Plante sensibile la soarele arzator de vara

chiuzbbi

Plante sensibile la soarele arzator de vara

Mesaj de chiuzbbi » Mar, 09 Apr 2013 19:28

Salutari tuturor.....
Doresc un sfat pt plantele mele,deoarece sunt un balconar iar spatiul meu este limitat,sunt nevoit ca unele plante sa le pun in plin soare iar altele in loc mai umbrit,,,,,de aceea va rog spuneti-mi care plante nu necesita un soare din plin,probabil ca as gasi pe aici pe forum,dar asta ar insemna sa caut la fiecare specie in parte,si probabil din comoditate,va rog sa-mi spuneti ,,,,..am inteles ca obregoniile denegri au nevoie de umbra,precum si gimnocalicium,,,,vara trecuta o mamilarie mi s-a facut ca un castravete,mi-i si rusine sa arat poza :oops:.....pt ca a stat numai la umbra............specificati doar speciile generale:mammilaria,turbinicarpus,gymno,notocactus,.....etc......
va multumesc anticipat si va doresc multi cactusi infloriti.... :cactus2: :cactus4:
cu stima Clau...

Cristi

Re: Plante sensibile la soarele arzator de vara

Mesaj de Cristi » Mar, 09 Apr 2013 20:40

Salut Claudiu,
Toti cactusii au nevoie de soare si beneficiaza de pe urma expunerii la soare.
E adevarat insa ca sunt specii care se multumesc si cu ore mai putine de soare/zi sau chiar pot suferi daca sunt expuse brusc la soare de dimineata si pana seara. Genurile care nu au nevoie neaparat de soare permanent sunt Gymnocalycium-exceptie specii foarte spinoase ca armatum, spegazzinii,monvillei.....etc.,Rebutia, Mediolobivia, Parodia-speciile mai pitice care si la mama lor sunt protejate de iarba. Atentie: si astea sunt mai fericite daca le adie soarele macar vreo 4 ore/zi in mod direct si daca au in general o expunere cu lumina cat mai puternica, chiar daca filtrata.
cactus wizard

chiuzbbi

Mesaj de chiuzbbi » Mar, 09 Apr 2013 21:24

multumesc Cristi..
Lumina oricum au de pe la amiaza si pana seara,dar nu suficienta se pare la unele plante,voi vedea ce sa modific pt a castiga mai multa lumina,am niste rafturi suprapuse iar cele care sunt in spate au soare direct doar cateva ore spre seara....aici doresc sa pun plantele care nu necesita mult soare....sa mai studiez sa vad care sa fie alea......
o seara buna va doresc....
cu stima Clau...

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 09 Apr 2013 21:49

Buna seara

Sigur, in primul rand trebuie tinut cont de necesitatile fata de lumina solara ale genurilor, in functie de habitat, dar se poate nuanta si pentru fiecare specie in parte.
Un alt criteriu il reprezinta ritmul de crestere al anumitor specii in sezonul estival coroborat cu consistenta substratului si ritmul udarilor.
Mai clar ar suna asa :
Un substrat preponderent organic, bogat in nutrienti facil de asimilat de catre plante, cu udari usor peste necesitatile plantelor, va duce la o crestere mai accelerata, situatie in care expunerea in plin soare este obligatorie, in caz contrar exista posibilitatea aparitiei unor etiolari mai mult sau mai putin pronuntate.
Un substrat echilibrat in componente cu udari apropiate de necesitatile plantelor sau chiar mai sarace, permite plantelor o dezvoltare optima chiar si in contitii de jumate soare, jumate umbra, avantajate in aceasta situatie fiind plantele care au nevoie de usoare umbriri, asa cum sunt plantele genului Gymnocalycium.
In general plantele cu o dezvoltare mai lenta sau foarte lenta, ce beneficiaza de un substrat echilibrat sau usor sarac, fac fata mai bine situatiilor de semiumbra sau doar cu lumina puternica dar fara soare direct, cu mentiunea ca totusi in timp este posibil ca plantele respective sa prezinte diferente de forma si culoare comparativ cu cele ce beneficiaza de soare suficient.
Subiectul este interesant si se poate dezvolta concret pe fiecare specie in parte cu prezentarea experientelor colectionarilor ce doresc sa contribuie cu informatie si eventual cu fotografii concludente.
Gino

Maranta

Mesaj de Maranta » Dum, 22 Sep 2013 21:30

Buna seara ,

iata un exemplu concret legat de conditiile de crestere, expunere la soare si substrat . Subiectele in cauza sunt 3 plante de Escobaria leei SB397 Eddy NM , varsta 7 ani la mine in colectie de 3 ani .
Am sa folosesc citate ale lui Gino pentru exemplificare...
Un substrat preponderent organic, bogat in nutrienti facil de asimilat de catre plante, cu udari usor peste necesitatile plantelor, va duce la o crestere mai accelerata, situatie in care expunerea in plin soare este obligatorie, in caz contrar exista posibilitatea aparitiei unor etiolari mai mult sau mai putin pronuntate.

Planta a beneficiat de 1-2 ore de soare pe zi , substrat organic si udari dese ; se observa etiolarea puternica a plantei ( lastarilor ), alungirea nespecifica speciei .
Un substrat echilibrat in componente cu udari apropiate de necesitatile plantelor sau chiar mai sarace, permite plantelor o dezvoltare optima chiar si in contitii de jumate soare, jumate umbra

Planta a beneficiat de minim 4-5 ore de soare pe zi , substrat 85 % mineral 15 % organic, udari rare ; se observa lastarii de dimensiuni normale pentru aceasta specie , compactizarea plantei fiind evidenta .
Subiectul este interesant si se poate dezvolta concret pe fiecare specie in parte cu prezentarea experientelor colectionarilor ce doresc sa contribuie cu informatie si eventual cu fotografii concludente.
....iata si ultimele fotografii care arata a treia planta de 3 ani pe sol mineral minim 5-6 ore pe zi in conditii de balcon timp de 1 an , udari rare dar normale pentru conditiile de balcon .

....apoi planta este mutata la tara , sub cerul liber , soare din plin fara protectie , udari doar ce a dat Mama Natura timp de doua sezoane plus una-maxim doua udari ale mele ...ce a rezultat vedeti acum , o compactizare a coloniei , aspect apropiat de cel din natura !

Enjoy !

tenie

Mesaj de tenie » Lun, 23 Sep 2013 07:29

Stiam teoria, dar imaginile sunt graitoare pentru noi, cei aflati la inceput de drum. Multumesc.

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 23 Sep 2013 20:23

O exemplificare didactica si foarte utila! Multumesc!
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”