).

Revin la problema ta: acum plantele sunt in aer liber si noaptea ? Solul este uscat sau umed ? Chiar daca intre timp ai corectat conditiile, e probabil ca infectia sa se fi produs deja anterior si acum vezi doar efectele ei.

Eu nu prea am avut ocazia sa dau cu fungicide, dar din auzite stiu ca nu prea au efecte curative asupra plantelor deja afectate, mai mult efecte preventive asupra restului. Cred ca e bine sa aplici jumatate din concentratia indicata.

Alex

Mesaj de Alex » Vin, 12 Apr 2013 22:24

Amestecul a fost tratat cu sinoratox si nu am avut pana acum niciun fel de problema cu daunatorii. La ciuperci, ce-i drept, nu m-am gandit. Acum plantele sunt in aer liber cu pamantul aproape uscat dupa prima udare din anul acesta. Sunt ferite de ploaie. Voi izola plantele pe care se vad semne si voi trata pe cele neafectate (sau fara semne) iar pe viitor voi trata preventiv si cu fungicide.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”